olisko kellään hyvää ohjetta riekon valmistukseen, siis kokonaisena uunissa
riekko
4
2818
Vastaukset
- ruisleipää
Riekko ja pyy ei tarvi yhtään mitään lisukkeita! Kunhan ne on tuoreena valmistettu! Kaikenlainen riiputtaminen ja viivyttely kannattaa unohtaa.. Pieni riista on valmistettava oitis pyynnin jälkeen ,kuten kalaruoat!
- jo vain
Jos raskisit puolittaa sen riekon. Joko halkaisemalla tai toisin. Tämä siksi. että seuraava ohje toimisi oikeen. Siinä nimittäin on suotavaa, että lihat olisivat upoksissa.
Siis. Aseta riekko pataan (miel valurautaiseen)nokare voita padan pohjalle, riekko sinne ja ripaus suolaa päälle.Älä unohda linnun maksaa (hienonna vaikka haarukalla sekaan) Tämän jälkeen ripottelet kokonaisen Koskenlaskijapakan nokareina pataan. Lisää pataan (miel väkevää) puolikas omena raastettuna sekaan. Kansi päälle ja pata 175 asteiseen uuniin reiluksi tunniksi.Mukana valmistuu samalla upea kastike. Myös joku miedonpimakuinen sulatejuusto sopii. Saat taatusti yhden elämäsi upeimmista linturuoista.
Laittaminen onnistuu myös paistopussissa.- affen82
toi vaikutti aika hyvälle. tarvii kokeilla
- affen82
oli muuten erittäin hyvää! aika voimakkaan makunen, tohon reseptiin halusin lisätä viel puolukka survoksen lautaselle. sopi erittäin hyvin noin voimakkaan riistan kans
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2664654Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1333019Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442847Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k232590Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761791Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061644Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281511- 591400
- 951282
- 471169