Kertokaa hyvät ihmiset minulle perinteisen kinkkukastikkeen ohje. Olen omani hukannut. Tulee omenasosetta, kinkun lientä, sinappia,kermaa ja vieläkö jotain.
perinteinen kinkkukastike
4
9150
Vastaukset
- Nuorikko'
Ei meillä mitään kastiketta ole kinkun kanssa. Sinappia vaan ja laatikoita.
Kinkun liemikin on niin suolainen että olen heittänyt sen pois. - tulla vähän
myöhään, mutta vaikka ensi joulua varten.
Mä olen tehnyt näin: kun se kinkusta paistoastiaan tullut liemi on jähmettynyt, niin olen kuorinut sen valkoisen talin pois.
Sitä kirkasta lientä laitan kattilaan, lisään keitettyä vettä (joskus suurustan vehnäjauholla)ja ihan loppuvaiheessa pieni tilkka kermaa, kannattaa maistaa välillä, jos tuntuu liian suolaiselta.
Omenasosekin on hyvä maustaja, sillä liemihän on pelkästään suolalla maustettu.
Kannattaa kokeilla pienellä määrällä ensin, sillä sitä lientä yleensä riittää. Ja säilyy kylmässä jonkun aikaa.
Mun ohjeessa ei ole muita mausteita, sillä sinappiahan sitä kinkun päälle kukin halunsa mukaan laittaa.
Siis: vettä, kermaa vähän ja omenasosetta vähän.
Onhan näille ohjeita ja monet ohjeet menee niin överiksi ulkomaalaisiksi, että. - soossaaja
pistä paistinpannuun yksi tasainen ruokalusikallinen vehnäjauhoja ja saman verran voita, kytke lämpö ja sulata. Lisää yksi silputtu sipuli ja kolme ruokalusikallista smetanaa ja yksi ruokalusikallinen sinappia. Trimmaa jäykkyys sopivaksi kinkkuliemellä. Toiset lisäävät myös omena-, tai luumusosetta.
- Ota talteen ensi jouluksi!
Kinkun kastike:
3 dl kinkun paistolientä
4 dl ruokakermaa
2 dl omenasosetta
1 dl sinappia
2 rkl voita
2 rkl vehnäjauhoja
jauhettua valkopippuria
1. Sulata voi kattilassa, älä kuitenkaan ruskista sitä.
2. Sekoita mukaan vehnäjauhot.
3. Lisää paistoliemi ja kerma ohuena nauhana koko ajan sekoittaen. Lisää omenasose ja sinappi.
4. Hauduta noin 5 minuuttia, ja mausta valkopippurilla.
Halutessasi kevyemmän kastikkeen, valmista se lihaliemestä ja omenasoseesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle273395Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122519Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.972461Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1072134Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761693Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥481584Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261506Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001305- 1341245
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151146