Arvon ihmiset.
Kun täytät vesipullon ja laitat sen pakastimeen niin pullo on haljennut seuraavana päivänä. Miksi? Siksi koska vesi laajenee jäätyessään.
Suurin osa jäämassoista mitä on pohjois ja etelänavoilla niin on veden alla. Eli jos ne sulaa pois niin silloin tuo vesi joka oli jäätynyt niin pienenee tilavuudessaan. Eli sen jäätyneen klöntin tilalle tulee vettä ja se jää mitä on meren pinnan yläpuolella niin sekään ei nosta merenpintaa koska veden alla olevan jään sulaminen, ja siten vesimassan kutistuminen kompensoi sen mitä jää veden pinnan yläpuolelle.
Noniin asia ratkaistu turhaa panikoimista waterworld leffasta tullut ihmisille... Kevin Costner, mitä menit tekemäänkään..
:)
Kun täytät vesipullon ja laitat sen pakastimeen niin pullo on haljennut seuraavana päivänä. Miksi? Siksi koska vesi laajenee jäätyessään.
Suurin osa jäämassoista mitä on pohjois ja etelänavoilla niin on veden alla. Eli jos ne sulaa pois niin silloin tuo vesi joka oli jäätynyt niin pienenee tilavuudessaan. Eli sen jäätyneen klöntin tilalle tulee vettä ja se jää mitä on meren pinnan yläpuolella niin sekään ei nosta merenpintaa koska veden alla olevan jään sulaminen, ja siten vesimassan kutistuminen kompensoi sen mitä jää veden pinnan yläpuolelle.
Noniin asia ratkaistu turhaa panikoimista waterworld leffasta tullut ihmisille... Kevin Costner, mitä menit tekemäänkään..
:)
Vastaukset 19
Vanhimmat
Jäät on etelänavalla mantereella eikä vedessä.
Jospa koittaisit ensin tehdä kokeen jossa laitat kulhoon/lautaselle/lasiin vettä ja sen pakastimeen. Sitten sulatat sen huoneen lämmössä ja tutkit uteliaana mitä tapahtuu. Voit kokeilla myös jääpalojen kanssa simuloimaan jäävuoria.
Onko etelänapa sulamassa, onko siitä viitteitä?
Viimeksi kun asiasta luin vallitsi yksimielisyys, ettei etelänapa olenkaan ole sulamassa. Onko tilanne muuttunut?
Pohjoisnavan sulaminen ei vaikuta merenpintoihin sitä eikä tätä.
"Coloradossa sijaitsevan Boulderin yliopiston tutkijat ovat havainneet Etelänapamantereen jääkentän supistuneen nopeasti viime vuosina. Tutkijaryhmän mukaan jäämassa pienenee jopa 150 kuutiokilometriä vuodessa."
Lue koko teksti:
http://www.ilmasto.org/uutiset/vuoden_2006_uutiset/maaliskuu_2006.html
Onko tuoreempaa tietoa etelästä?
Kai niitä seurataan jatkuvasti vai eikö?
Toisaalta on arveltu että Etelaisen Napa-alueen lämpeneminen nostaisi alueen kosteutta ja lisäisi sademäärää, jolloin jäätiköt kasvaisivat.
Nyt siellä muistaakseni Rossin jäämerellä jäätä valuu mereen huimaa vauhtia.
on mantereella. Jos pohjoisnapa sulaa, on hyvin oletettavaa, että myös Grönlannin jäätikkö sulaa, ainakin osittain.
Rossin jäälautta kelluu meren pinnaala aivan kuten pohjoisen napa-alueen jäätiköt.
Ei ne nosta sulaessaan meren pintaa pätkän vertaa.
Tässä koko sivusto:
http://www.aad.gov.au/default.asp
Kuitenkin siitä on alkanut poikimaan suuriakin lauttoja, kun se on ollut tuhansia vuosia hiljakseen, merkki jostakin???
Hyvä ihminen,
Merenpinta nousee 7 metriä jos koko grönlanti (eli käytännössä pohjaisnapa) sulaa.
http://www.tekniikkatalous.fi/doc.ot?f_id=785230
Etelänapamantereesta lohkeaa järjettömän suuria jäämassoja, jotka eivät todellakaan kellu meressä kuten jääpalat. Jää on maan päällä ja valuu sulatessaan mereen. Meren pinta nousee. MOT.
Lisäksi on vielä uhkakuva Golf-virran pysähtymisestä jos makean veden lisääntyminen pohjoisessa pysäyttää Jäämeren "vesipumpun".
Jäämassan pienentyminen meren päältä vähentää auringonvalon heijastumista takaisin avaruuteen. Auringonvalo lämmittää tällöin jään alta paljastuvaa merivettä ja sulattaa näin yhä suuremman määrän jäätä. Makean veden määrä kasvaa...
Kannattaa kuunnella ja uskoa tiedemiehiä tässä asiassa. Katso vaikka se Goren leffa niin saat helposti pureskeltavan tietopaketin ilmastonmuutoksesta.
Jos haluaa pitäytyä todellisuudessa ja totuudessa kannattaa Goren pätkä kiertää kaukaa...
"Etelänapamantereesta lohkeaa järjettömän suuria jäämassoja, jotka eivät todellakaan kellu meressä kuten jääpalat."
Väitätkö, että pienempi pala jäätä käyttäytyy veden suhteen eri tavalla kuin isompi? Ethän sinäkään niin tyhmä ole, ethän?
-Lisäksi on vielä uhkakuva Golf-virran pysähtymisestä jos makean veden lisääntyminen pohjoisessa pysäyttää Jäämeren "vesipumpun".
Golf virralla ei ole enää suurta merkitystä vaikka se pysähtyisi.
Merenpinnan jatkuva nousu on fakta
http://sealevel.colorado.edu
Osaatko esittää jotain faktaa väitteesi tueksi?
Muistin virkistämiseksi:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Arkhimedeen_laki
Oletko lueskellut Conservapediaa vai jäikö sinulta peruskoulu kesken?
On yleisesti tunnettu tosiseikka, että vesilasiin laitetut jääkuutiot eivät sulaessaan nosta vesilasin vedenpintaa, saatikka että laskisivat sitä. Tämä on perusfysiikkaa, jota opetetaan jo peruskoulussa.
Tämä on tieteellinen konsensusnäkemys, jonka juuret juontavat aina Arkkimedeen aikoihin asti.
http://van.physics.uiuc.edu/qa/listing.php?id=1582
P.S. Tuc ehtikin jo kommentoimaan tätä NT:n idiotismia, mutta kertaus on opintojen äiti.
Pohjoisnapa kelluu veden päällä, joten merien pinnat eivät nouse, mutta Grönlanti ja Antarktis
sulaessaan nostavat todella valtavasti merien pintoja.
Tästä pallosta ei kukaan pelastu, koska nyt jo tarvitaan viisi palloa ja kun ihmiset sikiää yöt ja päivät, niin kohta tarvitaan 50 palloa etc etc
Vaan kun otetaan huomioon nousevan veden pinnan ja esim. kuivuudesta kärsivät alueet sekä muut autiomaat.
Sulatetaan vaikka pohjoisnapa ja lirutellaan ne vedet Saharan hiekka dyyneille. Kuinka käy?
Onneksi tämä pallo ei ole kyllästetty kokonaan vedellä.