Avaruusasema Alfa

muistaako kukaan

"Sarja nähtiin myös Suomessa Oy Mainos-TV-Reklam Ab:n (nykyiseltä nimeltään MTV3) esittämänä vuosina 1976 (ensimmäinen tuotantokausi) ja 1978 (toinen tuotantokausi). Molemmilla esityskerroilla sarjan esittäminen Suomessa lopetettiin kesken television ohjelmaneuvoston vaatimuksesta. Muun muassa Suomen lastentarhanopettajat esittivät lopettamista sillä perusteella, että sarja aiheutti lapsissa voimakkaita kauhureaktioita." (Wikipedia)

Muistan tuon sarjan mutta ei tuo minulle kauhureaktioita aiheuttanut. Pikemmin herätti kiinnostuksen avaruusmatkailu yms. tieteen maailmaan - onko se paha?

9

1131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uusitaan

      "Kaiken lisäksi Avaruusasema Alfa oli jopa 1970-luvun oloissa kiltti ja harmiton sarja, jonka kieltämiselle ei ollut eikä voinut olla kerta kaikkiaan mitään muuta perustetta kuin lapsille vittuilu."

      Samaa mieltä.

    • Henkilöhahmot eivät ole jääneet samalla tavalla mieleen kuin StarTrekista, mutta siinä alussa Kuussa tapahtui ydinräjähdys, joka toimi reaktiomoottorina. Se avaruusalus oli siis koko Kuu ja ne tukikohdat siinä mukana. Jaksot saattoivat olla itsenäisehköjä vähän Startrekin tapaan?

      Jaa, vai on siihen liittynyt tuollainen sensuurijuttukin. Ehkä tuo sarjojen erillisyys aiheuttaa sen, ettei ole muistikuvaa mistään jännään paikkaan jäämisestä tms.

    • siinähän lyötiin

      toista ja muutenkin kaikkea kamalaa tapahtui..
      jossain jaksossa jotakin valkoista ainetta tarttui alukseen kiinni ja puristi aluksen ihan rusinaksi ja kyydissä ollutta ei saatu pelastettua..ja eikös siinä ekassa jaksossa joku kävellyt joittenkin pylväitten välistä ja niistä jotkut "säteet" sitten osui sitä päähän aiheuttaen muutoksen hänen käytökseen..pahempaan suuntaan tietty.

      Joskus sarjan vielä pyöriessä,niin muistan kun kaupasta löytyi pienoismalli sellaisesta valkoisesta "ristikko" aluksesta (metallinenkin vielä)..ai ai,kun teki mieli ostaa,mutta eihän minulla lapsiraukalla semmoisia rahoja ollut ,taisi hinta olla 36 markan kieppeillä.

    • tooooosi hilveä
      • hgasdhfasg

        tuo betonilattia ja sen klopina näyttelijöiden kenkien pohjassa pilaa minun mielestäni koko avaruusasema-tunnelman!

        Tulevat sukupolvet! Jos teette avaruusasemalavasteita, niin muistakaa, että alusten lattiat ovat tehty esim. jostain alumiinista taikka vastaavasta tulevaisuuden materiaalista. Se ei välttämättä klopise kuin betonilattia!

        Paremman saa jopa nostamalla lattiatasoa 10 cm vaikkapa vanerilevyillä..


    • Lane

      Katselen juuri ekaa kautta läpi. Mielestäni sarja hakkaa Star Trekin mennen tullen. Pidän siitä, että alienit ovat sekä mukavia, että pahoja ihmisiä kohtaan. Eihän sitä tiedä, miten moiset ihmisiä kohtaan suhtautuvat ;)

      Joskus efektit ovat aivan huippuluokkaa, mutta välillä hyvinkin noloja. Esimerkiksi planeetta, jonne Alfan ihmiset menivät tuntemaan olonsa hyviksi. Olisiko ollut nimeltään "Piri"...

      Mulla oli Space: 1999 -keräilykortteja, varmaan vieläkin jossain vanhemmilla tallessa. Muistaisin, että niiden takana oli joku palapeli, jota en ikinä saanut valmiiksi.

      • Jubazza

        katoin kahen viime viikon aikana koko ykkös ja kakkos tuotantokaudet , ja täytyy sanoa että osa jaksoista on nykypäivänäkin arvokasta scifiä, mutta toisessa tuotantokauessa sarja jotenkii vaa lopahtaa ja jaksot ovat liian samanlaisia, mut hyvä sarja kumminki.


    • Oli hyvä sarja

      Muistan sarjan, oli tosi hyvä ja odotin sitä kuin kuuta nousevaa.

      Silloin lapsena/nuorena ei lavasteisiin sun muuhun kiinnittänyt huomiota, sitä vaan katsoi.

    • Anonyymi00008

      OLIKO TÄSSÄ TOSIAAN SELLANEN KUVIO

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      95
      1503
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1043
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      399
      905
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      163
      880
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      737
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      56
      733
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      678
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      645
    9. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      641
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      632
    Aihe