Aurinko on iso kivikasa.

Aurinko on iso kivikasa, jolla kuuma kaasukehä, jonka tähden sen muuttuminen 'punaiseksi jättiläistähdeksi' ei polta maapalloa eikä tuhoa maapallon elämää, vaan tuo kaasupuhallus tekee vain muutoksia. Eli elämä säilyy, mutta aurinko muuttuu valkeaksi kuumaksi kääpiötähdeksi, jolla kalkkipinta ja loistaa kirkasta valkeaa valoa!
1270
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

aurinko ei ole kivikasa.
Aurinko on valtavassa paineessa muhiva heliumia ja vetyä polttava fuusia reaktori.
Valitettavasti olet väärässä tuossa että kun aurinko muuttuu punaiseksi jättiläiseksi niin elämä ei säily. Aurinko kuumenee nopeasti ja paisuu valtavaksi vieden kolme lähintä planeettaa ja sitten räjähtää super novana. Mutta maapallo on kärventynyt jo paisumis vaiheessa joten emme saa kärsiä super novasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tähtien tarkkailija kirjoitti:

Aurinko on iso kivikasa, jolla kuuma kaasukehä, jonka tähden sen muuttuminen 'punaiseksi jättiläistähdeksi' ei polta maapalloa eikä tuhoa maapallon elämää, vaan tuo kaasupuhallus tekee vain muutoksia. Eli elämä säilyy, mutta aurinko muuttuu valkeaksi kuumaksi kääpiötähdeksi, jolla kalkkipinta ja loistaa kirkasta valkeaa valoa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu