Laitatteko hedelmäsokeria

itsetehtyihin

marjasoseisiin? Otin pakkasesta itse poimittuja vadelmia ja aika happamia ne. Kyllä vauva ne juuri söi,mutta ei ihan herkkua näyttänyt olevan.
Tytöllä ikää 7.5kk.

4

512

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laitan

      Joskus muistan maistaa itsetehtyä marjamössöä itse etukäteen, aina en =)

      Joskus vauva syö, mutta välillä irvistelee siihen malliin, että ripottelen fruktoosia. Muista että se on monta kertaa makeampaa kuin tavallinen käyttösokeri! Maku kannattaa siis itse vielä tarkistaa lisäyksen jälkeen.

    • meillä

      Minä olen makeuttanut happamia marjoja päärynä- tai persikkasoseella, banaanilla tms. Tulee samalla vähän paksumpaa, niin pysyy mukavasti lusikassa.
      Olen myös välillä käyttänyt ihan tavallista sokeria. En oikeen ole ymmärtänyt tätä nykyistä "totaalikieltoa", ei se lapsi ole teininä lihava sen vuoksi, että on maistanut vauvana sokeria. Kohtuus kaikessa ja mieluumin vähän sokeria marjojen kanssa kuin koko lapsuus karkkia ja limpparia.
      VINKKI: Oletko huomannut että kokonaisina pakastetuista vadelmista tulee sose lähes itsestään kun murskaa ne jäisinä sormissa.

      • täysruokosokeria

        kolmelle lapselle täysruokosokeria, sitä voi laittaa vaikka pulloon veden sekaan, sitä on tutkittu ja tutkitaan, ei tee pahaa hampaille.
        Kaikilla kahdella 4 ja 3 vuotta valkoiset vahvat hampaat. vauva saa vaan äidinmaidossa.
        Joskus annan päivällä täysruokosokeria sellaisenaan suuhun lapsille ,jos mieli tekee makeaa.


    • aloittaja

      kaikille vastanneille:)
      Saako tuota täysruokosokeria ihan tavallisesta ruokakaupasta? Pitää myös kokeilla noita muita juttuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      110
      9507
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      167
      6014
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      159
      5387
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      28
      5344
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      44
      4276
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      87
      3531
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      78
      3489
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2891
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      116
      2887
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      48
      2813
    Aihe