Jos lapsi kaivaa nenää pienestä saakka parikymppiseksi, tuleeko nenästä iso? Voiko nenä sen takia "suurentua/levetä"?
Jos hän ei kaivaisi, jäisikö nenä pienemmäksi?
Jos hän ei kaivaisi, jäisikö nenä pienemmäksi?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
nenääni pari kymmnentä vuotta eikä nenäni ole yhtään normaalia isompi.
Opettakaa lapsenne kaivamaan nenää vessassa ja pesemään kätensä kaivuun jälkeen.
helpotusta vaivaan ja laittaa kaivinkone.
nenääni pari kymmentä vuotta eikä nenäni ole tullut takaisin.
Opettakaa lapsenne kaipaamaan nenää vessassa ja pesemään kätensä kaipuun jälkeen.
Voisihan se olla sama vika kun aikuisillakin. Nenään kuivuu "töhkää" ja se kiristelee ja kutittaa. Vaaraton nenän kostutus on aikuisilla helppoa,käytä apteekista saatavaa Humidosea suihkepullossa. Varmista sopivuus lapsille.
Mulla vuotaa aina talvella nenä ei tartte kun postilaatikosta käydä viiden asteen pakkasessa niin Johan on tippa nenän päässä sisälle tullessa räkä kuivuu nenän seinämiin ja on epämiellyttävää siksi kaivan nenää.
Jos on parikymmentä vuotta kaivanut nenää, mikä saisi yhtäkkiä lopettamaan? Käsittääkseni kaikki ihmiset kaivavat nenäänsä silloin tällöin.
No miksi kysyt "mikä saisi yhtäkkiä lopettamaan?" Aikuisuus ehkä.
Jos lima kalvot ovat kunnossa,eivät kuivat ja karstaiset, mitä kaivamista nenässä on, heh?
...
Hhhhj
.....
Alzheimerin taudin riskin lisääntymiseen ehdittiin jo yhdistää nenän kaivaminen, mutta oli onneksi pelkkää huuhaata.
Afrikassa kaikki ovat ulkonäöstä päätelen kovia kaivamaan nenäänsä. Onko heidän dementia-alttiuttaan kyselty?
Nenän kaivaminen vie nenän limakalvoille bakteereja, jotka voivat aiheuttaa poskiontelotulehduksia. Tulehduksiin tarvitaan antibioottikuureja. Jos tulehdukset siitä huolimatta jatkuvat, voidaan joutua nenäonteloiden avartamiseen leikkaamalla.
Silloin ainakin nenän ”aukot” suurenevat tavallisellakin potaattinenällä, vaikkei päältä päin näkyisi.