Joulun aikana on ollut ilo nauttia useampaankin kertaan suomalaisia perinneruokia, laatikoita, lanttu- ja perunalaatikkoa, useimmiten teollisesti valmistettuna, mutta silti kelvollisena.
Mutta yhden perinnelaatikon täydellistä tuhoamista voin vain surra ja ihmetellä. Oikeaoppista porkkanalaatikkoa en ole enää saanut mistään. - Vain porkkanalla maustettua riisipuuroa laatikossa paistettuna.
Luulisi, että oikea porkkanalaatikko olisi valmistajalleen ohittamaton myyntivaltti näiden ala-arvoisten väärennösten rinnalla.
Niiden makua ei voi verratakaan alkuperäiseen, vain porkkanasta tehtyyn laatikkoon.
Sen koostumushan on jokseenkin samanlainen kuin lanttulaatikon, ja valmistuskin aivan samanlainen kuin lanttulaatikon. Aineksena vain on porkkana, eikä suinkaan riisi.
Odotan hartaasti, että sitä saisi myös kaupasta, niin varmaan moni muukin. Sen jälkeen nämä riisipuurosekoitukset jäävätkin omaan arvoonsa.
Lanttu- / porkkanalaatikko
16
2411
Vastaukset
- elivii
Missä päin Suomea tällaista porkkanalaatikkoa on tehty? En ole kuullutkaan moisesta. Itse olen kymissä lapsuuteni viettänyt savolaisen äidin laatikoita syöden ja riisiä niissä aina oli.
- a.p.
porkkanalaatikkoa tehtiin ja toivottavasti vieläkin tehdään ainakin Satakunnassa. Ellet ole maistanut, kokeile. Tämä tehdastekoinen riisi-porkkanapuuro ei ole sen rinnalla mitään.
- teki porkkana-
muhennosta, siis keitti porkkanapalaset pehmeäksi soseeksi ja lisäsi sitten siihen voita ja suurusti; pari rkl vehnäjauhoja veteen ja suolaa vähän. Antoi hautua, että vehnäjauhot kypsyi. Porkkanat oli kyllä "ennenvanhaan" paljon makeampia kuin nyt.
Ei sitä leivinuunissa paistettu, mutta lämmitettiin kyllä muiden laatikoiden kanssa jälkilämmössä. Tuskin on sama ohje jota muistelet.
Riisi kun on niin riittoisaa ja porkkana ei "veny", joten jostain siihen laatikkoon täytyy täytettä saada teollisuuslaitoksissa.- ja makea laatikko
Huomaan, että jos ostaa luomuporkkanoita, ovat paljon makeampia kuin "kemikaaliporkkanat". En tiedä mistä johtuu, mutta eläintenlannassa kasvatetuista tulee makeampia. En syö valmislaatikoita vaan teen itse, koska en voi sietää valmislaatikoitten makua eikä niitä saa luomuporkkanoista valmistettuna.
- on harvoin
ja makea laatikko kirjoitti:
Huomaan, että jos ostaa luomuporkkanoita, ovat paljon makeampia kuin "kemikaaliporkkanat". En tiedä mistä johtuu, mutta eläintenlannassa kasvatetuista tulee makeampia. En syö valmislaatikoita vaan teen itse, koska en voi sietää valmislaatikoitten makua eikä niitä saa luomuporkkanoista valmistettuna.
írtomyynnissä. Pitää ostaa joku kilon nippu, jossa on isoja puulta maistuvia porkkanoita. Pienet porkkanat on paljon makosampia, semmosia naposteluunkin sopivia.
Ennen vanhaan, kun oli pakko harventaa porkkanamaata (äiti pakotti), tuli popsittua pieniä porkkanoita, vähän huuhtastiin ja sitten syötiin. Nykylapset jää kaikesta kivasta paitsi, eipä ole monella omaa kasvimaata enää.
- sluprs
Keitä pari porkkanapussillista pehmeiksi, mätkäytä soseeksi ja uunivuokaan. Sekoita loraus siirappia, suolaa ja ehkä pippuria, keitinvettä huiskaset sen verran ettei mene ihan velliksi. Uuniin paistumaan. (hienostelua on korppujauhot,voinokareet). Todella hyvä laatikko tuli, mä ripsautin vähän muskottia sekaan ja kermaa .... ehhheeee.
- a.p.
että löytyi kiinnostusta tehdä oikeaa porkkanalaatikkoa. Ja maku kyllä palkitsee kokeilijan.
Edelleen ihmettelen, ettei sitä saa kaupasta.
- Vai mitä arvelisitte vastaavista väärennöksistä lanttu- tai perunallaatikon kohdalla: suurin osa olisi riisiä, kun se on einestehtaalle halvempaa eivätkä asiakkaat paremmasta tiedä. - vanha kokki
a.p. kirjoitti:
että löytyi kiinnostusta tehdä oikeaa porkkanalaatikkoa. Ja maku kyllä palkitsee kokeilijan.
Edelleen ihmettelen, ettei sitä saa kaupasta.
- Vai mitä arvelisitte vastaavista väärennöksistä lanttu- tai perunallaatikon kohdalla: suurin osa olisi riisiä, kun se on einestehtaalle halvempaa eivätkä asiakkaat paremmasta tiedä.Mutta kyllä asia on sillä tavalla, että oikeaoppinen porkkanalaatikko valmistetaan porkkanasoseesta ja riisistä, lisätään maitoa ja usein myös kananmunaa, rasvaa ja suolaa, pinnalle korppujauhoja. Paistetaan uunissa. Porkkanalaatikko yleistyi 1930 luvulla.
Satakuntalainen, pelkkä porkkanasta valmistettu ei valitettavasti nyt ollutkaan se oikeaoppinen porkkanalaatikko. Sitä se toki on kertojansa mielestä.
Tarkistakaa väitteenne, ellei teillä ole kirjoja, katsokaa vaikka Googlesta tai Wikipediasta. - Pohjalaanen
vanha kokki kirjoitti:
Mutta kyllä asia on sillä tavalla, että oikeaoppinen porkkanalaatikko valmistetaan porkkanasoseesta ja riisistä, lisätään maitoa ja usein myös kananmunaa, rasvaa ja suolaa, pinnalle korppujauhoja. Paistetaan uunissa. Porkkanalaatikko yleistyi 1930 luvulla.
Satakuntalainen, pelkkä porkkanasta valmistettu ei valitettavasti nyt ollutkaan se oikeaoppinen porkkanalaatikko. Sitä se toki on kertojansa mielestä.
Tarkistakaa väitteenne, ellei teillä ole kirjoja, katsokaa vaikka Googlesta tai Wikipediasta.ovat niin tuoretta kamaa, ettei siellä vanhoja ruokalajeja edes tunneta, saati suomalaisia maalaisruokia. Ei meilläkään taatusti pantu kallista ostotavaraa, riisiä laatikoihin. Puhdasta porkkanaa vain, jauhosta en ole varma, mutta korppujauhoja kyllä pinnalle. 40-luvulla ei Suomessa riisiä edes saatu, joten se siitä riisistä.
- vanha kokki
Pohjalaanen kirjoitti:
ovat niin tuoretta kamaa, ettei siellä vanhoja ruokalajeja edes tunneta, saati suomalaisia maalaisruokia. Ei meilläkään taatusti pantu kallista ostotavaraa, riisiä laatikoihin. Puhdasta porkkanaa vain, jauhosta en ole varma, mutta korppujauhoja kyllä pinnalle. 40-luvulla ei Suomessa riisiä edes saatu, joten se siitä riisistä.
Katsos kun riisiä tuli laivalla Amsterdamista Poriin tullilaitoksen luettelon mukaan mm. 30.9-1780.
Sota-aikana riisin saanti oli todella tiskin alla, niinkuin monen muunkin tarvikkeen mm.kahvin ja sokerin, on kivaa kun itse muistaa nuo ajat eläneenä. Tokilähes kaikkea sai,mutta suurella rahalla ja salakujetettuna mustasta pörssistä, eikä se ollut kodinkoneliike. Mutta 30 luku onkin aivan eri aikakausi. Silloin oli Viipurikin Suomea. Ei kannattaisi ruveta väittelemään asiasta, ellei ole satavarma väitteestään.
Muuten kannattaa lukea myös historian kirjoja, niistä saattaa selvitä riisin huomattavasti varhaisempiakin invaasioita maahamme, yllätyitkö? - Pohjalaanen
vanha kokki kirjoitti:
Katsos kun riisiä tuli laivalla Amsterdamista Poriin tullilaitoksen luettelon mukaan mm. 30.9-1780.
Sota-aikana riisin saanti oli todella tiskin alla, niinkuin monen muunkin tarvikkeen mm.kahvin ja sokerin, on kivaa kun itse muistaa nuo ajat eläneenä. Tokilähes kaikkea sai,mutta suurella rahalla ja salakujetettuna mustasta pörssistä, eikä se ollut kodinkoneliike. Mutta 30 luku onkin aivan eri aikakausi. Silloin oli Viipurikin Suomea. Ei kannattaisi ruveta väittelemään asiasta, ellei ole satavarma väitteestään.
Muuten kannattaa lukea myös historian kirjoja, niistä saattaa selvitä riisin huomattavasti varhaisempiakin invaasioita maahamme, yllätyitkö?Meillä maalla ei taatusti riittänyt riisiä kuin joulupuuroon. Mutta kaupunkien rikkaista en tiedä.
Niillähän on muutenkin erilaiset ruuat. - vanha kokki
Pohjalaanen kirjoitti:
Meillä maalla ei taatusti riittänyt riisiä kuin joulupuuroon. Mutta kaupunkien rikkaista en tiedä.
Niillähän on muutenkin erilaiset ruuat.pienellä alueella valtakunnallisesti ottaen on tehty porkkanalaatikko riisin puutteessa ilman niitä, ei kai se tee siitä oikeaoppista. Mielestäni kyseessä on silloin mukaeltu porkkanalaatikko. Sama kuin sota-aikana ja vielä sen jälkeenkin aina 50 luvulle joimme mukaeltua kahvia ja makeutimme sen sakariinilla. Silti kukaan ei liene väitä, että se oli oikeaoppisesti valmistettua kahvia, ei suinkaan, koska se oli kahvin korviketta. Perinteiseen porkkanalaatikkoon kuuluu riisi, muut tavat ovat alkuperäisen muunnettuja versioita, riippumatta valmistajan varallisuudesta.
Sitäpaitsi porkkanalaatikko kuuluu uusimpiin joulunajan perinteisiin ruokiin. Erilaisia porkkanamuhennoksia on valmistettu huomattavasti kauemman, mutta ei niitä ole mielletty porkkanalaatikoiksi. Muuten, sota-aikana talolliset maalaiset olivat niitä ihmisiä joilla oli ruokaa. Oli läskiä, voita, maitoa, perunoita ja juureksia. Niitä kaupunkilaiset "rikkaat" kävivät kansanhuollon tarkastusten pelossa maalaisilta ostamassa. Tai erittäin kalliilla hinalla trokareilta. Tiesitkö että tällaisesta kaupasta kiinni jäädessään saattoi saada sakkojen lisäksi jopa vankilatuomion, sen lisäksi että kaiken lisäksi menetti kyseisen kauppatavaran kansanhuollolle. Niin että kyllä maalla voitiin syödä hyvin ja terveellisesti, jos oikeasti totta puhutaan. Tuteerakkaahan hiukaan paapaltanna tai isoäireeltänne nuosta ajoosta. - aiemmin kerroin,
Pohjalaanen kirjoitti:
Meillä maalla ei taatusti riittänyt riisiä kuin joulupuuroon. Mutta kaupunkien rikkaista en tiedä.
Niillähän on muutenkin erilaiset ruuat.että mummu teki porkkanamuhennosta, joka sai sitten muiden laatikoiden seurana loppusilauksen leivinuunissa.
Mummulani oli kyllä maatalo, mutta riisiä ei juuri ruokiin lisätty. Muisteluni ovat 1950-luvun puolelta, ei joka maatalo nyt niin hirveen rikas ollut. Ruokapöydässä oli paljon työmiehiä syömässä, ruoka 3 kertaa päivässä kuului palkkaan. Elettiin omavaraistaloudessa arkisesti.
Jouluaikaan rusinasoppa ja riisipuuro oli hienompi ruoka. Sitten tuli se sekahedelmäkeitto ja mannaryynit, kun kauppa-auto alkoi ajaan syrjäkylille.
Kaupunkeihin oli niin paljon matkaa, ettei sitä matkaa hevospelillä jonkun riisin takia tehty, piti olla tärkeä syy, esim. sialle pirtua lääkäristä. - elivii
vanha kokki kirjoitti:
pienellä alueella valtakunnallisesti ottaen on tehty porkkanalaatikko riisin puutteessa ilman niitä, ei kai se tee siitä oikeaoppista. Mielestäni kyseessä on silloin mukaeltu porkkanalaatikko. Sama kuin sota-aikana ja vielä sen jälkeenkin aina 50 luvulle joimme mukaeltua kahvia ja makeutimme sen sakariinilla. Silti kukaan ei liene väitä, että se oli oikeaoppisesti valmistettua kahvia, ei suinkaan, koska se oli kahvin korviketta. Perinteiseen porkkanalaatikkoon kuuluu riisi, muut tavat ovat alkuperäisen muunnettuja versioita, riippumatta valmistajan varallisuudesta.
Sitäpaitsi porkkanalaatikko kuuluu uusimpiin joulunajan perinteisiin ruokiin. Erilaisia porkkanamuhennoksia on valmistettu huomattavasti kauemman, mutta ei niitä ole mielletty porkkanalaatikoiksi. Muuten, sota-aikana talolliset maalaiset olivat niitä ihmisiä joilla oli ruokaa. Oli läskiä, voita, maitoa, perunoita ja juureksia. Niitä kaupunkilaiset "rikkaat" kävivät kansanhuollon tarkastusten pelossa maalaisilta ostamassa. Tai erittäin kalliilla hinalla trokareilta. Tiesitkö että tällaisesta kaupasta kiinni jäädessään saattoi saada sakkojen lisäksi jopa vankilatuomion, sen lisäksi että kaiken lisäksi menetti kyseisen kauppatavaran kansanhuollolle. Niin että kyllä maalla voitiin syödä hyvin ja terveellisesti, jos oikeasti totta puhutaan. Tuteerakkaahan hiukaan paapaltanna tai isoäireeltänne nuosta ajoosta.Johan tuota minäkin ihmettelin. Äitini oli melkoinen kokki, eikä hän ollut kuullutkaan riisittömästä laatikosta. Itse en pula-aikoja muista kun olen viisikymmetäluvulla syntynyt, silti maalla elänyt mutta en maatalon voi-ja läskitaivaassa. Siis kymenlaaksossa ja savossa on ainakin riisillistä porkkanalaatikkoa tehty aina.
- Hämeenkyröläinen
elivii kirjoitti:
Johan tuota minäkin ihmettelin. Äitini oli melkoinen kokki, eikä hän ollut kuullutkaan riisittömästä laatikosta. Itse en pula-aikoja muista kun olen viisikymmetäluvulla syntynyt, silti maalla elänyt mutta en maatalon voi-ja läskitaivaassa. Siis kymenlaaksossa ja savossa on ainakin riisillistä porkkanalaatikkoa tehty aina.
Kun ensin ajatellaan, mistäpäin Suomea on alkanut viljelykulttuuri, suunta on epäilemättä lounainen, eli Satakunta - Varsinais-Suomi. Kiukaisten kulttuuri taisi olla ensimmäinen suomalaiseksi katsottava viljelykulttuuri. Ja ensimmäiset vihannekset luultavasti nauriita.
Mikä on todennäköinen kypsennystapa? paisto nuotiossa. Siitä ei ole kovin pitkä matka uunissa paistamiseen, jollaista valmistusta edustavat laatikkokruuat. Silloin Savossa vielä metsästettiin ja kalastettiin.
Riisiä ei tuolloin Suomessa vielä viljelty, joten se on hyvin uusi tulokas.
Mutta seuraavassa äitini resepti porkkanalaatikkoon sodan edelliseltä ajalta:
Porkkanat keitetetään ja survotaan, 1/4 - 1/3 lanttua tekee terää. 2 litran annokseen seosta 2 munaa, 2 dl. korppujauhoja 1 d. siirappia, suolaa ja pippuria maun mukaan. Keitinvettä nesteeksi.
Vuoka voidellaan hyvin. Paistetaan miedossa lämmössä, alle 200 ast. 1 1/2 - 2 tuntia.
Ja ah sitä makua!
Olkoon tämän nimi sitten vaikka satakuntalainen porkkanalaatikko, kun perunalaatikko on nimetty hämäläiseksi. Hämeenkyröhän kuuluu nimestään huolimatta Satakuntaan. - Hämeenkyröstä
on varmaan lähellä antamaani satakuntalaisen porkkanalaatikon ohjetta. Itse asiassa unohdin äitini ohjeesta kuoritun maidon (rasvaton maito), mutta varmaan kerman kanssa tulee kaksinverroin parempaa, en epäile.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.824807- 1882148
- 1321812
- 1751435
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161321ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj191215- 351116
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3191045- 541003
- 781003