pakastevihannesreseptejä?

-10kg

eli en osaa paljoa kokkailla, (mies), joten mitä pakastekamaa ja mitä lisäksi? esim: ruokakermaa ja vihanneksia? kertokaa!!

12

8528

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaikka..

      Ruskista 400g jauhelihaa, iso sipuli, hapankaalia pari lusikallista ja mausta hyvin, lisää mikrossa sulatetut pavut 200g ja porkkana kukkakali lajitelma 200g. Kypsennä lihan seassa muutama minuutti ja sekoita kreikkalaista jogurttia pari desiä. Kevyttä ja täyttävää!

    • tätä:

      Sipulia,pakastevihanneksia, tomaattimurskaa, lihaa, vettä,kasvisliemikuutio ja uuniin. Seassa rasvatonta raejuustoa. Kuullostaa pahalta,maistuu hyvältä :)

      • "pahalta"!

        Tollasta sotkua mäkin syön, tosin korvaan lihan chilipaprikalla ja yrttimausteilla. Niin ja kypsytän vihannekset mikrossa, raejuusto sekaan raakana.

        Kunnon mättöä, jota voi laihiksellakin syödä niin että napa raikuu! :)


    • rotissööri

      Liikkeellelähtö tapahtuu parhaiten ostamalla (vaikkapa kirpputorilta) paksu keittokirja. Pakastevihannekset valmistetaan syötäväksi samalla tapaa kuin tuoreetkin.

      vilkaisepa myös sivuja

      http://elisa.net/ruokajaviini/

    • chilikastike

      Kaupan pakastealtaassa on valinnanvaraa valtavasti. Kasvispusseja on vaikka mitä. Minä olen ihastunut wok-kasvisseoksiin joissa on papuja,sieniä, minimaissia, parsaa jne. ja sitten Lidlistä löytyy ihania valmiiksi maustettujakin kasvispusseja.


      Minä teen näin:


      Paistinpannu kuumaksi ja tilkka öljyä kuuumennetaan. paistetaan jäiset kasvikset rapeiksi ja sekaan vaikka makeaa chilikastiketta. Kaveriksi voi paistaa broilerin fileen, kananmunan tai pihvin.Nam Nam...Ja vielä paistettuja sipulirenkaita,hillosipuleita,ananasta... Vaihtelua saa erilaisilla kasvispusseilla. Tosi nopeaa, maukasta ja täyttävää.

    • eikä monimutkaisesti

      nopeesti ja pikaisesti se luontuu ja Täyttävästi. mikroon hetkeksi sekavihannespussi (kulma auki) sillä välin pannulle voihin hiukka ruskistuun joko makkaran tai nakin paloja , tai jos tykkäät kinkusta tai jostai muusta vaikka kanasta tai kalasta. sitten sekaan lämpöiset vihannekset hiukan yrttisuolaa tai mitä haluat, ei siinä sen kummemmin kermoja tai muita smetanoita tarvita on hyvää ja onhan niitä vihanneksia muitakin kuin sekavihannes, joten pakaste-altaalle valikoimaan. ja pinnalle rippu voita, vähän pakasteesta tilliä tai muita ryytejä vaikka kuivakaapista, Mielestäni se yksinkertainen on parasta, ilman turhia krumeluudeja,

    • keitto

      Syntyy niin tuoreista kuin pakastevihanneksistakin. Itse teen porkkanoista, perunoista, kukkakaalista, parsakaalista, sipulista, valkosipulista, kaalista, ruusukaalista, pavuista, linsseistä jne. yhdistelemällä mieleni (ja ruokakomeron sisällön) mukaan.

      Tuoreet vihannekset voi "keittää" kätevästi pesemisen/huuhtelun jälkeen mikrossa suoraan kaupan ohuessa vihannesmuovipussissa. Älä kuivaa vihanneksia, vaan laita ne muovipussiin ja sulje löyhästi. Kypsennä mikrossa 5-10 minuuttia (riippuen mikä vihannes on kyseessä), ja vihannekset ovat valmiita soseutettaviksi sauvasekoittimella. Pakastevihannekset vain sulatat mikrossa.

      Lisää soseutettujen vihannesten joukkoon sopivasti vettä, johon on lisätty liemijauhetta/-kuutio tai soija-/osteri-/kalakastiketta. Mausta makusi mukaan esim. currylla, chilijauheella, intialaisilla mausteseoksilla, yrteillä tms. Sipulia (ja jos tykkäät niin myös valkosipulia) kannattaa laittaa mukaan joka soppaan, se tuo yllättävän paljon hyvää makua. Myös erilaisilla (kevyt-)tuorejuustoilla saa helposti makua ja pehmeyttä.

      Soseutuksen ja maustamisen jälkeen voit vielä keitellä keittoa muutaman minuutin hellalla tai mikrossa. Keittoa voi tehdä kerralla ison annoksen, ja pakastaa sopivina kerta-annoksina.

      • mikrossa muovipussissa,

        edes sellaisessa jossa mainostetaan pussin olevan mikronkestävä ei KOSKAAN ole suositeltavaa! Ei todellakaan terveellistä, jäämiä jää aina.

        Edes kovamuovisen astian laittaminen mikroon ei ole suositeltavaa, kuin korkeintaan sulatuksessa. AINA mikroon vain ja ainoastaan lasia tai keramiikkaa!

        Ja tulee muuten helvetin kallis ja hankala sosekeitto jos pakastevihanneksista tekee ja pitää erikseen keittää mikrossa ja hellalla.


      • lähteiden mukaan...
        mikrossa muovipussissa, kirjoitti:

        edes sellaisessa jossa mainostetaan pussin olevan mikronkestävä ei KOSKAAN ole suositeltavaa! Ei todellakaan terveellistä, jäämiä jää aina.

        Edes kovamuovisen astian laittaminen mikroon ei ole suositeltavaa, kuin korkeintaan sulatuksessa. AINA mikroon vain ja ainoastaan lasia tai keramiikkaa!

        Ja tulee muuten helvetin kallis ja hankala sosekeitto jos pakastevihanneksista tekee ja pitää erikseen keittää mikrossa ja hellalla.

        ...tämä koskee ruokaa, joka sisältää rasvaa. Eli dioksiideja muodostuu muovin, rasvan ja kuumuuden yhteisvaikutuksesta. Vihannekset sisältävät hyvin harvoin kovin suuria määriä rasvaa.

        Ihan mielenkiinnosta kuitenkin haluaisin tutustua asiaan tarkemminkin, eli jos sinulla on antaa joitain hyviä linkkeja (mieluiten suomeksi, ruotsiksi, englanniksi tai ranskaksi), niin otan mielelläni vastaan.

        Ja vielä tiedoksi, että en ole muuten missään vaiheessa sanonut, että vihanneksia pitäisi saman kokkaussession aikana keittää sekä mikrossa että hellalla.


    • mullekki

      Käytä perunan korvikkeena siellä missä normaalisti käyttäsit perunaa!

    • ja kevyttä

      -Perussetti, kanan/kalkkunan (ei marinoituja) filesuikaleita (300g tjsp.) pannuun ja väriä pintaan, haluamasi mausteet (esim. valmista currytahnaa, tai oma yhdistelmä), lisäksi pussi pakastevihanneksia (esim. wok-vihannekset käy hyvin), riittää kunhan sulavat ja lämpiävät niin jää purtavaakin. Ei tarvitse (mielestäni) kermaa tms.


      -Piirakka, esim. valmis 'kevyt' (mitä 'kevyellä' nyt ymmärtää) ruistaikinapohja piirakkavuokaan, 1 purjo(*) pannulla kevyesti freesaten, 1pss (450g) haluamiasi pakastevihanneksia sekaan sulamaan, antaa jäähtyä, kaksi munaa ja 2dl sekaisin, jäähtynyt kasvisseos vuokaan, munamaito päälle ja uuniin, 200C ja puolisen tuntia.

      (*) jos pitää sipulista, vastaava määrä melkein mitä vaan kasvista käy


      Molemmista tulee (tietysti) enemmän kuin kerta-annos. Lisäksi esim. tomaattia, raejuustoa,... ihan oman maun mukaan.

    • Anonyymi

      Kannattaa sulattaa ensin, jäisinä ei oikein maistu. Laita suolaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      253
      1063
    2. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      880
    3. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      223
      832
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      98
      831
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      69
      706
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      58
      664
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      100
      604
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      566
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      531
    10. Rekkawelinehkä

      Vitunvelin ehkä...miten rekka auto voi jatkaa pysähtymättä vaikka tappaa mopoilijan,tänään tapahtunut pmäelle vievällä 2
      Varkaus
      37
      509
    Aihe