Kanadaan odotetaan brutaalia talvea pitkästä aikaa. Edellisestä kovasta talvesta on kulunut 15 vuotta, varsinkin kaksi edellistä talvea ovat olleet hyvin lämpimiä. Nyt syklit ovat alkaneet vaihtumaan arktisilla alueilla ja Jet stream ottaa kunnon kyykkyä pitkästä aikaa Pohjois-Amerikan kohdalla. Kanadan viranomaisilla on kova työ saada ihmiset jälleen varautumaan ennätyksiä rikkoviin pakkasiin ja lumisateisiin.
"A record 31.6 centimetres of snow fell on Montreal Monday, more than double the previous Dec. 3 record of 14 centimetres, and it will take a week to clean up."
http://www.cbc.ca/canada/montreal/story/2007/12/04/storm-cleanup.html
"Environment Canada says people should get used to it, as this is just a preview of what is to come for the rest of the winter."
http://www.cbc.ca/canada/toronto/story/2007/12/04/ont-weather.html
"A record 31.6 centimetres of snow fell on Montreal Monday, more than double the previous Dec. 3 record of 14 centimetres, and it will take a week to clean up."
http://www.cbc.ca/canada/montreal/story/2007/12/04/storm-cleanup.html
"Environment Canada says people should get used to it, as this is just a preview of what is to come for the rest of the winter."
http://www.cbc.ca/canada/toronto/story/2007/12/04/ont-weather.html
Vastaukset 5
Vanhimmat
Taitaa olla jälleen odotus turhaa. Eihän pitänyt paikkansa sekään maailmanlopunennuste, että syksystä tulee pahin hirmumyrsky/tornado vuosi. Ei tullut. Kysyn nyt, että harmittaako?
Eikö edes tätä pystytä ennustamaan OIKEIN?
La Nina viilentää Tyynenmeren keski- ja itäosien vesiä vielä usean kuukauden ajan. Se vaikuttaa viilentävästi koko Pohjois-Amerikan ilmastoon ja lisää talvimyrskyjen määrää. Holotnaa on tiedossa sinne koko talveksi.
Pohjois-Atlantin vedet ovat tällä hetkellä normaalia lämpimämpiä. Sieltä tulee tuulten mukana leutoa ilmaa Eurooppaan ainakin alkutalven aikana, (varsinkin nyt kun NAO-indeksi on positiivinen). Arktinen kylmyys kulkee toistaiseksi mielummin Pohjois-Amerikan ja Siperia kautta.
http://www.ncdc.noaa.gov/img/climate/research/sst/ani-weekly/5.gif
Aloit sitten puhumaan asian vierestä. No ei niitä myrskyjä ollut syksyllä niinkuin maailmanlopunennustajat ennustivat. Piti olla vielä kaikista pahin tornado/hirmumyrsky syksy. Ei ollut. :D
Älä huoli tulee niitä myrskyjä vielä joskus ja silloin voi väittää niitä "ilmastonmuutoksen syyksi". Odottavan aika on aina pitkä.. ;)
Mutta älä luovu toivosta.
"Älä huoli tulee niitä myrskyjä vielä joskus"
Nythän myrskyjen ja myrskypäivien määrä maailmalla on ollut laskussa 1990-luvun alun huippupäivistä. Siitäkin huolimatta, että nykytekniikalla saadaan paremmin mitattua myrskyjen huippuvoimakkuudet kuin aikaisemmin.
http://www.sciencemag.org/content/vol309/issue5742/images/large/309_1844_F2.jpeg
Tästä vuodesta näyttää myrskypäivien osalta muodostuvan kovin vaatimaton. "Fewest Northern Hemisphere Hurricane Days since 1977. 3rd Lowest since 1958 (behind 1977 and 1973).":
http://www.coaps.fsu.edu/~maue/tropical/hdays.jpg
http://www.coaps.fsu.edu/~maue/tropical/nh_hurr_small.jpg
Sama kehitys myös Suomen rannikolla:
http://www.fmi.fi/kuvat/myrskyka_1990_2003.gif
Mutta kyllä niitä myrskyjä vielä tulee. Voisi olettaa, että 2020 tai 2030 -luvulla myrskysykli on taas siinä vaiheessa, että 1990-luvun alun huippuihin päästään ja sitten voi taas huutaa ILMASTONMUUTOS!
"Voisi olettaa, että 2020 tai 2030 -luvulla myrskysykli on taas siinä vaiheessa, että 1990-luvun alun huippuihin päästään ja sitten voi taas huutaa ILMASTONMUUTOS! "
:D juuri näin :D