balsamicosiirapista

Keittelin tuossa balsamicosiirappia. Siis sokerista ja balsamicosta, molempia noin desin verran. Kauankohan tuo mahtaa säilyä jääkaapissa kun ei varmastikaan kaikkea tule kerralla käytettyä?
4252
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ainakin viikon, varmasti pidempäänkin. en töissäkään ole montaa päivää joutunut säilyttelemään...

Äänestä

Periaatteessa molemmat valmistusaineet ovat säilöntäaineita.

Äänestä
  • Mahtavaa! Kuinkas en tajunnutkaan, että molemmathan jo itsessäänkin säilyvät hyvin... :) Kiitoksia avusta!

    Äänestä

Mä keitin aikoinaan Mustikoista, sokerista ja perusbalsamicosta siirapin.
Oli huiman hyvää ja riittoisaa, jääkaapissa säilyi n. vuoden. Kunnes loppui.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hippu- kirjoitti:

Keittelin tuossa balsamicosiirappia. Siis sokerista ja balsamicosta, molempia noin desin verran. Kauankohan tuo mahtaa säilyä jääkaapissa kun ei varmastikaan kaikkea tule kerralla käytettyä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu