Mitä joulupöydästäsi löytyy - eli mitkä maut ja reseptit ovat suosikkejasi? Teetkö itse vai luotatko kaupan valmisteisiin?
Itse valitsen aina samoja, olisi ehkä aika kokeilla jotakin uutta...
Itse valitsen aina samoja, olisi ehkä aika kokeilla jotakin uutta...
Vastaukset 12
Vanhimmat
suutarinlohi, lasimestarinsilakka ja silliä venäläiseen tapaan
Lasimestarin silakan ohje?
Lasimestarin silli ja kypsennetyt etikkasilakkarullat. Viime jouluna maistoin siskoni tekemää smetanasilliä ja se oli hyvää. Joskus ostan kaupan valmiita sillejä mutta ne ovat yleensä liian mausteisia.
jouluksi itse sinappi- ja valkosipulisilakoita, löysin aikanaan Pirkka lehdestä hyvät ohjeet. Vesta tai Ahti silliä syödään rosollin kanssa.
lohta graavina sekä umpioituna mausteöljyssä, sinappisilakoita, tomaattisilliä, lasimestarinsilliä, ehdottomasti rakastamaani smetanasilliä tai muuta venäläistyyppistä, jossa on smetanaa tai kermaviiliä, valkosipulisilakoita, ehkä sherrysilliä myös... nam. mukana aina tuttuja ja turvallisia, mutta joka joulu pitää päästä testaamaan jotain uuttakin:)
Kun ei oikein hyvää ole vielä onnistuttu löytämään.
Joku sellainen kuin aikoinaan oli Sorsapuiston grillissä, Tampereella.
http://www.kolumbus.fi/rahola/sanastot/s.html#sila
http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/17279/Sinappisilakat
http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/39559/Tore Wretmanin sinappisilakat
http://plaza.fi/ellit/ideakeittio/ruokaohjeet/sinappisilakat
ttp://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/35123/Valkosipulisilakat
ttp://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/35123/Valkosipulisilakat
ja ehdoton on vähäsuolainen, pieni hollantilainen matjes silli. Sen fileet on pyrstöstä yhdessä. Saa Hakaniemen hallista Roopelta. Smetana,sipuli, mustapippuri, omena,maustekurkku -ah http://www.kochmix.de/rezept-matjesheringe-nach-hausfrauen-art-12830-2.html
http://www.nicehouse.fi/keittio/reseptit/kilpailures/vappu03.htm
Eli tämä on se mitä käytän.
SINAPPISILAKAT 1
(20 annosta)
Ainekset:
Iso reseptikuva
600 g silakkafileitä
Liemi:
5 dl vettä
1 1/2 dl etikkaa
1 rkl suolaa
Kastike:
1 dl sinappia
2 rkl sokeria
1/2 -1 tl rouhittuja valkopippureita
1 rkl valkoviinietikkaa
1 dl öljyä
(1/2 dl vettä)
nippu hienonnettua tilliä
1. Sekoita mausteliemen ainekset kulhossa. Pane silakkafileet mausteliemeen ja anna olla viileässä yön yli. Valuta fileet hyvin.2. Sekoita sinappi, sokeri, valkopippurirouhe ja etikka keskenään ja lisää öljy ohuena nauhana koko ajan hyvin vatkaten, jotta syntyy tasainen emulgoitunut kastike. Jos kastike on hyvin paksua, lisää vähän vettä. Lisää joukkoon tillisilppu.3. Paloittele fileet 2 - 3 osaan ja kääntele ne hyvin kastikkeessa. Anna maustua kylmässä vielä vuorokausi. Tarjoa alkupalana perunoiden kanssa.
Matjes Hausfrauen Art http://reseptipankki.fi/Matjessillia-Emannan-Tapaan
Lasimestarin tonnikalaa. Resepti on helppo. Suolaa, tölkkitonnikalaa ja Rajamäen viinaetikkaa. Pippurin hinta alkaa olla jo sen verran korkea, että sitä ei ilkeä ostaa!
Jotain näistäkö
http://www.nicehouse.fi/keittio/reseptit/kilpailures/vappu03.htm#alku
http://kotiliesi.fi/juhlat
http://kotiliesi.fi/ruoka/asiasanat/juhlamenut