Kouluruoan laatu

assasdafgafias

Olen tässä ihmetellyt, miksi pitää säästää kouluruoan kustannuksissa? Nykyisessä koulussani oli ennen hyvä ruoka, kunnes konsultti tuli tutkimaan, missä voisi säästää. Hän huomasi, että keittäjillä ei ollut tarpeeksi työtä ja koulun keittiöstä tuli keskuskeittiö. Sieltä kuljetetaan ruokaa muihin kunnan kyläkouluihin. Nykyisin keittiö on alimitoitettu. Sitten konsultti päätti tehdä uuden ruokalistan, joka oli paljon yksinkertaisempi ja samoja ruokia on samalla nimellä kaksi kertaa. Kuvitellaanko, että ruoka on hyvää jos huonolaatuisia lihanpalasia ja ruskeaa kastiketta yhdistetään keskenään ja laitetaan broilerikastikkeeseen hyvin makeita ananaspaloja? Käyn joka päivä ruoalla, vaikka ruoka ei olisikaan mitään hyvää. On näet maksapihvejä ja maksasuikalekastiketta. Näinhän myös, kun keittäjät kuljettivat kottikärryllä maksapihvejä roska-astiaan. Miksi ei voitaisi tehdä yksinkertaisia ja herkullisia perusruokia perinteisellä tavalla, eikä sekoittelemalla kaikenlaisia eineksiä? Valittaminen koulun keittäjille on turhaa, sillä he eivät voi tehdä asialle mitään. Onhan kunnanjohtaja jo käynyt maistamassa muutaman kerran ruokaa. Ei auta kuin toivoa korjausta asiaan.

4

1310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Reppukansalainen

      Hyvä pointti. On surkeaa, miten lapset ja nuoret joutuvat syömään liisteriksi keitettyä punakaalia ja 'Italialaista jauhelihakeittoa' -merkillä ruokalistaan painettua kasvissotkua. Gah. Ei kiitos.

    • enää koulussa..

      Mitä vikaa maksapihveissä, olisiko jokin "tarttuvatauti" kun kolme sanoo yök niin kohta kolmekymmentä sanoo yök kun erilaisuutta ei voi olla.

      Ottakaa vaan jenkkilandian ruokakulttuurista mallia, rasvaa eri muodoissa: On pihviä, kahta pihviä, jauhokansia, cocakolaa.

      • eineksiä

        Minä aloittajan viestistä luin tuon minkä itsekin olen huomannut. Kouluruoka on lämmitettyjä eineksiä, ei kotiruoan veroista. Materiaalikustannuksiahan tulisi vähemmän, jos ruoka tehtäisiin paikan päällä raaka-aineista, mutta se lisää henkilöstökuluja.

        Maksaa ei saisi syödä liian usein.


      • ...

        Cokessa ei oo rasvaa tyhmä, kato tuoteseloste


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      85
      3952
    2. 51
      3258
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      154
      2999
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      59
      2923
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      75
      2446
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2276
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      25
      1964
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      62
      1951
    9. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      161
      1902
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      91
      1311
    Aihe