Olen kuullut paljon kehuja kiinalaisen keittiön herkuista ja ainoat omat kokemukseni yltävät köksäntunneille ja hapanimelään possuun. Nyt haluaisin astua kiinalaiseen ravintolaan tiedossani joku "varma nakki".
Mitkä ovat lemppareitanne kiinalaisesta keittiöstä? Kuvailkaapa makuja ja annosten sisältöjä. Tahdon löytää oman suosikkini, ja jostainhan se on aloitettava! :)
Kiitos vaivannäöstä.
Mitkä ovat lemppareitanne kiinalaisesta keittiöstä? Kuvailkaapa makuja ja annosten sisältöjä. Tahdon löytää oman suosikkini, ja jostainhan se on aloitettava! :)
Kiitos vaivannäöstä.
Vastaukset 19
Vanhimmat
En ole koskaan vielä pettynyt.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000005&conference=4500000000001932&posting=22000000031780684
tuolla jo samasta aiheesta puhetta ja sopii tähänkin kun nyrkki päähän.
Tilaa nyt ainakin aluksi ja lopuksi keittoa, en ole koskaan nautiskellut suosituksen mukaan ja teetä läpi aterian...
harmittaa, kun unohdin Espanjassa syödä sipulikeittoa, kun muuten ruokatarjonta oli niin runsas; kiinalaisessa kun sitä ei sitten kotoSuomessa ole saatavissa.
Kyllä yksi keitto aterialla riittää. Kiinalaiset itse syövät (Kiinassa) usein keiton lopuksi, mutta kyllä se meidän ruokajärjestykseemme tottuneelle sopii hyvin myös nimenomaan alkukeitoksi - muita ruokia odotellessa.
Tässä on jo suositeltu joitakin ruokia. Niitä toistamatta lisään vielä porsaan tai kanan hapanimeläkastikkeessa (ei sitä friteerattua kuorrutettua versiota vaan ihan suoraan kastikkeeseen "paljaaltaan" tehtyä. Länsimaiseen makuun mieltyy hyvin tuo hapanimeläkastike.
Friteeratuista ruoista sitten tietysti jättikatkaravut - ja muullakin tavalla valmistettuna jättikatkaravut ovat hyviä.
Kun olet aloittelija, voisit kokeilla myös "neljä pientä ruokaa", jossa pääsee suoraan maistamaan neljä eri makua, ja tulee jälkiruoaksi vielä friteerattua banaania ja jäätelöpallo.
syödään lopuksi, voisihan suomalaisetkin ravintolat sitten tarjoilla sen lopuksi; nyt se kuitenkin on menuissa alkuruokana, esimerkiksi vaihtoehto kevätkääryleille - ovatko nekään mikään alkuruoka Kiinassa, se jokin jolla tosiaan aloitetaan ateria
Härkää Sezhuan, nami nami
missä kaupungiss olet ? ? Kiinalaiseen ravintolaan kannattaisi mennä isommalla porukalla ja tilata useita annoksia ja syödä ne ristiin. Silloin voi maistella eri makuja. Helsingin Itäkeskuksessa on useita kiinalaisia, sekä alakarttaa, että seisovasta pöydästä.
Suosikkini on pähkinäinen Kanaa Kung-po, sitä saa melkein joka kinkkilässä.
"Mitä syödä kiinalaisessa?"
Syö toki siellä kiinalaista ruokaa. Monella ravintolalla on ruokalistassaan kokonainen kokoelma erilaisia pöperöitä, jolloin valinta helpottuu.
Kiinalaiseen etikettiin kuuluu
1# valtionpäämiehelle 48 eri lajia
2# päämisterille ja vastaavalle 36 lajia
3# ministerille ja vastaavalle 24 lajia
4# sitä alhaisemmalle virkamiehelle (osastopäällikkö ym.) 12 lajia
Pidoissa pitää olla vähintään 12 lajia ja pienimuotoisissa tarjoiluisssa (jotka vastannevat suomalaista tarjoilua "kahville") 4...6 lajia. Kiinalaisten ravintoloiden ruokalistoilla on usein etusivulla koottuna 4 .. 6 lajin suosituskokonaisuuksia.
tuonko kun vie läpi, niin onhan sitä päämiesaineista
Sitä se pääasiassa on, lihasyrppyä, samantyylistä kastiketta ja vihanneksia seassa.
Salossa asustelen, siellä kaksi kiinalaista läpikäyneenä. Hapanimelä possua, Pegingin kanaa, Pegingin possua, Pegingin härkää. Tummaa vähän makeahkoa kastiketta.
Härkää ja sipulia. Jossa lähes puolet sipulia, nammm.
Kalaa eri muodoissa, mutta sitä en syö.
Ei ne maut paljoa poikkea liharuuissa. Jossain on sieniä, jossain bambuversoja, jossain paprikaa. Sama tumma liemi on ja riisiä tuodaan samaan hintaan aina lisää kun kuppi tyhjenee.
Juuri olin torstaina Lohjalla Kiinalaisessa ja noutopöytä oli. Mustekalarenkaita friteerattuna, kanaa friteerattuna, possusoossia, härkäsoossia ja salaattejakin niin pirun montaa lajia. Hinta 7.30 siis päivälounas.
http://209.85.135.104/search?q=cache:iqL5xNxHyscJ:www.kotitalous.net/html-tiedostoja/KIINAnkeittio.valmis.htm kiinalainen keittiön mausteet&hl=fi&ct=clnk&cd=4&gl=fi
http://www.elisanet.fi/kokkaaja/kiinalaisen_keittion_salaisuudet.html
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kiinalainen_keittiö
http://www.finefoods.fi/makujamaailmalta_kiina.htm
http://www.apu.fi/ruoka/article118947-1.html
http://www.mainio.net/article.asp?path=1;1132;1133;50166;6834
http://www.kespro.com/kespro/menu-lehti/artikkelit/20070601155228.html
http://www.radio86.fi/kaikkea-kiinasta/opiskele-kiinaa/kiinan-oppitunnit/7141/15-fancai-h-ochi-ruoka-on-hyvaa
ainakin tofu voi olla siitä tulisemmasta päästä
Härästä tehdyt ruuat ovat useimmiten minun makuuni, ohuet mureat suikaleet vetoavat.. Schezuan Härkä on makuna yksi ylivoimaisista suosikeistani.
Schezuanin ruuat ovat mausteisimpia kiinalaisten keittiöiden vaihtoehdoista. Meidän kiinalaisissa ravintoloissa tarjottavat annokset ovat kuitenkin ihan syötäviä, vaikkei olisi tottunutkaan kovin voimakkaisiin mausteisiin. Laita Wikipediaan "kiinalainen keittiö", niin saat hyvän yleiskoosteen.
Vähiten minuun ovat vedonneet friteeratut ruuat, mitkä tarjotaan aina hapanimeläkastikken kanssa.
suositusmenuihin
entä kuuden hengen
jos voisit mennä sinne seurueen kanssa ja tilata menun 4:lle tai 6:lle hengelle ja jakaa eri ruokalajit keskenänne
yhdistellä yhden, kahden ja kolmen hengen menu, jos saat kasatuksi kuuden hengen seurueen
jos vain jostain sellaisen löytäisit
Wang Zhou Helsinin itäkeskuksessa toisessa kerroksessa suunnilleen metroaseman kohdalla. Ravintoloitsijana maahanmuuttaja-pariskunta, ollut Suomessa lähes 20 vuotta. Jos et sinne jää, niin uudella puolella pohjoissiiven päässä on useita muita kiinalaisia ravitsemusliikkeitä.