eli syödäänkö ns.neulamuikkut kokonaan? päät ja pyrstöt?
syödäänkö muikut kokonaan?
tyhmä kysymys?
3122592
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Kyllä minä - hienohelma - ne perkaan. Todellinen muikunsyöjä taitaa vedellä paskoineen kaikkineen. Toisesta suupielestä sisään ja jos jotain jättää syömättä, niin toisesta ulos.
Alle 10 senttiset syödään kaikkineen. Entinen vihreä kalastaja Pentti Linkola näytti taannoin tv:ssä kuinka veti ison silakan raakana naamaansa siitä vaan.
Just niin. Hienohelmat ei ole koskaan edes ollut sikaa teurastamassa.
syödään päineen pyrtöineen. Jopa hiukan isommatkin. Oikein isoista tulee jätettyä ruodot syömättä. Kun syö kokonaisena, niin saa ruotojen kalkin - ei tarvitse ihmiselle haitallista maitoa nauttia.
Suolineen ei kenenkään ole pakko syödä, vaikka syökin ruotoineen. Onneksi savustetut muikut ovat yleensä perattuja toisin kuin silakat, joissa on suolet sisällä.
Maito ei ole haitallista vaan terveellistä useimmille.
kyllä ne on tapana sellaisenaan syödä,varsinkin jos ovat suolattuja tai käristettyjä.
Katsopa vaikka kissaa; se aloittaa aina kalan syömisen päästä, ja mikään eläin ei syö kohteliaisuudesta, vaan ainoastaan ravinnon tarpeeseen.
Melekonen hienohelema,jos toennii neulamuikuhhii perkovat. Tönkkösuolattuva Kitkan viisasta ei ou tarppeen siivota, ei muuta ku iäntä kohen ja ihan yhentekevvää männöökö peä, elj pyrstöpuolj iellä.
Se tismallee sama asija, vaekka neulamuikut oes paestettu, tai riteerattu, eiku iäntä kohe voan.
Isompi muikku on tokkiisa syytä puhkova, eikä tarvitte sitä piäpuoltakkaa siästee, joutoo mirrille sapuskaksi hyvinnii.
Rotissöyri se tuas syöttee nähtäven muikkusa kokonaan kissalen. Ookko muuten Rotisseyr huomanna errääkin asijan. Kahteleppa pahhuuttas, mistä kissa alakaa hiiren, piästäisen tai vaekka oravan maiskuttelun. Poekkeuksita aena piäpuolesta, jotta
lampaan piästä on nuo sinnuunni jutut.
Kuten sanoin - jokainen tavallaan. Lieneekö yhtä oikeaa tapaa olemassakaan?
Kyllä minä neulamuikuista pään syön, mutta puhkaisen suolet pois vaikka paistan tahi friteeraan muikut. Tönkkösuolamuikutkin on helppo napsaista leuan alta ja mahatavara lähtee yhdellä otteella. Suolet ja mahansisältö tuo vähän kitkerän maun kalaan.
Tämä nyt on oma tapani tehdä eikä se vähennä yhtään vanhaa mielipidettäni siitä, että nykyään muikku on paras ruokakalamme - on sitten kyseessä Kitkan Viisas tai sen isommat versiot. Muikku kestää parhaiten kuljetusta ja säilytystä melko kiinteälihaisena kalana.
Olen syönyt raakoja kalansuolia Japanissa - niistä tehdään käyttämällä eräänlaista maustelientä friteeratulle kalalle. Luulin ensin, että niitä kuuluu syödä sellaisenaan ja pistelin "matoja" rohkeasti puikolla ääntä kohden kunnes huomasin, että japaninkaverit lähinnä kastoivat eineksensä kalaliemeen. No, sitä sattuu maailmalla - pääasia, että on edes lähellä maan tapaa.
http://www.maku.fi/makuaskeleet/kalakoulu/article113548-1.html ennekuin nakkaan pataan kera silavan , sipulin ja pippurin. Suolaa nimeksi ja päälle ruisvoitaikinaa. Nopeaa ja ah niin maukasta.
Kissa ei syö piästäistä. Ei ainakaan minun kissat kaatta aekaen ei oo syöneet
Ei varmasti syö päästäistä niin kuin ei mikään eläin, se on kuulemma pahan makuista.
Kyllä! neulamuikut syön päineen pysrtöneen, ennen keittämistä tai paistamista ainoastaan muikut puhkotaan.
Muikusta syödään pää aina oli koko mikä hyvänsä. Pienet tietysti kokonaisina. Minäkin nyljin aikoinaan mateen mutta en enää vuosiin. Maku laimenee ilman nahkaa.
Niin minäkin aikoinaan nyljin mateen kun olin pöljä . Nyt olen viisastunut. Muuten Tallinnan Kalaturg A-terminaalista puoli kilometriä länteen meren rannalla (auki vain lauantaina) saa tosi halpaa madetta vielä maalis-huhtikuussakin. Sinne!
Hotelli Koli, friteeratut Pielisen neulamuikut dippikastikkeella. Ihminen ei elämässä muuta tarvitse laskettelun lisäksi. Kokonaisena ja kuumana, kylmällä smetana-kermaviili tilli dipillä. Ketkä juo olutta varmaan hyvä, mulle 24 cnt kuivaa valkoviiniä.
Viini - pilalle käynyttä mehua, maito paras ruokajuoma ja piimä.
Totta hiivatissa tönkkösuolatut neulamuikut syödään sellaisinaan. Puruveden muikusta olen tehnyt joko kukkoa tai patakukkoa, ellen sitten kermaista muikkusoppaa. Toki isommat muikut puhkon ensin. Usein valmiiksi savustettuja muikkuja ostaessa saa ikävästi liian kuivaksi päästettyjä kaloja joista ei enää voi sanoa niiden olevan hyviä. Itse kun savustaa niin saa juuri sellaista kuin haluaa!
Tönkkösuolatut on siitä hyviä että täällä maan päällä ei tarvitse kärsiä niin pitkään.
Kyllä, suola tuo kuoleman pian ja lähelle.
Ostin stadin torilta paistettuja, söin kokonaisina :D
Minä perkkaan aina neulamuikut ja sitä pienemmän muikut.
Käytän perkkaamisessa pinsettejä, suurennuslasia ja joskus joutuu turvautumaan mikroskooppiin.
Se on tarkkaan kirurgin työtä se.
Jättäkää nyt edes yksi lisääntymiskykyinen pari syömättä. Moathan te jo söitte.
MInä en söisi ollenkaan muikkuja saatikka silakkaa. Muuten kyllä syön kalaa.
Muikku on Suomen paras kala.
Kyllähän kiiski on hienoin kun siitä tekee liemen. Venäjän tsaarien pöytään vietiin aikoinaan kiiskiä Saimaalta.
Vaikuttaa siltä että vain savolaiset syövät muikkua.
Eikä sitä kannata laisinkaan häpeillä sitä että muikkua syö...
... Muikkua syömättömät erottuvat tästäkin viestiketjusta...
... Eikä mitenkään erityisen edukseen.
Ei todellakaan, Suomen paras kala.
Sinulla taitaa vaikuttaa korpikuusen mehut.
Kaikki syötäväksi kelpaavat: kalat, äyriäiset, nilviäiset, jopa nisäkkäät voi syödä sellisenaan. Ei niissä ruodoissa, luissa ja sisälmyksissä mitään myrkyllistä ole. Ellei nyt sitten jotain mikromuovia tms. nykyään mutta näitä pelkäävä kuolisi nälkään, koska salaatin kasteluvedessäkin voi olla mikromuovia. Eli nyrkkisääntö, jos hampaasi saavat sen hienoksi ja maku hivelee aistejasi, SYÖ SE KOKONAAN. Tämä on ekologinen ja eettinen tapa käyttää eläinkuntaa ravinnoksi. Kiinassahan tämä on tiedetty jo pitkään.
Tietysti voi, mikä on vaihtoehto?