Miten pellavansiemenet

rouheeksi

Pellavansiemenet ovat kuulemma hyvää , terveellistä syötävää, koska sisältää hyviä rasvoja, joissa on muistaakseni linolihappoa. Kokonaisista siemenistä ei ruuansulatus saa irti mitään, mutta suoli toimii paremmin kun on massaa. Kaupassa myytävät valmiiksi rouhitut pellavansiemenet härskiintyvät helposti ja ovat jo ostohetkellä kelvotonta syötävää.
Olen koittanut murskata kokonaisia pellavansiemeniä huhmarilla, mutta on hankalaa puuhaa.
Osaako joku kertoa miten siemenet saisi kotikonstein kätevästi rouheeksi?

5

6669

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...........

      Mä olen rouhinut niitä sauvasekoittimella. Mutta musta ainakin puuron joukkoon on kivempi laittaa pellavansiemenet liotettuina.

    • betranella 1

      Kokeile tehosekoitinta!

    • eräs kemisti

      Takuulla erinomaisia rasvoja, mutta pellava on kasvi, joka kerää maasta kadmiumia. Tosin mistäs se kadmium niihin tulee ellei maassa ole kadmiumia kuten suomessa yleensä. Ulkomailla tilanne voi olla toisin. Suosi ehdottomasti suomalaista, jos ja kun syöt pellavaa runsaasti...

      • ...

        kotimaisia luomu pellavansiemeniä. Esim. Treen Kauppahallista voi ostaa kokonaisina tai rouheena. Myyjä sanoi että kokonaisena on siinä mielessä parempi koska voi itse sen hienontaa juuri ennen käyttöä (ravinteet säilyy niin paremmin). Ne on helppo hienontaa esim. jollain myllyllä tai pippurinuijalla tai mikä se nyt on.


      • raira
        ... kirjoitti:

        kotimaisia luomu pellavansiemeniä. Esim. Treen Kauppahallista voi ostaa kokonaisina tai rouheena. Myyjä sanoi että kokonaisena on siinä mielessä parempi koska voi itse sen hienontaa juuri ennen käyttöä (ravinteet säilyy niin paremmin). Ne on helppo hienontaa esim. jollain myllyllä tai pippurinuijalla tai mikä se nyt on.

        Pellavansiemenet voit rouhia Bamix-myllyllä helposti. Erinomainen vekotin. Kestää isonkin perheen päivittäisessä käytössä parikymmentä vuotta, jopa korjaus ja varaosat, terät voi hankkia uudet jos hukkaa.
        PerusBamixin saat satasella terjouksesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      200
      4353
    2. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      42
      1996
    3. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      61
      1657
    4. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      133
      1353
    5. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      358
      1337
    6. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      93
      959
    7. SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?

      SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä
      Yhteiskunta
      26
      913
    8. Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!

      Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse
      Juomat
      10
      889
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      170
      818
    10. Voiko vauva uskoa ?

      Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9
      Helluntailaisuus
      186
      696
    Aihe