grillijuhliin tarjottavaa???

leena

hei,
parinkymmenen ihmmeisen grillijuhlat pitäsi järjestää muutaman viikon päästä, ja nyt olisin iloinen jos saisin teiltä hyviä ruokaohjeita ja muitakin kivoja vinkkejä siitä kuinka juhlat onnistuisivat.Eli jos sinulla on hyviksi havaittuja ruokaohjeita esim. alkupaloista, lisäkesalaateista,(vaikka ruokaisia riisi- tai pastasalaatinohjeita,hyviä lisäkesalaatteja yms.)ja muusta kivasta tarjottavasta joka sopisi grilliruoan (kanaa varmaankin) kanssa tarjottavaksi olisi hieno juttu jos viitsitte neuvoa.Eli kaikenlaiset oheispöperöiden ohjeet tervetulleita, booliohjeetkin olis kivoja. kiitokset jo etukäteen jos jaksat neuvoa!!Mukavaa viikonloppua kaikille.

7

3107

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ammatiktaan kokki

      ruokaisia salatteja olisi esim. karibian(katkarapuja, omenanlohkoja, ananasta ja kermamajoneesia)
      Riisipohjaiset savukalasalaatit ja pastapohjaiset balkan-salaatit tuovat kesän kielelle. Lisäkesalaattina voisin kesäisesti neuvoa pirteän ja kevyen vihreän salaatin mansikoilla koristaen(tomaatti, kurkku, jäävuorisalaatti mansikat lohkoina)jälkiruokana joku kirpeänpirteä itsetehty nektari tai makunystyröitä hellvivä marenkiunelma(katso kuva: http://www.sunpoint.net/~Ariel1/ruoat.html )
      kanaa palasiksi ja vartaaseen kirsikkatomaattien, hillosipuleiden ja maissitähkäkiekkojen kanssa! dippikastiketta vaikka chilinen ja kermaviilinen vaihtoehdoiksi! grilliin folionyytteihin vuohenjuustoperunat(esivalmista ja lämmitä grillissä) eli ihan kermaperunoita ja vuohenjuustoa, nam!! toivottavasti sait jotain hyvää grillijuhlillesi ja tosiaan, tutusti tohon sivuun ja katso löytyykö sieltä mitään!

    • leena

      poropeukalo kun olen tarvitsisin nimen omaan ihan konkreettisia reseptejä! Mainitsemasi jutut kuulostivat herkullisilta mutta todellakin tarvitsisin ohjeita miten nu herkut tehdään....

      • Grillaaja

        Tietysti grillibileisiin kuuluu kabanossi ja auran sinappi(ei hurripaskaturunsinappi)

        Kirjoitit että et ole kovin hyvä kokki-immeinen joten siinä tapauksessa opettele ainakin grillaamaan kanaa sillä se on siitä ikävä että kanaa ei syö elävä erkkikään jos se jää raakaksi. Kana ei muuten ole helpoinpia grillattavia tosin kyllä hyvä ja kevyt. Tee simppeleitä vartaita joihin tökit esim makkaraa,tomaatteja jne jne ja duunailet hyvän kastikkeen jolla hivelöit vartaita kuten vaikkapa sinappi,ketsuppi,soijaöljy mixi. Salaatteja kantsii duunata paljon esim heposti saat maukkaan tonnikalasalaatin kun ostat vaikkapa hernemaissiporkkana pussin ja luet loput ohjeet kyseisestä pussista. Miten olisi jos vaikkapa grillaisti kalaa. Lohta grilliin ja sitruunapippuria päälle. edelläolevan nyyttiperunoita kantsii kokeilla eli alumiinifolioon pottuja ja vaikkapa vain voita sekaan jollet muuta keksi. Osalle perunoita voit ripsauttaa valkosipulia sekaan ja mustispippuria. Ehdottomasti aloittelevana grillaajana hommaat tietenkin valmiiksi marinoituja esim porsaan grillipihvejä. Ole vain varovainen sillä 20 hengen bileiden järjestelyssä saa kyllä palamaan rutosti aikaa ja rahaa jos vain haluaa joten salaatteja kehiin ja paljon.


    • monskis

      kannattaa katsoa sitä mitä tänään syötäisiin ohjelmaa mä katon sitä välillä ja siel löytyy vaikka mitä kivaa :)

      • monskis

        siis tuo oli vastaus leenalle :D


    • leena,

      Kiitos olen odotellut vastaustasi kaikki nämä vuodet, lopultakin sain hyvän vastauksen, kiitos vielä siitä monskis.

    • -maria-

      No tota, en tiedä onko nyt kaukaa haettu ajatus, mutta tein grillityyppiset rippijuhlat asiakkaalle teemalla tex mex. Olikin aikamoinen suksee ollut... sinne tuli kaupasta saatavia tex mex maustettuja kanankoipia, jotka paistoin ennakkoon (ei sido emäntää hellan ääreen) ja laitoin folion sisään kylmälaukkuun, joka pitää siis myös lämpimän.
      Nehän voi syödä joko kuumina tai kylminä. Paikan päällä grillattavaksi erilaisia teemaan liittyviä makkaroita, siinä ei voi epäonnistua, ja jokainen saa valita sekä halutessa grillata omansa.
      Salaattiin rucolaa, jäävuorisalaattia, ananasta, raastettua porkkanaa, kurkkua, punasipulia, juustonpaloja (tässä tapauksessa polaria) oliiveja ja isoja kapriksia.

      Guacamolea, saa myös valmiina mutta tein itse, johon voi dipata kanaa ja käyttää salaatin kanssa. Maissilastuja.

      Päivän hitti- mikä ikävä kyllä oli loppunut kesken- oli tex mex voileipäkakku. Otin ojeen tähän Kinuskikissan sivuilta hieman varioiden. Siihen tulee niin monta eri ainseosaa että helpompi
      sun on googlettaa ja tulostaa. Rippeistä oli tapeltu vaikka tein vähän ylimittaisena :o)

      Yksi idea myös on rosvopaisti ja siihen samat kylkiäiset.

      Jäkliruoaksi simppeli hedelmäsalaatti, maustekahvi 1tl kardemummaa täydelle pannulle suodatinpussiin, juustotangot ja kaneliässät. Noi kannattaa tehdä itse ja ovat helppoja.
      Pääset samalla eroon joululta yli jääneistä voitaikinapakkauksista,
      juustoa vaan pintaan, kiepauta kiemuralle, voitele kananmunalla ja uuniin. Ässien ohjeet myös googlella...

      Juomana spumante, vissy, raparperimehu ja ihan suomalainen kossu :o) ellei halua teqiloja... booli tahtoo "lätsähtää" helteellä.

      Tein myös tyrni-valkosuklaa kakkuja ja pikkupizzoja , mutta sulla melkein pitäis olla apuri jos jaksat vääntää vielä nekin...

      Mukavia juhlia, jos tarviit tarkempia reseptejä niin kysele vaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      146
      2444
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      175
      1681
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1578
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      69
      1533
    5. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      79
      914
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      6
      865
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      851
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      59
      815
    9. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      61
      798
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      152
      745
    Aihe