Kuivakakku pakastimessa, kuinka kauan

säilyy..?

Leivoin kuukausi sitten tiikerikakun tyyppisen kuivakakun. Pakastin siitä puolikkaan. Mietin kuinka kauan säilyy.. Onko vielä hyvää?

4

6459

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rotissööri

      säilyy puolisen vuotta, mutta on vuorattava tiiviisti alumiinifolioon, jotta pinta ei kovettuisi. Pakkasessakin pintakerrokset kuivuvat korppumaisiksi.

    • ja paranee

      säilyy pakkasessa ja maku sen kuin paranee...ei tosin kannata kyllä 6kk pidempään säilyttää

    • Kotileipuri

      Muovisessa (kahdessa) hedelmäpussissa säilyi jopa yli kaksi vuotta täysin kokonaisena pakastettu leipomani kuivakakku (banaanikakku). 3/2014 leivottu ja pakastettu heti, nyt otettu pöydälle sulaamaan ulompi muovipussi avattuna la aamuna ja päivällä oli tarjolla ja nyt tiistaina vieläkin kuin juuri leivottu.

    • Perinneleipuri

      Jep jep. Monet kakut vain paranevat ja mehustuvat pakkasessa. Meillä on syöty jopa vuoden vanhaa joulukakkua loppuvuodesta. Hyvin pitää pakata koska etenkin rasvainen kakku ottaa herkästi makua pakastimen muista tuotteista. Ja myöskin kuivuvat kuten joku tuolla kirjoittaakin. Itse pakkaan heti tuoreena jäähdyttyä vähän paksuimpaan pakastepussiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      67
      4557
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3505
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      37
      3228
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2648
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      47
      2563
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2139
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      22
      2014
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      198
      1931
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      396
      1554
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1428
    Aihe