Poliisi selvittää väitteet tehotilojen eläinsuojelurikoksista

maistuuko broileri

-------------
Poliisi on ottanut selvitettäväkseen väitteet eteläsuomalaisten sika- ja siipikarjatilojen eläinsuojelurikoksista. Oikeutta eläimille -yhdistys julkisti torstaina 101 tilalla kuvatut videot, joilla näkyy tuotantoeläimien huono kohtelu.

Myös Elintarviketurvallisuusvirasto Evira toteaa, että materiaalin perusteella on syytä epäillä, että ainakin osalla tiloista eläinten kohtelu on voimassa olevien eläinten hyvinvointia koskevien säännösten vastaista. Evira pyysi järjestöiltä kyseisten tilojen yhteystietoja.

Eläinaktivistien keräämä materiaali on vakuuttavaa. Karsinat ja häkit ovat likaisia ja eläimet, siat ja kanat, näyttävät väsyneiltä ja sairailta. Monilla videoilla näkyy loukkaantuneita ja jopa kuolleita eläimiä.

Yhdistyksen mukaan videot on kuvattu vuoden aikana suomalaisilla sika- ja broileritiloilla sekä kanaloilla. Toistaiseksi yhdistys on julkistanut vain, millä paikkakunnilla tilat ovat.

Yleisradion A-studio näytti osan videoista jo keskiviikkoiltana.
-------------

http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Poliisi selvittää väitteet tehotilojen eläinsuojelurikoksista/1135232208303

http://www.tehotuotanto.net

http://www.facebook.com/group.php?gid=6090086682&ref=mf

2

549

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sisuksia kääntää

      Ei kyllä enää maistu broileri eikä sianliha meidän perheessä. Entisenä maalaistalon tyttärenä asia ahdisti ihan kamalasti. Meillä oli 60 ja 70 luvuilla siat, lehmät ja kanat todella onnellisia, jos vertaa tähän päivään.

      Oli se eläinten kohtelu sen verran karmeaa katsottavaa, että oikein alkoi oksettamaan. Meilläkin on syöty broileria varmaan satoja kiloja vain ja ainoastaan sen takin, koska se on halpaa.

      Olen katsellut netistä luomulihaa tuottavia sikatiloja, mutta niitä on Suomessa valitettavan vähän. Luomu on tunnetusti kallista, eikä satunnaisia pätkätöitä tekevällä ole aina varaakaan siihen, mutta en kyllä osta enää halpaa tehotuotettua lihaakaan. Pitänee keksiä jotain muuta ravintoa perheelle.

      Se nyt on selvä, etteivät kaikki suomalaiset ala koskaan täysin kasvissyöjiksi, se on turhan utopistista ajattelua. Sen sijaan lihan kulutusta voi aivan hyvin vähentää. Jos ei ole kysyntää, niin ei ole tarjontaakaan, eli kuluttaja itse paljolti määrittelee sen mitä Suomessa tuotetaan.

      On todella hyvä, että tämä kaikki tulee ihmisten tietoon. Kunhan nyt ei vaan sitten unohtuisi muutaman viikon päästä tykkänään.

      • esimerkki

        Metsästyksen vastustajille. Olen aina ollut sitä mieltä että vapaana kasvanut riista, saa takuulla mielyttävämmän elämän kuin suurtuotanto eläimet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      169
      22165
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      66
      9027
    3. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      65
      6222
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      178
      5812
    5. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      321
      5330
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      29
      4846
    7. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      20
      4702
    8. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      79
      4452
    9. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      80
      4241
    10. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      115
      3760
    Aihe