laiskan

herkkua uunissa

Minun ruuanlaittoni on sellaista suurinpiirtein-kokkaamista.
Jos on kotona vaikkapa kananrintaa, perunoita, porkkanaa, lanttua, sipulia, valkosipulia, tomaatteja, kreikkalaista lampaanjuustoa, öljyä, pippuria ja suolaa, voi nopeasti kyhätä kokoon helpon aterian...joka taatusti kelpaa myös vieraille.

Pese perunat ja lohko kuorineen parin-kolmen-neljän sentin lohkoiksi uunivuokaan tai pellille. Siihen sitten maun mukaan lantun ja porkkananpalasia. Sitten sipuliakin ja valkosipulia maun mukaan. Sitten ripotelet paloina kreikkalaista juustoa perunoiden päälle, maun mukaan.

Maustat kanan rintafileet niinkuin itse haluat.( minä pidän sitruuna-pippuri-suola yhdistelmästä kanan kanssa.) ja asetat kanan vuokaan perunasekoituksen viereen.

Ripottel sitten hieman öljyä päälle ja sysää koko hökötys uuniin.

Aluksi ravakka lämpö, jotta valmistus lähtee kunnolla käyntiin. Siten lämpöä voi pienentää ja antaa ainesten muhia ihan rauhassa.

Mausteita voi käyttää mielensä mukaan.
Yleensä ripottelen myös persiljaa, salviaa, yms, jos sitä on kotona.
Ne tomaatit lisään vasta loppupuolella, jotteivät täysin häviä kypsennyksen aikana.

(Myös paprika ja kesäkurpitsa on mukavia makulisiä. ne tosin pannaan jo heti alkuun perunoiden kanssa kypsymään.)

Jos ei ole sitä juustoa kotona, voi sen jättää poiskin.


Tätä ruokaa voi vaihdella aina maun mukaan. Mutta hyvää näyttää aina tulevan.

Valmistusaika riippu uunin lämpötilasta ja sitä voi myös sopeuttaa mahdollisten eri aikoina saapuvien vieraiden aikataulun mukaan. Siis joustava vierasruoka.
Ei tarvitse myöskään puuhailla lieden ääressä viime tingassa, koska voi valmistella jo etukäteen, hyvissä ajoin.

Teen sitten hyvin helpon kastikkeen salaatinlehdille, jotka vain huuhdon ja tarjoan kokonaisina lehtinä.
Sekoitan maustamattomaan yoygurttiin hunajaa, sitruunanmehua, suolaa ja pippuria.
Jokainen voi joko ottaa salaattikastiketta tai olla ottamatta,koska tarjoan kastikkeen erikseen.
Tämä hyvin yksinkertainen salaatti sopii mainiosti kanaruoan kanssa.

4

1225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kkkkkkkkkkkkkk

      ... viitsii, niin kannatta ostaa se broileri RINTALEIKKEENÄ ja poistaa luut, NAHKA pitää jättää.
      ( ja valmiis maustettujahan ei sitten tosiaankaan kannata osta. YÖK)

      Nahan ja lihan väliin voi tunkea "vaikka mitä" esim. aurajuustoa, yrttejä, aurinkokuivattua tomaattia, oliiveja ja mantelimurskaa TAI sitten ihan vaan mausteita mielen mukaan.

      Nahka pitää broiskun ihanan mehevänä ja kun ennen paitoa vielä sipaisee nahan pintaa vähän öljyä ja jotain maustetta, niin vot IHANAA herkkua myös tuo rapea nahka siinaä fileen päällä.

      • omat mausteet

        Niin, jos on muhkea rintapala, niin siihen voi viiltää taskunkin, jonka täyttää jollakin mainitsemallasi täytteellä. Voi myös tehdä sekoituksen, jossa on voita, runsaasti persiljasilppua ja valkosipulia ja ripaus pippuriakin... voi liene sallittua silloin tällöin.

        En tiedä niistä valmiiksi maustetuista, koska olen vain tyytynyt omiin maustesekoituksiin. Juuri nyt on se sitruuna suosikkina. Pusertelen sitä usein lihan päälle lautasellakin..ikäänkuin pilkuksi iin päälle.


    • Chicken

      Vielä lisää laiskojen uuniherkkuja...

      Osta valmis lämmin broileri kaupan lihatiskiltä.

      Kotiin tultua kääri hihat ja erottele broilerin liha luista käsin. Tämä on vähän sotkuisaa puuhaa :). Saksien avulla leikkaa liha pieniksi palasiksi ja laita uunivuoalle.

      Lisää parsakaalia ja aurajuustoa. Sotke sekaisin. Pese kätesi. Mausta. Pistä uuniin varttitunniksi jotta parsakaali kypsyy.

      • kanaa

        Laita uunivuoalle 2-3 dl pitkää riisiä , kaada päälle n. 1l kasvis- tai kanalientä . Lado valmiiksimaustetut koipi reisipalat riisin päälle .
        Uuniin 200¤ reilu 1/2 h . Muista vahtia että liemi riittää riisille .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      134
      3060
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1630
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1354
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1041
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1022
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      954
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      897
    Aihe