Kertokaa hyvät ihmiset minulle perinteisen kinkkukastikkeen ohje. Olen omani hukannut. Tulee omenasosetta, kinkun lientä, sinappia,kermaa ja vieläkö jotain.
perinteinen kinkkukastike
4
9154
Vastaukset
- Nuorikko'
Ei meillä mitään kastiketta ole kinkun kanssa. Sinappia vaan ja laatikoita.
Kinkun liemikin on niin suolainen että olen heittänyt sen pois. - tulla vähän
myöhään, mutta vaikka ensi joulua varten.
Mä olen tehnyt näin: kun se kinkusta paistoastiaan tullut liemi on jähmettynyt, niin olen kuorinut sen valkoisen talin pois.
Sitä kirkasta lientä laitan kattilaan, lisään keitettyä vettä (joskus suurustan vehnäjauholla)ja ihan loppuvaiheessa pieni tilkka kermaa, kannattaa maistaa välillä, jos tuntuu liian suolaiselta.
Omenasosekin on hyvä maustaja, sillä liemihän on pelkästään suolalla maustettu.
Kannattaa kokeilla pienellä määrällä ensin, sillä sitä lientä yleensä riittää. Ja säilyy kylmässä jonkun aikaa.
Mun ohjeessa ei ole muita mausteita, sillä sinappiahan sitä kinkun päälle kukin halunsa mukaan laittaa.
Siis: vettä, kermaa vähän ja omenasosetta vähän.
Onhan näille ohjeita ja monet ohjeet menee niin överiksi ulkomaalaisiksi, että. - soossaaja
pistä paistinpannuun yksi tasainen ruokalusikallinen vehnäjauhoja ja saman verran voita, kytke lämpö ja sulata. Lisää yksi silputtu sipuli ja kolme ruokalusikallista smetanaa ja yksi ruokalusikallinen sinappia. Trimmaa jäykkyys sopivaksi kinkkuliemellä. Toiset lisäävät myös omena-, tai luumusosetta.
- Ota talteen ensi jouluksi!
Kinkun kastike:
3 dl kinkun paistolientä
4 dl ruokakermaa
2 dl omenasosetta
1 dl sinappia
2 rkl voita
2 rkl vehnäjauhoja
jauhettua valkopippuria
1. Sulata voi kattilassa, älä kuitenkaan ruskista sitä.
2. Sekoita mukaan vehnäjauhot.
3. Lisää paistoliemi ja kerma ohuena nauhana koko ajan sekoittaen. Lisää omenasose ja sinappi.
4. Hauduta noin 5 minuuttia, ja mausta valkopippurilla.
Halutessasi kevyemmän kastikkeen, valmista se lihaliemestä ja omenasoseesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2011631
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?581051Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85922
- 61916
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11810Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t268795Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75745Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk61732Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä342721