Onko Kajaanissa ravintoloita, mistä saa hyvää rehellistä kotiruokaa? Jotain lounasravintoloita varmasti ainakin löytyy. Pikaruoka- ja ketjuravintoiden pöperöt tiedetään ympäri Suomen niemeä, joten nyt en etsi sellaista. Kiitos mahdollisista vinkeistä!
Hyviä ruokapaikkoja
Vierailija
6848
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Pieni Ruokapaikka(?), sieltä saa ihan tavallista kotiruokaa mukaankin.
En oo kyllä ikinä käyny, joten en tiiä minkä makuista/hintaista pöperöä ne siellä myy.
Ennen palveli siinä Pohjolankadulla ja muutama kk sitte siirtyi sinne joenvarren kadulle (onko se Brahenkatu?) tai jonnekin.
Muita paikkoja en tiiä.
No jos nyt suostuu jossain pöydänkulmalla syömään ja katsomaan kun ihmiset palttoo päällä siinä vieressä tekevät ostoksiaan, niin mikäs siinä.
Minulla on vähän toinen käsitys kotiruokapaikasta.
valitettavasti vaan ei tule yhtään mieleen, mutta saattapi täällä joku jossain piilossa olla.
Mainosketjuhan tästä tulee, vai voiko tyhjää edes mainostaa.
Etniset pizzeriat on vallannu ainakin keskustan, että onhan sekin jonkin sortin "kotiruokaa" joillekin...
Sitten on nämä työpaikkaruokalat (kaupungintalon ruokala ja virastotalon Atima ja yliopiston ruokala, osaako joku niistä kertoa ja mitä. Ja onhan vielä se oppikokkikin vai mikä sen nimi on siellä edukain tiloissa.
Tunnelma ei ainakaan taida olla kotoisa.
Ranch Kauppakadulla ja pikantti Citymarketin "alapuolella". En tiedä onko ko paikat vielä hengissä, mutta hyvää ruokaa ja itsenäisiä yrityksiä. Lisäksi Mantan grilli ja keskustan kebab-mestat ovat aika kulttimaineen asemassa, jos haluaa kunnon roskaevästä
Ihan takuulla ei ketjuravintola on sirius välikadulla. Mutta kotiruokaa... hmmm... no ehkä.
autoliikkeen yläkerassa kunnon kotiruokaa.
saaneko enää?
Kajaani on ehkä ainut paikka Suomessa, jossa
hyvää kotiruokaa saa vain autokaupan vintiltä ja Purolasta huoltikselta. Jouluateria on hyvä
Valjuksen alakerrassa. Tämä Lohtajalla oleva sekatavarakauppa tarjoilee todella tasalaatuista-
ruokaa, kaikki maistuu samalle...