Lähiruokaa vai luomua?

Hämmentynyt

Olen yrittänyt elää lähiruokaperiaatteen mukaan niin pitkälle kuin olosuhteiden ja taloudellisen tilanteen mukaan on mahdollista. Lisäksi suosin luomuruokaa. Olen kuitenkin jäänyt miettimään erästä asiaa; onko mitään järkeä tuoda luomuruokaa toiselta puolelta maailmaa? Kaikki se mitä luomun tuottamisella voitetaan menee kuljetuksen aiheuttamiin tuhoihin. Vai olenko väärässä? Kertokaa miten kannattaisi toimia!

7

777

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kkkkkkkkkkkkkk

      ... käärittyjä tomaatteja, omenoita, muuta luomua en suostu ostamaan en sitten millään.

      En myöskään osta muoviin käärittyä lähi- tai luomuleipää. KAIKKI leipä menee pilalle muovipussissa.

      Uskomatonta, että luomu- ja "eko" kaupoissa myydään muoviin käärittyjä ruokia.

      Ne jätän ihan rauhassa sinne muoveihinsa happanemaan.

    • Kyllähän lähiruoka voittaa mennen tullen. Oma kontrollisi ulottuu ainakin vähän paremmin tänne kun taas kauas ei millään. Luomuruoan tarkoituksena on ensisijassa tuottaa hyvää ja terveellistä elintarviketta ja raaka-ainetta. Pitkät ja epäekologiset kuljetusmatkat pilaavat tuotteet ja muutkin tarkoitukset.

      Tuossa oli tuo keskustelu soijasta - en todellakaan ymmärrä mitenkä soijaa voidaan puolustaa kestävän kehityksen periaatteella?

      • rotissööri

        luomuruoan ainoa tarkoitus on lihottaa kauppiaan kukkaroa


    • -------

      Minusta asia ei ole ihan yksiselitteinen, sillä viljelymenetelmä ja kuljetustapa vaikuttavat jopa enemmän kuin kuljetuksen pituus: Etelä-eurooppalaiset luomuvihannekset ovat talviaikaan ehdottomasti ekologisempia kuin täällä kasvihuoneessa tuotetut tavalliset, ja vastaavasti on ekologisempaa säilöä täällä kesäaikaan tuotetut kasvikset talvea varten kuin ostaa sitten pakkasten tultua sitä ulkomaista luomua tuoreena. Itse siis valitsen ruokani yleisharkintaa käyttäen, enkä tuijota ainoastaan kuljetuskilometrejä tai luomumerkintöjä.

      • ----------------

        Ja koska elintarvikkeita harvemmin tuodaan lentokoneella, on luomu lähes aina ekologisempi vaihtoehto kuin ei-luomu.


    • ihmetellyt että miksei

      ne syö sitä ruokaanasa itse siellä toisella puolella maailmaa, kun kumminkin nälänhätää kärsivät.
      No onhan se sitä globaalisuutta ja politiikkaa, saadaan maahan rahaa, muttei niille raskaan työn tekijöille. Monenmoista nyyhkytarinaa esitetään länsimaissa. Vaikka kuinka avustaisi ostamalla näitä luomutuotteita, niin sen työntekijän asema ei yhtään parane. Mihin se raha menee?

      Pyssyjen ja paukkujen ostoa en rahoita yhtään ostamalla jotain luomusitäsuntätä, joka on tullut kehitysmaasta kalliilla lentorahdilla. On ne aika surkeita tuotteita muutenkin.
      Mieluummin lähialueen matkustamatonta ruokaa mun pöytään, olkoon sitten vaikka eiluomua.

      • ---------------------

        Jos nyt unohdetaan nuo reilunkaupan jutut, niin itse hyödyt luomusta parhaiten sen ekologisuuden takia. Maatalous on yksi pahimpia saastuttajia maailmassa ja jos sinulla on yhtään kiinnostusta säilyttää tätä palloa jälkipolville, talkoisiin olisi syytä tulla mukaan. Tietenkään yksinomaan ruuan vaihtaminen luomuun ei riitä, mutta onpahan alku kuitenkin. Esim. Itämeri ei ole pelastettavissa ennen kuin sitä ympäröivät valtiot vaihtavat merkittävästi ruokailutottumuksiaan.

        By the way, aika vähän sitä luomuruokaa tuotetaan kehitysmaista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      76
      1049
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      774
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      218
      634
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      34
      472
    5. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      468
    6. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      70
      415
    7. Ihan pikku vinkki

      Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin
      Ikävä
      52
      399
    8. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      18
      393
    9. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      32
      385
    10. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      43
      384
    Aihe