Kuinka paljon moottori"urheilu"

Varmaankin jossain on laskettu kuinka paljon täysin tarpeeton mootori"urheilu" saastuttaa ilmaa, maita ja vesiä? Millaista prosenttiosuutta se edustaa?

Toivottavasti jo lähitulevaisuudessa kielletään ainakin seuraavat saastuttavat turhuudet:

- formulat ja vastaavat ratahullutukset
- autorallit
- moottoripyöräily kokonaisuudessaan
- hupilentely
- hupiveneily
- mönkijöiden hupikäyttö
- moottorikelkkojen hupikäyttö
11458
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kielletään liikkuminen... Hengittää saa jos maksaa hengitysveroa.

Äänestä
  • Onneksi on ainakin yksi köyhä, joka puolustaa eliitin "urheiluharrastuksia".

    Äänestä

Älä raiskaa lainausmerkeillä yhdyssanoja: Se on "moottoriurheilu" ei mootori"urheilu".

Äänestä

Formulaurheilu, kuten rallikin, saastuttaa loppujenlopuksi yllättävän vähän. Toki tietämätön ajattelee että kamalasti, mutta todellisuus on toinen. Kannattaa googlailla :>

Äänestä

Heh! Lisää tätä! Nyt nää tekee parodiaa jo itsestään! Kiellä kaikki hupi niin on helpompi rajata ;-)

Mites muuten sellainen "urheilu" jossa erilaisten dopingaineiden voimalla haetaan voittoa hinnalla millä hyvänsä...terve urheilu tuottaa terveytensä pilanneita, loppuunpalaneita kolmikymppisiä jotka jäävät yhteiskunnan eläteiksi

Äänestä
  • joille ensisijainen palkinto pitäisi antaa olisivatkin:dopingkemistit ja autoinsinöörit, heidän taidoistaan on ratkaisevasti kiinni kuka milloinkin voittaa.

    Äänestä

Sekin saastuttaa että sä kirjoitat tänne.
Tai se että pelkästään avaat tietokoneen.
Se vasta on valtavasti saastuttanutkin kun tietsikka on valmistettu.

Äänestä

"Varmaankin jossain on laskettu kuinka paljon täysin tarpeeton mootori"urheilu" saastuttaa ilmaa, maita ja vesiä? Millaista prosenttiosuutta se edustaa? "

Voi olla että jopa vähentää luonnonvarojen kulutusta. Otetaanpa esimerkiksi vaikka formulat. Kuinka monta sataa miljoonaa ihmistä on tekemättä mitään (ja kuluttamatta luonnonvaroja) sen aikaa kun autot pyörii radalla?

Äänestä

ihmetellyt, ettei tähän asiaan ole ketään paneutunut.
Kyllähän ne viherpiipertäjät keksii kaikkia uhkia, kuten lihan syönti tuhoaa luontoa jne.
Mutta tätä moottoriurheilu saastuttaa juttua ei ole kyllä eteen tullu.
Ehkä siksi, kun se on niin minimaalinen asia!
Yhdet Formula kisat tuottavat suunnilleen yhtäpaljon päästöjä, kun Jumbojetin lento.
Että silleen...

Äänestä
  • "Formulakisat aiheuttavat vain yhden jumbolennon päästöt."
    Entäs niiden kisojen aikaansaanti?
    Monellako jumbolla lennätetään kalusto ja henkilökunta?
    Ja lisäksi varakkaat fanit katsomoon, ympäri maailman?
    Lähtee päästöjä hotelleista ja takseistakin, kisan vuoksi.
    Paljon palaa rakennuskoneissa ja duunarien autoissa,
    ennen kuin palvontatemppeli on valmis suitsutukseen.

    Erittäin opettavainen laji, piittaamattomuuteen.

    Äänestä

Mikä ihme siinä on että juututaan tällaisiiin pikkujuttuihin kuin moottoriurheilun kieltäminen. Voiko joku tosissaan lulla, että ilmastomuutos pysähtyy, kun joku miljardisosa päivittäin poltettavasta 80 miljoonan barrelinölystä siirtyy toiseen kulutussegmenttiin.

Maapallosta kupataan päivittäin enemmän ja enemmän fossiilisia ja kaikki se tuonne ilmaan palaa. KAsvussa ollaan vieläkin vaikka kuinka piiperrettäisiin ja paheksyttaisiin...

Ei siihen auta vormulan lopettaminen. Kyllä nahkaformulakin saastuttaa (metaanillaan tosin), ja kun sitä elikkoa kärrätään hiacen takapaksissa pitkin mantuja. Ja kaikki muukin urheilu ja liikkuminen.

Kielletään liikkuminen, kuten pohjois-koreassa on tehty. Ottakaa siitä mallia, kuinka maailma pelastuu...Siellä ollaan edistyksellisiä ja "melkein" energia ja ruoka omavaraisia, vaikka kylmä on ja nälättääkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


saastuttaa? kirjoitti:

Varmaankin jossain on laskettu kuinka paljon täysin tarpeeton mootori"urheilu" saastuttaa ilmaa, maita ja vesiä? Millaista prosenttiosuutta se edustaa?

Toivottavasti jo lähitulevaisuudessa kielletään ainakin seuraavat saastuttavat turhuudet:

- formulat ja vastaavat ratahullutukset
- autorallit
- moottoripyöräily kokonaisuudessaan
- hupilentely
- hupiveneily
- mönkijöiden hupikäyttö
- moottorikelkkojen hupikäyttö

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu