riisiä ja pastaa 6kk?

pörriäinen

Kertokaapa, voiko 6kk vauvalle antaa jo riisiä? Tai esimerkiksi makaronia tai muuta pastaa? Kaurapuuroa on syöty jo jonkin aikaa iltasin.

Toinen kysymys liittyy ruokailutiheyteen. Poikaa on syötetty kiinteillä tissin lisäksi 4kk lähtien. Nyt annan päivisin kasvissosetta ja hedelmäsosetta jälkkäriksi ja iltaisin kaurapuuroa mustikan tai luumun kera. Oma äitini kehotti alottamaan myös aamupuuron. Mietinkin, että mitenkäs tiheään tässä vaiheessa voisi syöttää kiinteetä jo pojalle? Varsinkin toisen päikkärin jälkeen poika tuntuis tarvitsevan kiinteetä ennen iltapuuroa, tuntuu ettei tissi riitä. Siinä on kuitenkin n. 3h väliä heräämisen ja iltapuuron välillä, ja pelkällä tissillä ollaan siis menty se väli. Poika on iso jässikkä, 5kk oli n.9kg ja 70cm.

3

3267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ***

      voit lisätä toisen kasvissoseen päivään ja alkaa pikkuhiljaa maistattamaan toisen kasvisaterian yhteydessä kanaa, possua, kalaa, nautaa.
      Aamupuuron voit myös jo tuon ikäiselle aloittaa.
      Pastaa olen itse antanut siinä vaiheessa, kun olen päässyt viljojen maistatuksessa siihen vaiheeseen, et vehnä on testattu ja hyväksi todettu.
      Riisiä voi toki jo antaa.
      Annoskokojenhan ei tarvitse olla mahdottomia, jos tuntuu, et on monta ateriaa päivän aikana.
      Itse olen aloittanut molempien lasten kanssa kiinteät vasta 6-kuisena, mut aika nopealla tahdilla niin, et jo 7-kuisena on ollu aamupuuro, 2 lämmintä ateriaa ja yks hedelmä/marjavälipala. Meillä on sit 8 kk:den iässä suunnilleen ollut se suositeltu 5 ateriaa päivässä.

    • gääk

      6kk syötiin aamupuuro hedelmäsoseen kera, lounaaksi purkillinen kasvissosetta, päivälliseksi purkillinen kasvislihasosetta, ja iltapuuro luumusoseen kera

      ja voi antaa pastaa ja riisiä

      ps. pastasta jos itse tekee sosetta niin tulee ällöttävää liisteriä, ainakin jos laittaa suhteessa liikaa pastaa vihannesten joukkoon:D

      nimim:juuri kokeillut

    • vaari*

      voit antaa niin paljon kuin vain haluaa. Mutta anna myös ruokalusikallinen auringonkukkaöljyä riisin päälle, jotta vatsa ei kovettuisi ja pienokaisella olisi kakkimisvaikeuksia. Luumu ajaa saman asian.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2449
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      65
      2258
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      200
      1276
    4. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      71
      1088
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      107
      1071
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      214
      909
    7. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      899
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      10
      827
    9. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      47
      769
    10. Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa

      Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta
      Suhteen aloittaminen
      49
      741
    Aihe