Siis kysymys kuuluu: kun paistan pihvin (naudan sisä/ulkofile), lisäänkö suolan ennen vai jälkeen paiston?
Olen thän mennessä lisännyt jälkeen, mutta just luin hesaria ja siinä oli City-Marketin mainos, jossa ohje pihvin paistoon. Ohjeessa mausteet (mukaanlukien suola) hierottiin pihviin ennen paistoa.
Ja vastaajiksi (jos mahdollista valita :-) haluan asiantuntijoita, enkä tavallisia sunnuntaikokkeja :)
Olen thän mennessä lisännyt jälkeen, mutta just luin hesaria ja siinä oli City-Marketin mainos, jossa ohje pihvin paistoon. Ohjeessa mausteet (mukaanlukien suola) hierottiin pihviin ennen paistoa.
Ja vastaajiksi (jos mahdollista valita :-) haluan asiantuntijoita, enkä tavallisia sunnuntaikokkeja :)
Vastaukset 6
Vanhimmat
Stadilainen hieroo vuorisuolaa jo viikon ennen aiottua paistotapahtumaa pihvin pintaan, et sillei hei.Lisäksi aiottuna paistopäivänä Teppo ruiskuttaa pihvien sisäänsuolaliuoksen,etsillei hei.Teppo tykkä suolata ruokansa kunnolla, sillä Tepon setä olifakiiri Gronblum, joka aina sanoi sualaa, sualaa, enemmän sualaa, hehehee, etsille hei tekee stadin innovaattori,tee sinä samoin.
heitän pihvin parilalle ja suolaan ensin paistamattoman puolen ja kun käännän pihvin ripsautan suolaa ja pippuria paistetulle pinnalle. pippurit palavat helposti ja palaneen pippurin maku ei ole parhaimmasta päästä. näin töissä...
oli tämä: parilalle hyppysellinen suolaa ja piffi päälle.
Aikaisemmin suolasin pihvini vasta paistamisen jälkeen. Päätin kuitenkin kokeilla pihvien suolaamista ennen paistamista jonkun tv-kokin kehoituksesta (taisi olla Syrjänen) ja totesin näin valmistetusta pihvistä tulevan paljon maukkaampi. Olen kokeiluni jäkeen suolannut pihvini ennen paistamista. Suoritan suolauksen juuri sekunti ennen kuin pistän pihvit pannulle. Sillä pihvien seisoessa pöydällä suolattuna, alkaa pihvin pinta kostumaan, mikä haittaa pihvien paistamista. Pippurin lisään vasta paistamisen jälkeen.
suola aina irroittaa lihasta nestettä, joten minä suolaan aina vasta paistamisen jälkeen, jotta pihvi olisi mehukas. Muut mausteet, kuten pippuri ja yrtit ja valkosipuli voidaan lisätä jo etukäteen, jotta ehtisivät imeytyä.
sisäfileen paisto-ohje (matkustajalaiva freedom of the seas keittiömestarin mukaan)
• sulata 100 grammaa voita paistinpannulla(margariini ei kelpaa)
• kuumenna voi kunnes se on 180 astetta; valkoinen leipäpala ruskistuu 2:ssa minuutissa
• pistä filee pannuun ja vähennä heti lämpöä; peitä kannella, jotta rasva ei roiskuisi
• käännä filee 180 astetta noin viiden (5) minuutin jälkeen
• käännä muutaman minuutin jälkeen 90 astetta, jotta ”sivut” paistuisivat
• kokeile painaa filettä ja jos se tuntuu pehmeältä paista muutamia minuutteja välillä kääntäen.
• fileen tulee olla vaaleanpunainen sisältä; jos se on läpiharmaa se muuttuu kuivaksi ja sitkeäksi
• ota pois pannulta ja ripottele suolaa ehdottomasti vasta paistamisen jälkeen, jotta mehukkuus säilyisi.
• leikkaa noin 1 ½ cm siivuiksi ja pane tarjottimelle
• tähteeksi jääneet fileet voidaan käyttää kylmien tanskalaisten voileipien päällysteenä piparjuurikastikkeen kanssa
kyllä sen voi suolata ennenkin, mutta silloin on syytä olla hyvää kastiketta, sillä suolattu lliha on usein kuin kengänpohjaa ja räiskyy pannulla paistettaessa enemmän.
Teinpä kerran mureasta paistista oluen kyytipojaksi miehille lihaa, jonka vain pidin runsaassa merisuolassa yhden vuorokauden ajan ja käärin ympärille alufolion. Nestettä oli valunut läheskahvikupillinen tämän "kylmämarinoinnin" aikana.