Ei vihasta ja sodista eroon päästä, johan tässä on viha ollut mukana ihmisen syntyajoista lähtien! Turhaa elättää toiveita, että ne katoaisi joskus rangaistuksilla tms, meidän on vain hyväksyttävä se ominaisuus ihmisessä.
Viha, sodat luotu
seuraksemme!
3223
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
suosittelen avun hakemista psykologiapalstalta.
Sodat ja ennen kaikkea se Viha on niin syvälle takertunut ihmiskunnan sydämiin että yhä harvempi ihminen kykenee rakkauteen ja anteeksi antoon.
Miksi ihminen on niin raadollinen ja petollinen,monet ajattelee ja uskoo että olemme ainut tai kehittynein olento tällä planeetalla tai jopa koko maailman kaukkeuden viisain ja mahtavin!
Tuollainen ajatus maailma kun on vallassa ei ole ihme että sodat ja viha pääsee valtaan,koska ihminen ei ole selvästikään vielä niin sydämen sivistyksen kuin teknisen maailman kehityksen poluilla!
Mielestäni osuit oikeeseen siinäkin että meidän olisi vain hyväksyttävä se viha mikä meissä on ja myönnettävä ettemme ole oikealla polulla kehityksessä,uskon että siinä olisi oikea lähtökohta rakastavaan ja vapaaseen maailmaan,kehityksen seuraava askel!
Sillä ei tarvitse kuin kelata historiaa kehityksemme kulkua niin huomaamme että lähes kaikki ajat on täynnä sotia ja vain ase teollisuuden kehitystä,tänä päivänä olemme jo niin "kehittyneitä" tässä lajissa että voisimme nappia painamalla tuhota planeettamme elon!
Meille sanotaan että armeijat ja aseet on meidän tuki ja turva mutta onko todellisuus jotain muuta?
Uskon ja toivon sydämestäni että voisimme muuttua ja ymmärtää ettemme voi kulkea tätä vihan tietä pitkään!
Jokainen meistä varmasti ymmärtää asian mutta olemmeko liian peloissamme ja/tai väsyneitä pistämään stopin tälle?
Vai onko kaikki vain liijan myöhäistä?
Olemmeko tuhoon tuomittuja ja emme edes välitä siitä?
En halua masentaa ketään entisestään mutta toivoisin että yhä useampi uskaltaisi ajatella näitä asioita.
Tuli tässä mieleen että emme ole ainoa laji, joka on maapallolla ollut se hallitseva. Jos maapallon ikä, noin 4500miljoonaa vuotta, tiivistetään yhdeksi vuorokaudeksi, on ihmisiä ollut täällä vasta viimeiset kaksi sekuntia..
Lähdimme hakkaamasta esineitä kivestä kiveä vasten ja tähän ollaan tultu - meillä on riittävä aseistus jo tuhoamaan koko elävä elämä maapallolla monta kertaa. Jo tässä ajassa.