Tarvitaan

sairaalassä käynnin aiheuttamalle stressille, sille tunteelle, että kohdellaan kuin ruumista, ei ihmistä.

Sairaalointi? Sairaaloin taas eilen - en pystynyt nukkumaan, ajatukset vain kiersivät siinä, miten minulle puhuttiin sairaalassa.
7358
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Sairastuvalla ei ole asiaa sairastuvalle. Sairatupa ei ole sairastuvaa varten.

* * *

Nosokomefobia on pelkotila, josta käytettäneen yleisimmin suomenkielistä nimitystä sairaalakammo.

Äänestä
  • Sairatupa => sairastupa.

    Mitä minun nakkisormilleni pitäisi tehdä? Amputoida?

    Äänestä

  • Se ja sama kirjoitti:

    Sairatupa => sairastupa.

    Mitä minun nakkisormilleni pitäisi tehdä? Amputoida?

    Sitten voitkin tökkiä nenälläsi niitä läppärin näppylöitä. Varmaan paljon helpompaa.

    Äänestä

Täysin uusi uudissana: Akkamainenkitinä.

Äänestä
  • meiän virmaan töihin. tervetulua!

    Äänestä

Sana ”hospitalisoituminen” on oikeasti käytössä, tai ainakin sanakirjoissa. Tosin se tarkoittaa suunnilleen samaa kuin ”laitostuminen” mutta rajoittuu sairaalaympäristöön, joten siinä on kyse lähinnä potilaan tottumisesta ja mukautumisesta sairaalaelämään.

Jos tarkoitetaan kylmäkiskoisen kohtelun aiheuttamaa tunnetta, niin eiköhän sitä kuvaamaan löydy sanoja suomen vanhasta sanavarastosta. Sairaala sinänsä ei sitä saa aikaan vaan sairaalassa toimivat ihmiset. Heitä on moneksi.

Minä olen ollut sairaalassa potilaana aika harvoin, eikä niistä kerroista ole mitään erityistä pahaa mieltä kylmästä kohtelusta jäänyt. Terveyskeskuksessa sen sijaan…

Äänestä
  • Terveyskeskus on hallinnollinen yksikkö: se kunnan virasto, joka ylläpitää julkisia perusterveydenhuollon palveluja. Kunnallinen palvelupiste, jossa kuntalainen konkreettisesti asioi terveyttään huoltamassa, on nimeltään terveysasema. Yksityisiä "terveysasemia" kutsutaan lääkäriasemiksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


uusi sana kirjoitti:

sairaalassä käynnin aiheuttamalle stressille, sille tunteelle, että kohdellaan kuin ruumista, ei ihmistä.

Sairaalointi? Sairaaloin taas eilen - en pystynyt nukkumaan, ajatukset vain kiersivät siinä, miten minulle puhuttiin sairaalassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu