VOI ja EI. Nyt ne ruotsalaiset on pilannu meidän brändin lopullisesti. Ostin tarjouksesta turun sinappia, kun se on maistunu tähän asti perinteisen hyvältä. Nyt on reseptiä käpälöity ja etikka maistuu. Ruotsalaiset pilaa meidän maineen ja käärii euroja entistä isommalla kauhalla... voi ja ei!
Turun sinappi on historiaa
ärtsoppa
101472
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Se toinen on ihan kelvollista, tiedäthän sen, joka alkaa A-kirjaimella.
Mutta noinhan siinä aina käy, kun brandi myydään ulos. Toinen hyvä esimerkki on Silja.
tykkää makkarasinappina turun sinapista, sitten muun ruuan mausteena siitä kotisinapista. A:lla alkava sinappi ei kelvannut makkaran kanssa eikä muunkaan ruuan kanssa. On testattu ja vanha Åbo vei voiton.
Kinkun kanssa sitä dijonia, näin se menee. Siis sitä yhtä emme vaihda.
Onneksi maailmalta löytyy kymmeniä erilaisia sinappeja - eri käyttöjä varten. Sinapin voi valita ruoan mukaan - makean suomalaiselle grillimakkaralle, tulisen ja kuivan saksalaisille olutmakkaroille, kokojyväisen kinkkuvoileipään, Dijonin ruoanlaittoon, bratwurstille on omansa, samoin ranskalaiselle narupaistille jne.
Varmaan löytyy Turun Sinapillekin oma käyttönsä, mihin se istuu kuin nakutettu - vaikka nyt HK:n Siniseen.
chef wotkinsin tehtaanmyymälässä (tukkutori, Helsinki) on myynnissä erikoisherkkusinappia, joka on tehty keittiömestari Mäkelän reseptin mukaan. Kokeili vaihteeksi sitä, niin ihastut.
eli makea.
Turun Sinappi on aina ollut etikkaisen makeaa bulkkitavaraa. Samaa roskaa se on edelleenkin ihan kuin Auran sinappikin.
Ihmetyttää jatkuva itku halvalla tehdyn ja laadultaan enintään keskinkertaisen teollisen sinapin takia. Onhan Suomessa ollut hyviäkin sinappeja, mutta ne ovat kadonneet vähin äänin markkinoilta ilman sen kummempia mielenilmauksia.
Olihan vielä joitakin vuosia sitten saatavana esimerkiksi Tampereella tehtyä Isän Tulista, joka oli oikeasti hyvää sinappia, mutta kai "suomalaiseen makuun" vetoaa enemmän selvän teolliset halpatuotteet niinkuin tuo Turun sinappi.
HK.n sininen ja Saarioisten maksalaatikko kuuluvat samaan suomen suositut kastiin. Liki neljä miljoonaa suomalaista ei voi olla väärässä, vai voisivatko sittenkin......
HK:n sininen on hyvää makkarasopassa ja Saarioisten maksalaatikostakin pidän. Turun/Auran sinappikin on hyvää vaikka pidän muunlaisistakin sinapeista. Makuasioista on turha kiistellä ja kaikkein turhinta on snobbailu ja tällä palstalla keskustelevien aliarviointi. Ruokamaku kehittyy ajan myötä meillä kaikilla mutta jokaisen mieltymyksiä on kunnioitettava. Jos HK:n sininen, maksis tai suomalainen sinappi ei maistu niin sitten niitä ei tarvitse syödäkään, mutta se ei välttämättä tee kenestäkään ruoan asiantuntijaa eikä asiantuntija ainakaan alennu halveksimaan kenenkään mieltymyksiä.
Puuromaisen rakenteensa turvin nämä kaksi voisivat sopia yhteen?
Kyl minulla on sitä parastàikaa jääkaapissa. Lapset käyttää Auraa...