Hupaisia joulukinkku-viritelmiä

http://plaza.fi/ellit/ideakeittio/faktaa-ja-vinkkeja/joulukinkku-tuunattiin-tex-mexilla-marjahunnulla-valkosipulilla

Enemmän kuin outoja tuunausohjeita joulukinkulle. Yksi haluaa friteerata kinkun, heh he.
1289
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

sian lihaista kylkeä (ei niitä, joissa ei ole paljon muuta kuin luuta).
Laita kylki kiehuvaan veteen, 20 cm: palasina, sekaan sipulilohkoja, pippuria ja suolaa, jos liha ei ole suolattu.Keitä n.1/2-3/4 tunti, melkein niin, että luut irtoavat, muttei ihan.
Sitten kahvekuppiin ketsuppia,sitruunamehua, öljyä,jottain makkeeta, kuten mansikkahilloa, vähän soijaa, valkosipulimurskaa(mikä sörsseli!älä menetä toivoasi hyvästä ruoasta).Lusikka tanssimaan kuppiin. Liha passeliin uunivuokaan hapankaalin päälle, sörsseli päälle!Jos on, voi kaalin sekaan siivuttaa yhen omenan ja heittää vähän valkoviinia päälle,paista uunissa 1/2 tuntia 180 asteessa.Ihana näky, iso lasi olutta, niin ei puutu mittään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Raavas mies kirjoitti:

http://plaza.fi/ellit/ideakeittio/faktaa-ja-vinkkeja/joulukinkku-tuunattiin-tex-mexilla-marjahunnulla-valkosipulilla

Enemmän kuin outoja tuunausohjeita joulukinkulle. Yksi haluaa friteerata kinkun, heh he.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu