Mistähän mahtaisi saada tietoa, kuinka paljon säilöntäaineita (siis määrällisesti) ruoka-aineisiin ja ruokiin yleensä käytetään? Itse olen ihan hillitön kuivattujen luumujen ystävä, ja ne sisältävät säilöntäaineita. Siksi olenkin usein miettinyt, kuinkahan paljon sitä mahtaa olla... Ja mitähän se tekee elimistölleni. :]
Säilöntäaineet ruoka-aineissa
3
787
Vastaukset
- määriä ei tarvitse
ilmoittaa ja itse asiassa säilöntäaineitakaan ei tarvitse ilmoittaa jos eivät ylitä raja-arvoja.
Esim luumuissa käytetyt sulfiitit ja rikkidioksidit pitää ilmoittaa vasta silloin kun niitä on yli 10 mg/l ja yli 20 mg/l ei saa lisätä.
Tästä voi päätellä sen, että kuivatuissa hedelmissä on yli 10 mg/l on mutta alle 20 mg/l pitäisi olla - jos ilmoittavat tuotteen sisältävän sulfiittia tai rikkidioksidia.
Tarkkoja määriä eivät ilmoita.- luomutuotteita
http://www.ekolo.net/show.php?page=hedelmat
http://209.85.135.104/search?q=cache:htFME6fk3WEJ:www.scd-fi.info/SCD-reseptit.rtf rikittömät kuivatut luumut&hl=fi&ct=clnk&cd=8&gl=fi - lisätä
luomutuotteita kirjoitti:
http://www.ekolo.net/show.php?page=hedelmat
http://209.85.135.104/search?q=cache:htFME6fk3WEJ:www.scd-fi.info/SCD-reseptit.rtf rikittömät kuivatut luumut&hl=fi&ct=clnk&cd=8&gl=fiturhan takia hedelmiin, estävät haitallisia mikrobeja toimimasta.
Jos esim kuiviin heldelmiin ei lisätä ko tuotetta, on mikrobit tuhottava toisella tavalla, tai sallittava niiden läsnäolo.
Esim mausteet säteilytetään koska rikki ei sovellu mausteisiin. Luomukin voidaan säteilyttää, eikä kukaan tiedä siitä jälkeen päin.
Ongelmia syntyy vasta silloin kun säteilytetään ruokaa tai mausteita joissa on jo selvää mikrobitoimintaa, mikrobit tuhoutuvat kyllä mutta niiden tuottamat aineet eivät, osa tuottaa mm hermomyrkkyjä.
Luomu on parasta syödä tuoreena, laatu ei ainakaan säilyttämällä parane.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3504057Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283620Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku72345- 1121724
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181688Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241369Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei71258Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1181068Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1481010Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79895