Kyselen.
Väljähtänyt
vai väljähtynyt?
16748
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Minun olueni saattaa olla joskus väljähtynyttä, mutta väljähtäneestä oluesta en ole kuullut puhuttavan.
”Väljähtänyt” on verbin ”väljähtää” muoto, ”väljähtynyt” verbin ”väljähtyä” muoto. Kumpi verbi on olemassa suomen kielessä?
Oikea vastaus on, hiukan yllättäen, ”molemmat”, ja sanat tarkoittavat samaa. Kuitenkin ”väljähtyä” (ja ”väljähtynyt”) on yleisempi – sekä sanakirjojen että Googlen mukaan: väljähtyä 663 väljähtyy 1 030 – väljähtää 252. (”Väljähtää” voi olla infinitiivi tai preesens, joten se vastaa noita kahta muotoa.) Ja väljähtynyt 1 250 – väljähtänyt 951; hiukan erikoisesti siis tässä ero on paljon pienempi.)
Minulla on tänä aamuna hyvin räjähtynyt olo.
Olitko väsähtynyt?
venähtyneelle ja revähtyneelle verbaaliakrobaatille suurta herkkua! =)
Onko se venähtyminen (saks. Rußlandisierung?) millään muotoa sukua suomehtumiselle?
Sehän se shown tarkoitus on usein myös internetin ulkopuolellakin.
Kun sitten vielä suomen kielen oppirakennelmien perusteisiin kuuluu vahvasti mutu-perustelujen hyväksyminen silmää räpäyttämättä niin soppa on valmis.
Sinulle tämä palsta ilmeisesti on oppineisuuden osoittamista varten, tiedon temmellyskenttä?
Se sallittakoon.
Itse olen täällä viihtyäkseni, pitääkseni lystiä (ja joskus – se myönnettäköön – irvistelläkseni kielellisille kahvikuppineurootikoille). Minulle kieli ja kielet eivät ole niin kuolemanvakava asia, vaikka olenkin niistä kapoisen ja kapisen leipäni nyhtänyt puolet ns. aikuiselämästäni (toivottavasti minusta ei koskaan aikuisten oikeesti aikuista tulekaan).
Riisun aina kravattini ennen tälle palstalle tuloa. Toiset saavat puolestani tulla siinä asussa kuin parhaaksi näkevät.
degeneroitunut käyttötapa "väljähtää" varmasti syö tuon loogisemman muodon ja siunataan oikokielioppiin. Suomen kielen verbit ovat Hunningolla.
että Hunninko-niminen taidekoti löytyy Pyhäsalmelta. Sielläkö suomen verbit nyt ovat?
Hunninko takaa ne suomen verbit nykyisin löytyvät? Onko ne pannonisoitu, julistettu pannoniaan?
Livohkaan aion siis tästä lähteä, ainakin minä!
Missä tavataan jos sinäkin sinne tulisit?
ympäri Suomea, sanoisin.
Livohkasi saattaisi olla esim. Livojärven rantamilla, Posiolla?
Rovaniemen verbaaliakrobaatillakin on oma näkemyksensä Livohkasta:
http://www.bookplus.fi/product.php?isbn=9789510310571&CustID=6f7ef61b10f03e74c553eeef37fa8c6e
Minäpä olen päässyt käymään Hevon kuusessa! Vuosi oli 1999. Lossillakin piti taittaa matkaa, jotta Hevon kuuseen (vai kenties Hevonkuuseen) päästiin. Jossakin Anttolassa taisi olla. Hieno paikka ja vieraanvarainen isäntäväki – kiitoksia vielä kerran!
Kuvakin löytyy:
http://taimetsoi.fi/maarakennus/kuvat/livohka.jpg
>Livohkasi saattaisi olla esim. Livojärven rantamilla, Posiolla?
Livoh-8 siis?
Mutta mikä mahtaa olla kaskadetti? Tämän kirjoittaja on ymmärtävinään, että sellaisesta puhuttiin eräässä taannoisessa viestiketjussa:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000020&conference=1500000000000154&posting=22000000023331679
http://www.alko.fi/tuotteet/fi/582527
Mus med potatismos – ja muskadettia palanpainikkeeksi?
L'eau potable saattaisi löytyä vaikkapa jostakin Savoijin Alpeilta? Olisikohan cascade diminutiivimuodossaan cascadet?
http://www.alko.fi/tuotteet/fi/005091 ei ole mauton cadet sekään.