Pieni kesävisailu

Mikä yhdistää sanoja TAMMA, TIMANTTI ja TUOMIOKIRKKO?

Visailu on voimassa siihen saakka kunnnes oikea vastaus löydetään, kuitenkin enintään 1.8. saakka.

Iloista kesää kaikille tämän palstan ystäville!
2436
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Sanotaan vaikka, että kaikki kolme pohjautuvat latinan sanaan "domus", koti, tai sitten kreikan kielen sanaan "adamas", voittamaton.

Äänestä
  • Ja tämän kun piti [mielestäni] olla VAIKEA visailu...

    :o)

    Oikea vastaus löytyikin alta aikayksikön; onneksi olkoon, Keke!

    --

    Tuohon kyseltyjen sanojen listaan voisi vielä lisätä vaikkapa ruotsin TÄMJA, englannin TAME sekä suomen TAAMOA ("Kyllä reki varsan taamoo").

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Topias kirjoitti:

Mikä yhdistää sanoja TAMMA, TIMANTTI ja TUOMIOKIRKKO?

Visailu on voimassa siihen saakka kunnnes oikea vastaus löydetään, kuitenkin enintään 1.8. saakka.

Iloista kesää kaikille tämän palstan ystäville!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu