Tässä faktaa

Tietoa

Ei ole mitään todisteita siitä, että geenimuunneltu viljantuotanto auttaisi ratkaisemaan maailman nälänhädän, todetaan Isossa-Britanniassa viikko sitten julkaistussa raportissa. Selvityksen on tehnyt kehitysmaihin erikoistunut asiantuntijayritys ActionAid, joka tunnetaan kriittisestä suhtautumisestaan muunneltuihin kasveihin.
Päinvastoin ActionAidin asiantuntijat epäilevät köyhien maiden tuottajien joutuvan entistä epävarmempiin oloihin, koska heistä tulee riippuvaisempia kalliista siemenistä ja kemikaaleista.
Steriilien siementen käyttö estää viljelijöitä soveltamasta nykyisiä viljelymenetelmiä, koska he joutuvat uusimaan siemen sen sijaan, että käyttäisivät edellisvuonna tilalla lisättyä siementä. raportissa huomautetaan.
Yrityksen mielestä geenitekniikka sopii paremmin suurille, markkinataloudessa toimiville tiloille. Se myös muistuttaa, ettei geenilajikkeiden satoisuudesta ja vähemmän kasvinsuojelun tarpeesta ole todellista näyttöä.
Biotekniikan kehitystä on usein perusteltu maailman nälkäongelman helpottamisella, koska uudet muunnellut lajikkeet olisivat satoisampia sekä kestäisivät paremmin tuholaisia, tauteja ja kuivuutta.
ActionAidin raportin mukaan vain prosentti geeniteknologisesta tutkimuksesta kohdistuu köyhien maiden viljelijöiden ongelmiin. Esimerkiksi Afrikassa gmo-tutkimus jalostaa vientituotteita kuten leikkokukkia, tupakkaa ja hedelmiä, joita tuotetaan suurilla kaupallisilla tiloilla Keniassa, Etelä-Afrikassa sekä Zimbabwessa.
Raportti myös korostaa, että kehitysmaissa tarvittaisiin ennen kaikkea investointeja edullisiin ja helposti omaksuttaviin viljelytekniikoihin sekä koulutukseen.
Myös panostukset maanomistukseen ja -vuokraukseen, vedensaantiin, tiestöön ja rahoitukseen ovat ActionAidin johtajan Martin Lockwoodin mukaan kehitysmaissa geeniteknologiaa oleellisempia nälänhädän ratkaisemisessa.


MT-Reuters

2

752

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sillai
      • Marulk

        Kantsii lukea Vandana Shivan Voiko tietoa omistaa, siinä on paljon asiaa tuosta patentointijutusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      237
      1471
    2. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      282
      1043
    3. Miltä tuntuu vanhempi nainen olla

      Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan
      Ikävä
      94
      814
    4. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      68
      772
    5. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      48
      723
    6. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      110
      619
    7. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      27
      585
    8. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      34
      574
    9. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      46
      548
    10. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      94
      525
    11. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      41
      491
    12. 32
      481
    13. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      465
    14. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      77
      451
    15. 32
      429
    16. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      29
      421
    17. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      77
      412
    18. Onko kahvila Retro samalla pub???

      Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm
      Kuhmo
      8
      407
    19. Oletteko täyttä sataa?

      Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?
      Ikävä
      33
      400
    20. Iivari esittää poliisin tutkintaa

      Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj
      Kemijärvi
      21
      381
    Aihe