miksi kuulen ääniä

Outo juttu kaikenkaikkiaan! Elokuvissa joku sodan kokenut herää painajaisestaan pidellen korvia kun "kuulee" yhä niitä ääniä ja tuskanhiki ja epätoivo valtaa noista traumaattisista muistoista. Nyt sitten olen miettinyt ihmisiä jotka kuulevat ääniä että johtuuko ne siitä että menneisyydessä on koettu jotain niin traumaattista ja kun ne on iskostuneet syvälle itseen niin ne tulevat ulos ääninä kuin "unesta" pilkaten tai huutaen jne... Toistavatko äänet sitä minkä vuoksi on mieli järkkynyt ? Eli jos on joutunut vaikkapa pilkan kohteeksi ja kaikki se roska on jäänyt syvälle sisimpään ja kun mittakuppi vuotaa jo yli niin toisilla ne tulevat niinä "ääninä " ulos ?????
10491
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

vahvasti että ei enää "kuule" ympäristöään vaan enenevässä määrin vaipuu yhä syvemmälle omiin koukeroihin miettien niin vahvasti että sisin alkaa olla jo niin tukossa että kaikki keskittyy vain itseen ja sen seurauksena ei ole muuta kuin ne sisimmän huudot ja sekavat ajatukset jotka sitten alkaa kuulla jo todellisina ääninä ??

Äänestä
  • liiallisesta itseensä vetäytymisestä ja jos on vain itsensä kanssa suurimman osan ajastaan, omasta itsestä tulee se keskustelukumppani ja mitäpä omasta itsestä nousee... niitä vanhoja asioita, jotka ovat jääneet selvittämättä.
    Kuitenkin oikeastaan tällainen tilanne on ihmiselle siunaus, jos hän vain selviää siitä ja osaa etsiä apua (kirjoista, terapiasta, ystävistä..) tällaisesta selvinnyt ihminen ei ehkä sitten vanhainkodissa sure elämättä jäänyttä elämäänsä.

    Äänestä

sitä tai muut ei kuule koska se sisin ääni ei kuulu. Mutta miksi se tulee joillakin kuin ääninä, miksi se vaihtaa "tuloverkkoa" toiseen kanavaan joka sitten kuulostaa selvältä ääneltä?
Kun sen vielä kuulee äänenä siihen sitten moni myös vastaa ääneen !! Joku ihme kemiallinen muutoshan sen täytyy olla päässä että sen kuulee usein ihan väärästä "kanavasta" ja siten harhautuu ajattelun sijasta vastaamaan ääneen? Tai voiko ajatus tosiaan tukkeutua ja täyttyä niin että kun kapasiteetti täyttyy se etsii muita lähellä olevia kanavia koska ajatushan ei saa sammua kuitenkaan ?

Äänestä

  • Sisimmän tulisi olla aina oman itsen puolella ja koettaa hoivata sitä mahdollisimman hyvin . Nuo sisäiset äänet sensijaan kehottavat usein toimimaan väärin? Ne jostain syystä eivät tahdo sisimmän toipuvan eli kuin sisällä olevan niin hyvän kuin pahankin normaali ulostulo jumittuu ja paha ottaa valtaa ? Onko siis tämä kilttien tauti ?

    Äänestä

  • harhaan ? kirjoitti:

    Sisimmän tulisi olla aina oman itsen puolella ja koettaa hoivata sitä mahdollisimman hyvin . Nuo sisäiset äänet sensijaan kehottavat usein toimimaan väärin? Ne jostain syystä eivät tahdo sisimmän toipuvan eli kuin sisällä olevan niin hyvän kuin pahankin normaali ulostulo jumittuu ja paha ottaa valtaa ? Onko siis tämä kilttien tauti ?

    sanottiin jossain ohjeessa. Ne huijaavat.

    Äänestä

Voin vain spekuloida ja taitaa asiantuntijoillakin olla vielä selvittämättä äänien kuulemisen syvin olemus.

"Toistavatko äänet sitä minkä vuoksi on mieli järkkynyt ?"

Tuohonkaan en osaa vastata, mutta oheisessa linkissä on erään henkilön selviytymistarina:

"Jouni kuulee ääniä, joita muut eivät kuule. Aluksi hän yllättyi, ihmetteli ja kauhistui. Pitkän prosessin kautta selviytymiskeinot ovat löytyneet, ja Jouni on oppinut elämään äänien kanssa. – Nimenomaan täytyy muistaa, että ääniä ei tarvitse eikä pidä uskoa eikä totella, Jouni sanoo neljän ja puolen vuoden kokemuksen jälkeen."

http://www.mielenterveys-taimi.fi/kipunoita/2007_1/40.htm

Äänestä
  • tosi paljon sinulle :)

    Äänestä

Unet kertovat elämäntilanteestamme suoraan... sensuroimatta. Ensin vihjaillen, mutta jos emme niitä muista, niihin reagoi, muuta suuntaa- nekin muuttavat muotoaan ERITTÄIN VIHJAILEVIKSI. Painajaiset voivat tulla mukaan kuvaan. ja jos edelleenkin kiellämme ne tai tilanteen, jotka ne aiheuttaa, tulevat ne todeksi. Voisiko äänien kuuleminen olla tässä välissä eräs varoitusten muoto: Herää pahvi!
Jos itse ei tajua tässäkään vaiheessa tehdä mitään- kannattaisi mennä jollekin ammattiauttajalle, joka voisi selvittää, mistä johtuvat nämä äänet...mikä ajatus itsessä nämä aiheuttaa.

Äänestä
  • että HERÄÄ !!!! uskalla herätä ?????

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jostain ? kirjoitti:

Outo juttu kaikenkaikkiaan! Elokuvissa joku sodan kokenut herää painajaisestaan pidellen korvia kun "kuulee" yhä niitä ääniä ja tuskanhiki ja epätoivo valtaa noista traumaattisista muistoista. Nyt sitten olen miettinyt ihmisiä jotka kuulevat ääniä että johtuuko ne siitä että menneisyydessä on koettu jotain niin traumaattista ja kun ne on iskostuneet syvälle itseen niin ne tulevat ulos ääninä kuin "unesta" pilkaten tai huutaen jne... Toistavatko äänet sitä minkä vuoksi on mieli järkkynyt ? Eli jos on joutunut vaikkapa pilkan kohteeksi ja kaikki se roska on jäänyt syvälle sisimpään ja kun mittakuppi vuotaa jo yli niin toisilla ne tulevat niinä "ääninä " ulos ?????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu