Kuivakakku pakastimessa, kuinka kauan

säilyy..?

Leivoin kuukausi sitten tiikerikakun tyyppisen kuivakakun. Pakastin siitä puolikkaan. Mietin kuinka kauan säilyy.. Onko vielä hyvää?

4

6360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rotissööri

      säilyy puolisen vuotta, mutta on vuorattava tiiviisti alumiinifolioon, jotta pinta ei kovettuisi. Pakkasessakin pintakerrokset kuivuvat korppumaisiksi.

    • ja paranee

      säilyy pakkasessa ja maku sen kuin paranee...ei tosin kannata kyllä 6kk pidempään säilyttää

    • Kotileipuri

      Muovisessa (kahdessa) hedelmäpussissa säilyi jopa yli kaksi vuotta täysin kokonaisena pakastettu leipomani kuivakakku (banaanikakku). 3/2014 leivottu ja pakastettu heti, nyt otettu pöydälle sulaamaan ulompi muovipussi avattuna la aamuna ja päivällä oli tarjolla ja nyt tiistaina vieläkin kuin juuri leivottu.

    • Perinneleipuri

      Jep jep. Monet kakut vain paranevat ja mehustuvat pakkasessa. Meillä on syöty jopa vuoden vanhaa joulukakkua loppuvuodesta. Hyvin pitää pakata koska etenkin rasvainen kakku ottaa herkästi makua pakastimen muista tuotteista. Ja myöskin kuivuvat kuten joku tuolla kirjoittaakin. Itse pakkaan heti tuoreena jäähdyttyä vähän paksuimpaan pakastepussiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      79
      3214
    2. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      49
      2410
    3. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      32
      2137
    4. Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen

      Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa
      Sinkut
      481
      2122
    5. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      137
      1889
    6. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      31
      1822
    7. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1755
    8. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      10
      1599
    9. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      5
      1350
    10. Hyvää yötä

      Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani
      Tunteet
      6
      1274
    Aihe