Kertokaas te fiksummat mitä eroa on induktiivisellä ja kapasitiivisella kytkimellä ns.valosilmällä. ja mitä ne PNP ja NPN tarkoittaa?
Induktiivinen ja Kapasiviivinen
13
9302
Vastaukset
- silmävalo
Induktiivinen kytkin toimii metalleilla. Kapasitiivinen kytkin toimii millä tahansa kiinteällä, vaikka sormella. Valosilmä toimii millä tahansa, vaikka sumulla.
PNP vetää ylös. NPN vetää alas.- tuo tarkoittaa!
PNP vetää ylös. NPN vetää alas.?
- ylös, alas
tuo tarkoittaa! kirjoitti:
PNP vetää ylös. NPN vetää alas.?
PNP-transistori kytkee toimiessaan lähdön ylös, plussaan, NPN vastaavasti alas, nollaan.
- PilkunViilaaja
Pien korjaus, jos passaa? Induktiivisessa ei toi materiaalin metallisuus o niinkään tärkeetä, vaan kyl se skulaa muillakin materiaaleilla kunhan on tarpeeks sähkönjohtava. Toki metallithan noita yleensä on, mutta ei välttämättä. Eipä tost sit muuta huomautettavaa löydykään. Well done.
- se näin?
Induktiivinen ja kapasitiivinen lähestymiskytkin ovat eri värkkejä kuin valokenno (”valosilmä”).
Induktiivisen lähestymiskytkimen toiminta perustuu magneettikentän muutokseen, kapasitiivisessa lähestymiskytkimessä on muuttuvana tekijänä sähkökenttä. Kun jokin kone-elin tulee lähestymiskytkimen läheisyyteen, sen kytkentätila muuttuu.
Valokennossa on lähetinpuolella näkyvää tai näkymätöntä (infrapunaista) valoa säteilevä hohtodiodi (LED) ja vastaanotinpuolella valoherkkä fotodiodi tai -transistori. Kun jokin este katkaisee valonsäteen kulun LEDin ja vastaanottimen valoherkän komponentin välillä, laitteen kytkentätila muuttuu.
Lähestymiskytkimissä samoin kuin valokennoissakin on kytkinkomponenttina yleensä transistori. Transistori on kolminapainen puolijohdekomponentti, jossa on kahden N-tyypin puolijohteen välissä P-tyypin puolijohde (= NPN-transistori) tai kahden P-tyypin puolijohteen välissä N-tyypin puolijohde (= PNP-transistori).
Puolijohteena toimii yleisimmin epäpuhtauksilla seostettu pii. Epäpuhtauksilla vaikutetaan puolijohteen ominaisuuksiin. N-tyypin puolijohteissa on vapaita negatiivisen, P-tyypin puolijohteissa positiivisen varauksen kuljettajia.
Anturin kytkinkomponenttina käytettäessä NPN-transistori kytkee kuorman virtalähteen negatiiviseen ja PNP-transistori positiiviseen napaan.- MutIhanJees
Juu tos oli jo puolet liikaakin?! :D
- capacitance
Näin se menee maalaisjärjellä pähkäiltynä.
Eli anturiin menee kolme johtoa, kun yhteen johtoon kytkee plussan ( ) ja toiseen johtoon kytkee miinuksen (-) niin sillon PNP tyyppisen anturin kolmennesta johdosta tulee plussaa ( ) , kun anturi tunnistaa jotain ja lisäksi anturin pitää olla tyypiä NO eli sulkeutuvalla koskettimella. Jos taas kyseessä on tyypiltään NC niin kolmennesta johdosta tulee koko ajan plussaa ( ) , kunnes anturi tunnistaa jotain, jolloin plussan ( ) tulo lakkaa.
NPN anturilla siitä kolmannesta johdosta tulee miinusta (-) muuten toiminnot on samanlaiset, kuin PNP:ssä
Edullisia kapasitiivisiä antureita löytyy ainakin osoitteesta: http://personal.inet.fi/business/palsta/kapasi.htm- City_Kani
Kyl se menee noin kaupunkijärjelläkin ajateltuna.
- TonzaT.Aho
Lähestymisanturi PNP voi kytkeä virran kattolamppuun, jos ja vain jos sille syöttää kytkimestä virran anturin läpi ja anturi tunnistaa vettä.
- JunilaJuusto
Mitä sä täälä voimistelet taas
- TonzaT.Aho
JunilaJuusto kirjoitti:
Mitä sä täälä voimistelet taas
Kyllä on sähköä tämä ja kannattaa omistaa tasavirralla toimiva kattolamppu että PNP anturi tunnistaisi myös valoa veden päällä. Jos vaihtovirta valolla luulee pärjäävänsä niin ei. Minulla on Legends autoista kokemusta ja siellä bensiini säiliössä on PNP anturi ja tasavirta valo.
- NiiJaPaksumpiPeitto
Mut näähä on jo iha wanhentunutta tekniikkaa!? :/ Kyl se pitäs saada kytkimet skulaa kännykällä tai tabletilla ettei VAAN tarttis enää liikkua ollenkaan!
- NiinJaPaksumpiPeitto
Mutta* nämähän* ovat* jo ihan* vanhentunutta* tekniikkaa!? :/ Kyllä* ne* pitäisi* saada kytkimet toimimaan* matkapuhelimella* tai tabletilla ettei VAIN* tarvitsisi enää liikkua ollenkaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2042975Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391560Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921422- 881322
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e401246Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1481186Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121148Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze119969Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89902Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44783