Tepon tonnikalapita

teppo.moi

Stadin kundi antaa teille tässä hyvin yksinkertaisen ohjeen, joka sopii demarin lompakolle, mutta tarjoaa oikeistolaisen makuelämyksen et sillei hei!

Uunissa lämmitetyn esipaistetun pitaleivän (kannattaa kostuttaa ennen paistoa) väliin laitetaan Tepon tonnikalatäytettä:

- muutama purkki Abban säilyketonnikalaa, hätätapauksessa myös Pirkka käy (chilimaustettu hyvää, muuten aina maustamaton), sillä sekin on hyvää et sillei hei!

- smetanaa purkillinen

- pilkottuja janopenoja maun mukaan

- sitruunamehua

- mustapippuria

Nuo sekaisin ja pitaleivän väliin et sillei hei! Sinne mahtuu myös seuraksi salaattia ja tomaatinsiivu et sillei hei!


ps. Teppo laittoi eilen intialaista tandoori-jogurttimarinoitua (toki itse) kananrintaa kerma-tomaattikastikkeessa et sillei hei! Toki Teppo huuhteli marinadin pois ennen valmistusta. Mukana oli myös basmatiriisiä, raithaa ja naanleipää et sillei hei! Jos haluat tietää enemmän, niin kysy Tepolta et sillei hei! Tätä ei vanha kokki tiedä, sillä tämä on Tepon innovaatio hei.

6

700

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Täytteen on hyvä maustua jääkaapissa et sillei hei!

    • Raipe

      Tuo tonnikalapita kuulosti tosi hyvältä. Laitetaanko se täytetty pitaleipä vielä lämpiämämään uuniin, vai tarjoillaanko sellaisenaan?

      Kanaa on suunnitteilla myös meillä vkl:ksi. Kerro enemmän siitä marinadista, jos ehdit. Kiitos!

      • TEPPO ON HOMO

        TEPPO ON HOMO


      • OLET TOLLO
        TEPPO ON HOMO kirjoitti:

        TEPPO ON HOMO

        Jos Teppo on homo, niin se on ihan OK, mutta tollo
        on huonompi juttu.Tepon puolesta puhuja.


    • Taavetti2..

      Olipa herkullista pitaa! Tein perjantai-iltana parille latinonsuomalaiselle daamille ja kyllä kehuivat kovasti! Kyllä Teppo osaa et sillei hei!

      • on se staana

        kuules nyt idiootti. sä täällä vieläin vain yksinäs meuhkaat. alkkaa pikku hiljaa MITTA TÄYTTÄ!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      39
      4887
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      157
      2702
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      105
      2249
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      22
      1754
    5. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      78
      1726
    6. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      27
      1595
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      67
      1475
    8. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      82
      1474
    9. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      73
      1438
    10. Mun on pakko uskaltaa

      Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e
      Ikävä
      82
      1411
    Aihe