Ainakin meidän koulussa evoluutiosta ei kysytä bilsan kokeissa koska se on vastoin useimpien oppilaiden vakaumusta.
Harva uskoo enää evoluutioon
ajan suunta!
162828
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
http://www.sci.fi/~yhdys/tb3/kuvio3_44.htm
Juu, 66% suomen kansasta on ilmeisesti "harva", varsinkin kun tiedetään että evoluution ja muiden luonnontieteellisten tosiasioiden vastustajien määrä lasten ja nuorten joukossa on kaikkein vähäisin. Epäilenpä, että kirjoittajakaan ei ole enää missään koulussa viihtynyt moneen vuoteen...
Maahanmuuttajanuorista käytännössä kukaan ei usko evoluutioon, kantasuomalaisistakin vain ehkä puolet.
Aivan varmasti tiedät itsekin valehtelevasi, joten miksi teet niin? Uskotko oikeasti tämän palstan lukijoiden olevan itseäsikin yksinkertaisempia?
Kuitenkaan totuus ei ole mikään äänestyksellä valittavissa oleva asia.
>Harva uskoo enää evoluutioon
Evoluutio onkin enemmän järjen kuin uskon asia.
Tiede edistyy järjen ja terveen intuition avulla, joskus myös oneekkaan sattuman vuoksi.
Koska se ei ole uskon asia ollenkaan. Evoluutio on vaan termi kuvaamaan sitä prosessia, jolla maapallon biosfäärin eliölajisto on kehittynyt ja kehittyy edelleen täysin riippumatta pohtiiko yksi evoluutioprosessin tuote (Homo Sapiens)evoluution olemassa oloa.
...syyn pitäisi olla se, että sen totuus on kyseenalainen..
>syyn pitäisi olla se, että sen totuus on kyseenalainen..
Tästä juuri on kyse. Tieteessä kyseenalaistetaan vallitsevia näkemyksiä, joten näkemys tarkentuu jatkuvasti.
Kerropa nyt rehellisesti koulusi ja luokkasi. Sitten selvitämme asian rehtorisi kanssa.
Niin kyllähän asia saattaa hyvinkin näin olla. Evoluutiota opetetaan liian vähän ainakin peruskoulussa. Jos olet poissa kyseisen tunnin (tai pari), jolla evoluutio käydään läpija jatkat kouluasi ammattikouluun, niin voit elää vanhukseksi, jolle ei ole koskaan opetettu koulussa evoluutiosta.
Lisäksi se miksi nuorten parissa ja kouluja käymättömien parissa näitä kreationisteja riittää on se, että nykytiede on liian monimutkaista suurelle osalle "tavallisista ihmisistä".
Yhdysvalloissa muistaakseni asiaa tutkittiin ja todettiin, että käytännössä usalaisista 33 % on täysin lukutaidottomia, kun kyse on tieteellisestä tekstistä. He eivät tienneet mikä on DNA jne. Miten tällaiset ihmiset voisivat edes tajuta evoluutioteoriaa tai yleensäkään mitään? Helpompi on tällöin uskoa luomiseen, koska pohjimmiltaan, jokainen ihminen kuitenkin on utelias ja haluaa tietää esimerkiksi miten ihmiset ovat maailmaan "ilmestyneet" yms. Ja jos tällöin ei ymmärrä tieteestä mitään, niin vastaus on helppo löytyy Koraanista tai Raamatusta riippuen siihen kumoaan uskoon hänet on kasvatettu.
Yhteenvetona voisin siis todeta, että käykää hyvät ihmiset koulunne kunnolla, niin teitä ei kusta silmään vanhempana.
Olet oikeassa osittain. Niin aika harva kouluja käynytkään ymmärtää esim. tästä mitään, jollei ole biologi. http://www.encyclopedia.com/doc/1G1-20998339.html
kaikki yli 5 miljoonaa suomalaista uskoisi evoluution olevan valhetta, ei se silti muuttaisi tosiasioita. Vaikka suurin osa maailman ihmisistä pitäisi kreationismia totuutena, ei se silti yhtäkkiä muuttaisi ekosysteemiä sen mukaiseksi.
Vaikka miljoona kärpästä pitäisi paskaa hyvänä, se on silti edelleen paskaa.
Katso Tiede 2000, 2/2006, s. 59. Tai tällä palstalla "Vatikaanin kanta".
itsestään ..
Ootte te varsinaisia pellejä. Ei voi muuta sanoa, menkää vaikka uuteen seelantiin ja katsokaa omilla silmillänne evoluution tulosta.
Ei taida koulusi olla Suomessa?
Takaisin kohti pimeää keskiaikaa ollaan menossa, jos tieteellisesti todennettuja asioita lähdetään uskonnollisen vakaumuksen takia kiistämään.
Kehittäkää sellainen vakaumus, joka kiistää differentiaalilaskennan, niin matematikan kokeetkin helpottuu.