Kertokaas te fiksummat mitä eroa on induktiivisellä ja kapasitiivisella kytkimellä ns.valosilmällä. ja mitä ne PNP ja NPN tarkoittaa?
Induktiivinen ja Kapasiviivinen
(valosilmä)
139615
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Induktiivinen kytkin toimii metalleilla. Kapasitiivinen kytkin toimii millä tahansa kiinteällä, vaikka sormella. Valosilmä toimii millä tahansa, vaikka sumulla.
PNP vetää ylös. NPN vetää alas.
PNP vetää ylös. NPN vetää alas.?
PNP-transistori kytkee toimiessaan lähdön ylös, plussaan, NPN vastaavasti alas, nollaan.
Pien korjaus, jos passaa? Induktiivisessa ei toi materiaalin metallisuus o niinkään tärkeetä, vaan kyl se skulaa muillakin materiaaleilla kunhan on tarpeeks sähkönjohtava. Toki metallithan noita yleensä on, mutta ei välttämättä. Eipä tost sit muuta huomautettavaa löydykään. Well done.
Induktiivinen ja kapasitiivinen lähestymiskytkin ovat eri värkkejä kuin valokenno (”valosilmä”).
Induktiivisen lähestymiskytkimen toiminta perustuu magneettikentän muutokseen, kapasitiivisessa lähestymiskytkimessä on muuttuvana tekijänä sähkökenttä. Kun jokin kone-elin tulee lähestymiskytkimen läheisyyteen, sen kytkentätila muuttuu.
Valokennossa on lähetinpuolella näkyvää tai näkymätöntä (infrapunaista) valoa säteilevä hohtodiodi (LED) ja vastaanotinpuolella valoherkkä fotodiodi tai -transistori. Kun jokin este katkaisee valonsäteen kulun LEDin ja vastaanottimen valoherkän komponentin välillä, laitteen kytkentätila muuttuu.
Lähestymiskytkimissä samoin kuin valokennoissakin on kytkinkomponenttina yleensä transistori. Transistori on kolminapainen puolijohdekomponentti, jossa on kahden N-tyypin puolijohteen välissä P-tyypin puolijohde (= NPN-transistori) tai kahden P-tyypin puolijohteen välissä N-tyypin puolijohde (= PNP-transistori).
Puolijohteena toimii yleisimmin epäpuhtauksilla seostettu pii. Epäpuhtauksilla vaikutetaan puolijohteen ominaisuuksiin. N-tyypin puolijohteissa on vapaita negatiivisen, P-tyypin puolijohteissa positiivisen varauksen kuljettajia.
Anturin kytkinkomponenttina käytettäessä NPN-transistori kytkee kuorman virtalähteen negatiiviseen ja PNP-transistori positiiviseen napaan.
Juu tos oli jo puolet liikaakin?! :D
Näin se menee maalaisjärjellä pähkäiltynä.
Eli anturiin menee kolme johtoa, kun yhteen johtoon kytkee plussan ( ) ja toiseen johtoon kytkee miinuksen (-) niin sillon PNP tyyppisen anturin kolmennesta johdosta tulee plussaa ( ) , kun anturi tunnistaa jotain ja lisäksi anturin pitää olla tyypiä NO eli sulkeutuvalla koskettimella. Jos taas kyseessä on tyypiltään NC niin kolmennesta johdosta tulee koko ajan plussaa ( ) , kunnes anturi tunnistaa jotain, jolloin plussan ( ) tulo lakkaa.
NPN anturilla siitä kolmannesta johdosta tulee miinusta (-) muuten toiminnot on samanlaiset, kuin PNP:ssä
Edullisia kapasitiivisiä antureita löytyy ainakin osoitteesta: http://personal.inet.fi/business/palsta/kapasi.htm
Kyl se menee noin kaupunkijärjelläkin ajateltuna.
Lähestymisanturi PNP voi kytkeä virran kattolamppuun, jos ja vain jos sille syöttää kytkimestä virran anturin läpi ja anturi tunnistaa vettä.
Mitä sä täälä voimistelet taas
Kyllä on sähköä tämä ja kannattaa omistaa tasavirralla toimiva kattolamppu että PNP anturi tunnistaisi myös valoa veden päällä. Jos vaihtovirta valolla luulee pärjäävänsä niin ei. Minulla on Legends autoista kokemusta ja siellä bensiini säiliössä on PNP anturi ja tasavirta valo.
Mut näähä on jo iha wanhentunutta tekniikkaa!? :/ Kyl se pitäs saada kytkimet skulaa kännykällä tai tabletilla ettei VAAN tarttis enää liikkua ollenkaan!
Mutta* nämähän* ovat* jo ihan* vanhentunutta* tekniikkaa!? :/ Kyllä* ne* pitäisi* saada kytkimet toimimaan* matkapuhelimella* tai tabletilla ettei VAIN* tarvitsisi enää liikkua ollenkaan!