Olen kuntoillut vuosikaudet ja olen normaalipainoinen. Kuitenkin kun 30 vuotta tuli täyteen, vatsa on alkanut olla ongelmakohtani ja nyt olen kyllästynyt siihen. Auttaisiko pilates ongelmaan? Ruokavaliota tietysti olen tarkistamassa myös.
Ongelmana nimenomaan vatsa - auttaako pilates?
5
3947
Vastaukset
- siitä olen varma
vatsa lähtee ruokalutottumuksia muuntelemalla. Eikä keskivartalo vahvistu hengittämällä ja peräaukkoa supistamalla. Sit-Upsit peliin ja lisäpainoilla
- teräsvatsa
Et ole ilmeisestikään koskaan käynyt pilatestunnilla jos kuvittelet että siellä vain hengitellään ja peräaukkoa supistellaan. tosin oikean hengitystekniikan hallitseminen on kaiken a ja o. pilates on mitä mainioin keskivartalon muokkaukseen, joten kysyjän kannattaa ehdottomasti lähteä tunnille. aluksi liikkeet tuottavat vaikeuksia mutta kehityksen huomaa nopeasti jos malttaa käydä tunneilla säännöllisesti.
- kyllä lähtee!!
Pilates toimii vatsan seudulle aivan loistavasti. Itsellä lähti kymmenen tunnin (pilates tunti kerran viikossa, eli noin 2,5 kuukauden) jälkeen pari senttiä vatsan ja lantion seudulta. Joko olet kokeillut? ;)
- ap
...miten pilates tosiaan toimii, kun liikeet oppii tekemään ja hengittämään oikein! Itse lajihan ei laihduta, mutta lenkkeilyyn tms. aerobiseen liikuntaan yhdistettynä voi muutamassa kuukaudessa saada todella huikean muutoksen aikaan!
- Anuli76
Pilatesta harrastettaessa laihtuminen ei ole niin varmaa, mutta se kiinteyttää kroppaa ja auttaa ryhdin säilyttämisessä. Yhdessä ruokavalion, aerobisen liikunnan ja pilateksen kera varmasti alkaa näkyä tuloksia. Pilates on tehokasta, mutta se ottaa aikansa, kunnes siihen pääsee kunnolla jyvälle. Minä suosittelen pilatesta, se rentouttaa ja tekee mielen hyväksi;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4022162Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek122019Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2501415Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.821069Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel57977Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402958Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä40843- 56809
- 75770
Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo70744