Millaista kakkua suosittelisitte omalle isälle leivottavaksi? Tälle käy kuulemma mikä vain, ja koska olen vasta aika amatööri leipomisessa, mutta haluaisin kuitenkin yrittää, niin kaikki niksit ja neuvot ovat tarpeen. Juu, eli apua tarvitaan. :)
Suklaakakkua lähinnä ajattelin mutta toisaalta jokin marjaisa tms. olisi raikkaampi.
Googlella olen yrittänyt etsiä, mutta ne oikeat hakusanat ovat hukassa..
Suklaakakkua lähinnä ajattelin mutta toisaalta jokin marjaisa tms. olisi raikkaampi.
Googlella olen yrittänyt etsiä, mutta ne oikeat hakusanat ovat hukassa..
Vastaukset 2
Vanhimmat
eli osta kaupasta ihan valmis kakkupohja. pääset helpommalla ja halvemmalla.
kostuta maidolla, johon on laitettu joukkoon vaniljasokeria.
laita ekaan kerrokseen banaaniviipaleita.
kostuta seuraava kerros ja laita sille mansikkarahkaa. (1prk rahkaa, 1 prk vatkattua kermaa, mansikkahilloa tai pakastemarjoja, sokeria maun mukaan).
koristelet vain kermavaahdolla ja marjoilla. marjat voit halutessasi laittaa kohmeisina ja tehdä hyytelösokerista hyytelön päälle.
Googleta lisää ideoita!
Itse teen usein kääretortun, leikkaan sen siivuiksi ja pursotan päälle kermavaahtoa ripottelen nomparelleja pinnalle. Ei siis mikään kakku, mutta menekki on meillä ainakin taattu.