mitä maksaa luomuliha, antakaa jokin esimerkki. jos tiedätte lahden lähistöltä paikkaa josta ostaa luomulihaa, niin olisiko kiva kuulla.
luomulihan hinta
6
1398
Vastaukset
- rotissööri
luomutuotteissa on hyvää vain hinta. Eikä liha siitä parane, jos elukka syö vain karjanpaskalla lannoitettua heinää.
- pyla
niin, kyllä siinä luomussa on vähän muutakin, kuin tuo mainitsemasi hinta ja heinä (rehu). luomutuotteissa on huomattavasti vähemmän kemikaaleja (kun esim.väriaineita ei saa lisätä), tämä on jo hyvä syy valita luomua.
lisäksi luomueläimet saavat paremmat oltavat, eli enemmän tilaa olla (kuin muutoin karja) ja luonnonmukainen toiminta eläimille on varmistettu. Luomun hinta on siis syystä korkeampi, kuin normi-ruuan.
luomuvihannesten torjunnassa taas ei käytetä kemiallisia torjunta-aineita, joten tämäkin teettää viljelijälle enemmän työtä (rikkaruohot). - en siis varmasti
tiedä, mutta sitä karjansontaa ei saisi enää levitellä kasoina pelloille kuten ennenvanhaan maataloissa kevättalvella tehtiin, ettei se liukenisi järviin ja pohjavesiin.
Jos on karjaa, niin sitä sontaa kertyy, miten se sitten hyödynnettäisiin? Onhan siinä aina kuiviketta, kuten olkia ja sahanpurua mukana.
Luomuporkkanat ei maistu miltään ja ovat matosia, sipulit kasvaa hyvin luomulannotetussa maassa, perunoista tulee rupisia.
- lääkemenot 0 euroa meillä
- luomu urmas & koski
Luomu is best!
- navettapiika
Halavalla lähtee, eilen jauhoin koko ruhosta aitoa lapinhiehoa ja luomua ja vielä lähikin, hintaa tuli noin 2.50 kilo...ai niin, ettehän te sitä voi ostaa, kun minä en voi sitä myydä. Mutta hyvää on, takaan sen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3799953Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat946298Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3905981SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614371Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä33672Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien873248Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal933215Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,62966Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en632939Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr102912