eli kokeilisin itse tehdä jogurttirusinoita tai -hedelmiä ym. Jogurttina käyttäisin Ingmanin rasvatonta&sokeritonta vanilijajogurttia. Mutta ongelma on se, että kun se on niin vetelää, niin ei tahdo tarttua hedelmänpalasiin kun dippaa siinä jogurtissa niitä vaikka hammastikulla. Miten siis voisin tehdä siitä hieman jämäkämpää? Jonkun jauheen avulla? Ja kovettuuko ne kylmässä?
Vinkkiä kiitos! Jos uskaltaisin vielä kokeillakkin.
Vinkkiä kiitos! Jos uskaltaisin vielä kokeillakkin.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Perunajauhoilla ne saa kovettumaan, mutta keveyttä en menisi kehumaan rusinoissa ja perunajauhoissa kaloreita ja hiilareita aika runsaasti.
Veikkaan, että valmiissa jogurttihedelmissä ja -pähkinöissä on käytetty aika paljon rasvaisempaa "jogurttia" tai mitä massaa sitten lieneekään. Ainakin arabikumia näyttivät käyttävän sakeuttamisaineena.
Luultavasti aika hankalia valmistaa itse, jos haluaa tehdä "kevyttä". Miksi et vain söisi jogurtin hedelmien kera ja silloin tällöin sallisi itsellesi pienen annoksen valmiita jogurttikarkkeja..?
joku joskus kehui tekevänsä jugurtti patukoita itse laittamalla mysliä jugurtin sekaan jonka jälkeen kääri sen folioon patukaksi ja laittoi uuniin hetkeksi, sen jälkeen jäähtymään. Tarkemmin en osaa asiasta kertoa mutta näin kuulin, ajattelin itsekkin joskus kokeilla :)