punainen tampere tulee takaisin:
http://www.fmi.fi/saa/paikalli.html?kunta=Tampere
mitä liikkuu rinneyrittäjän päässä? Onko lunta vielä itsenäisyyspäivänä? (viisi astetta lämmintä).
Suomessa pitäisi alkaa jo asennoitua aikaan ilmastonmuutoksen ja lopettaa turha rinteiden lumetus, jäävuoorien suunnittelu ja kaukaloiden jäädytys. Tämä talvi on edellistä lämpimämpi ja seuraava on tätä lämpimämpi. Kohta lumi on muisto vaan.
http://www.fmi.fi/saa/paikalli.html?kunta=Tampere
mitä liikkuu rinneyrittäjän päässä? Onko lunta vielä itsenäisyyspäivänä? (viisi astetta lämmintä).
Suomessa pitäisi alkaa jo asennoitua aikaan ilmastonmuutoksen ja lopettaa turha rinteiden lumetus, jäävuoorien suunnittelu ja kaukaloiden jäädytys. Tämä talvi on edellistä lämpimämpi ja seuraava on tätä lämpimämpi. Kohta lumi on muisto vaan.
Vastaukset 8
Vanhimmat
vaihda välillä kaupunkia, niin ei ole niin selvästi nähtävissä että sama hörhö näitä viestejä postailee...
Matkailu-osasto on toisaalla.
Punainen jyväskyläkin on:
http://www.fmi.fi/saa/paikalli.html?Keywords=&station=02763¶m=T&kunta=Jyv%E4skyl%E4
samoin Oulu:
http://www.fmi.fi/saa/paikalli.html?Keywords=&station=02935¶m=T&kunta=Oulu
mihin kaupunkiin pitäisi vaihtaa? Rovaniemikin on punaisella. Tarkoitatko kenties murmanskia?
tiistain ja keskiviikon saimme nauttia talvesta. Viime vuonna sentään pari viikkoa kesti tätä alku"talvea"
Sehän on hyvä. Sähkölämmityksestä johtuvat sähkölaskut ovat pienempiä. Sähköä säästyy. Nastarenkaita ei tartte autossa pitää. =>tiet eivät kulu niin nopeasti. Autoa ei tarvise tyhjäkäyttää, että saisi sen lämpenemään => polttoainettakin säästyy.
Ei tarvitse erikseen hankkia talvivaatteita. jne.
Kyllä se on pelkkää surkeutta. Nyt on ollut pari viikkoa niin valoisaa ja puhdasta, kun on ollut edes hieman lunta ja pakkasta. Lapsetkin viihtyvät ulkona mäenlaskussa ja itse on voinut käydä hiihtämässä. 70- ja 80- luvuilla oli täällä Kuopiossa aina lunta ja pakkasta viimeistään joulukuun alussa. 2000 -luvulla on tammikuussakin sulanut lumet pois ja ollut pimeää, märkää ja ankeeta. Toivottavasti tämä on ohimenevä ilmiö. Ihmettelen edellistä mielipidettä. Itse maksan mielelläni hieman suuremman energialaskun. ja talvirenkaiden kulumisen kanssa on aivan päinvastoin. Lumisilla teillä ne varmasti kuluvat vähemmän kuin märällä asfaltilla -kuuleehan sen äänestäkin.
Ei se tarkoita että on lämmintä jos maan pinnalla on 1-5 astetta plussalla, jos samaan aikaan 300 metriä korkeammalla on -5-8 astetta pakkasella. Sieltä pilvistä se lumi sataa ja maan pinnalla se sulaa sen verran, että lumi jäätyy ja siitä alkaa se huhti-toukokuuhun asti kestävä jääkausi.
Kun veden määrä tätä vauhtia lisääntyy niin 5-15 vuoden kuluttua kylmää vettä ja jopa lunta sataa kesäisin Suomessakin samaan malliin kuin tänä kesänä Ruotsissa.
Älkää olko niin fakkiutuneita siihen lämpiMÄMPI sanaan.
nii parempi luvata varmuuden vuoksi sekä kuumaa että kylmää... etenkin ku ei oo selvillä kumpaa ny sitte tulloo..