Uusin skeptikko uutisoi Skepsiksen käyttöön ottamasta Nils Mustelin humpuuki stipendistä. Stipendin ideanahan on, että joku onneton senkin "voittaa".
Tänä vuonna naispuolinen ylioppilas sai stipendin niskoilleen "hyvän opintomenestyksen" ansiosta. Naisparka lienee tähän mennessä toipunut järkytyksestä saatuaan stipendin tunnetulta humpuukijärjestöltä, jonka päätehtävä näyttää olevan suvaitsemattomuuden edistäminen tiettyjä ihmisryhmiä kohtaan.
Naisparan lohdutukseksi tietenkin voi sanoa, että tapahtuma ei ollut hänen syytään. Eihän hänen voi kohtuudella odottaa suoriutuvan opinnoistaan huonommin vain välttääkseen stipendin tuoman stigman. Raha myös lienee tarpeeseen, vaikka se skeptikoilta onkin.
Ensi keväänä sitten toisen onnettoman vuoro...
Humpuukistipendi jaossa!
Tarkkaillu
2
575
Vastaukset
Mihin huuhaauskoon itse kuulut, kun sinulla on aihetta moiseen katkeruuteen Skepsis ry:tä kohtaan? Ovatko he joskus hiukan kurmoottaneet uskomuksiasi ;)
- Katsoinpa
Humpuukistipendin sai v. 2007 Suomen Skinesiologiayhdistys ry., ainakin Skepsiksen omien sivujen mukaan, ei kukaan "naispuolinen ylioppilasparka". Humpuukistipendejä yhdistys on myöntänyt jo 1989 lähtien.
Viestisi on täyttä paskaa muutenkin. Mikähän panee ihmisen kirjoittamaan tuollaisia nettiin? Rehellinen vastaus tai paras arvaus palkitaan kunniamaininnalla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 162326
- 441261
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70897- 45821
Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää134816- 59797
- 42766
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44725Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe161709Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis130673