olisko kellään hyvää ohjetta riekon valmistukseen, siis kokonaisena uunissa
riekko
4
2805
Vastaukset
- ruisleipää
Riekko ja pyy ei tarvi yhtään mitään lisukkeita! Kunhan ne on tuoreena valmistettu! Kaikenlainen riiputtaminen ja viivyttely kannattaa unohtaa.. Pieni riista on valmistettava oitis pyynnin jälkeen ,kuten kalaruoat!
- jo vain
Jos raskisit puolittaa sen riekon. Joko halkaisemalla tai toisin. Tämä siksi. että seuraava ohje toimisi oikeen. Siinä nimittäin on suotavaa, että lihat olisivat upoksissa.
Siis. Aseta riekko pataan (miel valurautaiseen)nokare voita padan pohjalle, riekko sinne ja ripaus suolaa päälle.Älä unohda linnun maksaa (hienonna vaikka haarukalla sekaan) Tämän jälkeen ripottelet kokonaisen Koskenlaskijapakan nokareina pataan. Lisää pataan (miel väkevää) puolikas omena raastettuna sekaan. Kansi päälle ja pata 175 asteiseen uuniin reiluksi tunniksi.Mukana valmistuu samalla upea kastike. Myös joku miedonpimakuinen sulatejuusto sopii. Saat taatusti yhden elämäsi upeimmista linturuoista.
Laittaminen onnistuu myös paistopussissa.- affen82
toi vaikutti aika hyvälle. tarvii kokeilla
- affen82
oli muuten erittäin hyvää! aika voimakkaan makunen, tohon reseptiin halusin lisätä viel puolukka survoksen lautaselle. sopi erittäin hyvin noin voimakkaan riistan kans
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322269Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant749476Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297470Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va806315SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825940Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344956HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084610Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014366Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo852036Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k781332