kanasta keittoa

knatsuböö

kaipaisin kanakeittoreseptiä johon tulisi tavanomaisen perunan/pastan sijasta riisiä.kiitos jo etukäteen.keiton olisi myös hyvä sisältää runsaasti kasviksia.

4

1380

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • reseptisi:

      Tee kanakeitto, jossa korvaat "tavanomaisen perunan/pastan" riisillä. Ja jos oikein innostut, lisää siihen myös "runsaasti kasviksia".
      Vaikeata?

      • Nana-nam

        tulipas oiva ohje!

        Kerron sinulle nyt kiitokseksi aivan yhtä hyvän ja asiallista tyyliäsi mukailevan kana-ohjeen:

        Osta kana ja mee keittiöön. Ota vihanneksia jos tahot, älä ota jos et taho. Yrttejä tai sitte nou. Lientä tai ei. Päätä ite. Vaikeeta?


    • Oletan, että teet broilerista. Kattilan pohjalle voita tahi öljyä loraus, siihen silputtu sipuli ja valkosipuli, haudutetaan ja listään teelusikallinen curryjauhetta. Annetaan hetki curryn kypsyä. Kattilaan broileri paloiteltuna luineen. Loraus kanalientä ja loppu vettä, jotta kana peittyy. Lisätään juurekset: porkkana, palsternakka ja selleri. Mausteeksi mustapippuri ja suola.

      Annetaan kanan kiehua pienellä kypsäksi. Otetaan pois ja rensataan liha erilleen. Siivilöidään liemi, uudelleen tulelle ja siihen uudet juurekset: paria eri väriä paprikaa suikaloituna, pieni sipuli suikaleina, kesäkurpitsaa kiekonpuolikkaina. Sekaan vajaa desi pitkää riisiä - puuroutumatonta.

      Kun riisi on kypsää lisää kananpalat ja lopuksi mausta basilikalla, meiramilla ja tilkalla sitruunanmehua. Päälle persiljaa.

      Jos haluaa keitosta sakeampaa voi joukkoon lisätä vaikka lorauksen kermaa tai ruokalusikallisen jotain tuorejuustoa, mutta mielestäni on hyvää tällaisenaankin.

    • la.cara

      tässä hyvä, helppo ohje, loppuu aina vähän niinkuin kesken vaikka kuinka ison kattilallisen keittäis.

      Keitä riisit ja vihannekset vedessä ( kana/kasvisliemikuutio ), jos tuoreet vihannekset, niin ensin ne ja sitten riisit. Vihanneksina käytän parsa/kukkakaalia, porkkanaa, maissia, herneitä, paprikaa.
      Paista broilerinjauheliha / suikaleet ja mausta.
      Lisää pataan, paseerattua tomaattia prk, tuorejuustoa ( suurustaa lientä ), mausta valkosipulilla, persiljalla, muilla yrteillä.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      55
      4142
    2. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      18
      2721
    3. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      140
      2603
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      15
      2053
    5. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      15
      1493
    6. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      106
      1364
    7. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      73
      1357
    8. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      157
      1078
    9. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      93
      1047
    10. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      21
      1018
    Aihe