Chilisuklaa kakku?

TahmaTossu

Olisiko kellään antaa hyvää ohjetta chilisuklaa kakun tekoon. tarkoitan sellaista jonka voisi tehdä tästä fazerin chilisuklaa patukasta!!
Kiitos kaunis jos löytyisi.. Olisi ihana herkku joulupöytään..

3

1673

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Myönnän auliisti, että tämä on napattu muualta netistä, mutta saattaa hyvinkin toimia niillä patukoilla:

      Tästä ohjeesta tulee noin 10 palaa

      * 150g tummaa suklaata, kaakaopitoisuus min. 60% - käytä tähän niitä Fazerin patukoita
      * 150g voita
      * 2 rkl kahvilikööriä
      * 3 rkl tummaa kaakaojauhetta
      * 2 rkl vahvaa kahvia
      * 1 dl vehnäjauhoja
      * 1 tl leivinjauhetta
      * ¼ tl suolaa
      * 2 dl tummaa muscovadosokeria
      * 3 kananmunaa
      * tomusokeria



      1. Laita rasva sulamaan kattilaan ja paloittele suklaa mukaan. Sekoittele ja anna palojen sulaa melkein kokonaan. Nosta kattila liedeltä, jälkilämpö riittää sulattamaan lopun suklaan loppuun. Kaada seos reilun kokoiseen kulhoon.

      2. Lisää hieman jäähtyneeseen suklaa-voiseokseen kahvilikööri, kaakaojauhe ja kahvi. Sekoita tasaiseksi. Sekoita vehnäjauho, leivinjauhe ja suola keskenään ja lisää siivilän lävitse suklaaseoksen joukkoon.

      3. Vatkaa huoneenlämpöiset kanamunat ja sokeri kuohkeaksi vaahdoksi. Nostele munavaahto varovasti suklaaseoksen joukkoon.

      4. Kaada taikina voideltuun irtopohjavuokaan (ø 22cm) ja paista 175 asteessa keskitasolla noin 30 minuuttia. Kumoa kakku vuosta vasta täysin jäähtyneenä. Ripottele pinnalle tomusokeria.

      Uskoisin, että kyllä tämä toimii niillä patukoillakin. Kakusta ei tule kovin kaunista, mutta sitäkin parempaa. Kakun tulee olla myös sisältä vähän löysähkö; muscovada-sokerin voi toki korvata ihan tavallisellakin ja likööritkin voi jättää pois.

      Tarjoa vaniljakerman tai jäätelön kanssa.

      • TahmaTossu

        Kiitoksia todella paljon. täytynee kokeilla tässä joulun tienoilla..


    • niin täälläkin

      Chilisuklaa creme brulee on ollut meillä nyt kahtena uutena vuotena toisena (aikuisten) jälkiruokana. En käytä siihen tuota suklaata vaan oikeata kuivattua chiliä. Googleta ohje (Koti ja Keittiö -lehden sivuilla). Jos omistat keittiötohon (liekitin) on onnistuminen taattu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      193
      5163
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      39
      4550
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      11
      3181
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      258
      3100
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      162
      3028
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      55
      2590
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1949
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      57
      1911
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      85
      1901
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1839
    Aihe