Uunihauki

Osaisiko joku kertoa että miten teen uuni haukea? MItä aineita tarvii ja kauanko missä lämmössä paistan?
23212
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

... on vaikea vastustaa - no hyvät kuoriperunatkin käy

Kala, sitruuna, nippu persiljaa tai tilliä korppujahoa, suolaa, valkopippuria voita

Suomusta ja suolista hauki.
Huuhtele kala kylmällä vedellä ja kuivaa se talouspaperilla.
Ripottele sen sisälle merisuolaa ja valkopippuria.
Leikkaa sitruuna lohkoiksi ja laita ne sekä persiljanoksat/tillit hauen vatsaan.
Leikkaa terävällä veitsellä kalan kylkiin matalat viillot.
Sivele pinta sulatetulla voilla Ripottele lopuksi päälle korppujauhot.

Paista haukea 170 asteisessa uunissa noin 35-40 minuuttia tai kunnes selkäevä irtoaa lihasta eli kala on kypsää.

Äänestä
  • tsemppiä toivoo mummikka

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miten teen kirjoitti:

Osaisiko joku kertoa että miten teen uuni haukea? MItä aineita tarvii ja kauanko missä lämmössä paistan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu