Täytyyks kananfileet tai sellaset suikaleet paistaa ihan kypsiks, siis ettei ne oo lainkaan punertavia sisältä ettei tuu mitään salmonella sun muuta? Vai saako ne jäädä vähän punertaviks kuiteski?
kanan kypsennys
6
5077
Vastaukset
- geisha2
kypsiksi on syytä paistaa. Ja äkkiähän broileri kypsyy!
- jätän
vähän pinkiksi sekä kanan että porsaan, ja naudan (paitsi patalihan) sisältä puoliraa'aksi (myös maksan ja munuaiset). Inhoan kaikkea läpikypsää lihaa (paitsi kieli, jonka kuuluu olla läpikypsää mureuden takia)!
Jos et millään raaski jättää pinkiksi, yritä kaikin keinoin, että jää edes kosteaksi = meheväksi sisältä, eli ettei pääse kuivaksi.- pottunenä
Broilerin ja kalkkunan liha kypsennetään AINA läpeensä kypsäksi. Raaka linnunliha on aina jonkinmoinen tartuntariski.
Kaikki raa´an linnunlihan kanssa olleet työvälineet ja pinnat pitää myös heti käytön jälkeen pestä. Eli ei saa leikata samalla veitsellä ja laudalla enää mitään!
- mitä kysymyksiä
Linta - oli se sitten kana tai kalkkuna, pitää AINA paistaa kypsäksi. Raakana se ei ole minkään makustakaan. Possu pitää myös aina paistaa kypsäksi, mutta punainen liha voi olla mitä vaan. Itse paista sen mediumiksi, muttta varon syömästä punaista lihaa paljoa. Ei ole terveellistä.
- aah,nam,nam
En tiedä kuinka epäterveellistä on, mutta laadukasta mureeta naudanlihaa en kyllä IKÄPÄIVÄNÄ lähtis pilaamaan täyskypsentämisellä.
Jos vaikka Argentiinaan joskus matkustat niin etpä just sellasta pöytään tarjottuna tule näkemään kovin paljon, tosin aina on niitä jonkun verran jotka haluaa pihvinsä bien hecho eli läpeensä puisevan kypsänä.
Vaikka tämä nyt ei linturuokiin kuulukaan (jotka minäkin paistan tietenkin täysin kypsiks, ja sianlihankin), niin kysyisin että mikä siinä puoliraa'aks jätetyssä naudanlihassa on sitten epäterveellistä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986428KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3605974Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602893Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072348Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1072018- 1251774
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191653Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811320- 731217
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331158