Pellavansiemenet ovat kuulemma hyvää , terveellistä syötävää, koska sisältää hyviä rasvoja, joissa on muistaakseni linolihappoa. Kokonaisista siemenistä ei ruuansulatus saa irti mitään, mutta suoli toimii paremmin kun on massaa. Kaupassa myytävät valmiiksi rouhitut pellavansiemenet härskiintyvät helposti ja ovat jo ostohetkellä kelvotonta syötävää.
Olen koittanut murskata kokonaisia pellavansiemeniä huhmarilla, mutta on hankalaa puuhaa.
Osaako joku kertoa miten siemenet saisi kotikonstein kätevästi rouheeksi?
Miten pellavansiemenet
5
6688
Vastaukset
- ...........
Mä olen rouhinut niitä sauvasekoittimella. Mutta musta ainakin puuron joukkoon on kivempi laittaa pellavansiemenet liotettuina.
- betranella 1
Kokeile tehosekoitinta!
- eräs kemisti
Takuulla erinomaisia rasvoja, mutta pellava on kasvi, joka kerää maasta kadmiumia. Tosin mistäs se kadmium niihin tulee ellei maassa ole kadmiumia kuten suomessa yleensä. Ulkomailla tilanne voi olla toisin. Suosi ehdottomasti suomalaista, jos ja kun syöt pellavaa runsaasti...
- ...
kotimaisia luomu pellavansiemeniä. Esim. Treen Kauppahallista voi ostaa kokonaisina tai rouheena. Myyjä sanoi että kokonaisena on siinä mielessä parempi koska voi itse sen hienontaa juuri ennen käyttöä (ravinteet säilyy niin paremmin). Ne on helppo hienontaa esim. jollain myllyllä tai pippurinuijalla tai mikä se nyt on.
- raira
... kirjoitti:
kotimaisia luomu pellavansiemeniä. Esim. Treen Kauppahallista voi ostaa kokonaisina tai rouheena. Myyjä sanoi että kokonaisena on siinä mielessä parempi koska voi itse sen hienontaa juuri ennen käyttöä (ravinteet säilyy niin paremmin). Ne on helppo hienontaa esim. jollain myllyllä tai pippurinuijalla tai mikä se nyt on.
Pellavansiemenet voit rouhia Bamix-myllyllä helposti. Erinomainen vekotin. Kestää isonkin perheen päivittäisessä käytössä parikymmentä vuotta, jopa korjaus ja varaosat, terät voi hankkia uudet jos hukkaa.
PerusBamixin saat satasella terjouksesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä402967- 652384
- 1742314
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?331998- 171385
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?221353Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411346- 131228
- 101224
- 221211