kumpi olisi "paremaa"noin laihdutuksen kannalta? ravinto aine taulukoista en tajua mitään kun kuitenki litra määristä puhutaan:)
olutta vai kirkasta
welder
183400
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
herranjestas vaan olutta juo jos laihtua aiot! Täynnä sokeria ja takuulla tulee läskiä!
vodkassa on hyvästi energiaa; päivittäisen energian tarpeen saat tyydytetyksi juomalla pullollisen päivittäin. Vitamiinit voit sitten ottaa pillereinä.
jos laihtua aiot niin oot vähän aikaa koskematta kumpaankaan. muutenkin alkoholi turvottaa. taitaa olla motivaatio kohdallaan..
Näköjään muut laihduttajat ei ikinä juo mitään alkoholipitoista kun me kaksi :D
Lasillisessa 3 ölppää on vähemmän kaloreita kun 1% maidossa.
Vodkasta en tiedä mitään - sokereita siinä ei pitäisi olla - ja vodkaa voi juoda myös atkinssin aikana (tai siis juodahan ei voi ikinä niinkun oikeesti)
Itse kun heittäydyn laihiksestani huolimatta välillä viihteelle ettei mene liian vakavaksi, niin juon "kevyt" siideriä tai bisseä..
hyi minua...
pohjimmiltaan. sen lisäksi puhtaassa etaanissa (alkoholissa) on 5525.8 kcal / litra. siis VIISI JA PUOLI TUHATTA KALORIA LITRASSA.
siitä voi sitten esim. 40 & liuoksen kaloreita lähteä laskeskelemaan.
älkää ihmiset olko tyhmiä. väkevien juominen on yhtä kuin joisi paistinrasvaa. tai vhh-harrastajille, se on sama kuin joisi 15 kertaa saman määrän sokerilientä.
Se ei ole suoranaisesti hiilihydraatti eikä rasva, mutta se pilkkoutuu hiilihydraateiksi/hiiliyhdisteiksi. Kaikki rasva kerääntyy elimistöön kun saat viinasta tarvitsemasi energian ja enemmänkin (toki riippuen paljonko sitä juot, mutta joka tapauksessa).
Kyllä suomalaiset on lihonu ruoalla eikä viinalla. Juopotkin on aika hoikkia.
Parin oluen jälkeen nesteetkin lähtee mukavasti liikkeelle. Kannattaa kokeilla.
Kohtuullisesti viiniä ja olutta ei ole ketään lihottanut. Jos haluaa tiukasti laskea kaloreita laihdutuskuurilla niin tietenkin siinä tapauksessa oluen kalorit on niitä "turhia", mutta eihän nautintoja kannata kokonaan unohtaa, ei kuurien aikana eikä muutenkaan.
Minä ainakin nautin viinistä ja oluesta, en kylläkään laihduta. Mielummin jätän todella epäterveelliset ja turhat lisäainemössöt minimiin, kuten karkit ja makkarat ja limut.
Herkutteletko itse koskaan millään? Ja tuleeko siitä aina huono omatunto? Mitä elämää tiukka kalorien laskeminen oikein on...
on että näkee ja tuntee kuinka laihtuu ja näyttää paremmalta, mahtuu vaatteisiin ja kerää positiivisia katseita.
Kyllä, herkuttelin eilen picnic-suolakurkuilla (12 kcal / 100g) juustokastikkeeseen dipattuna (230 kcal koko kastike, sitä kului noin kahdeskymmenesosa eli 12 kaloria) ja ruisleivällä.
Ja hyvää oli, nam! ^^
Ei herkuttelu ole kiellettyä, järjetön, eläimellinen mässäily on.
Ja jos ei se "elämä" suju ilman päihdyttäviä laillisia huumausaineita, niin sama kai se on onko lihava vai laiha.
miksi en tunne yhtään lihavaa alkoholistia???????
Että tuntemasi alkoholistit käyttävät myös muita aineita (piriä, essoja, tms) tai sitten he ovat niin alkoholisoituneita etteivät syö mitään, ja juovat vain yhden tai kaksi punkkupulloa päivässä (490 / 980 kcal) joka ei ole säännöllisenä päivittäisenä kalorimääränä vielä riittävästi lihottamaan ketään.
Tai sitten et tunne yhtään alkoholistia.
Perusohje laihduttajalle kuuluu: mahdollisimman harvoin, mahdollisimman mietoa ja mahdollisimman kuivaa.
Alkoholigrammassa on 7 kaloria, eli melkein yhtä paljon kuin rasvassa. Toisaalta monissa miedoissakin juomissa on sokeria, mikä taas lisää niiden energiapitoisuutta. Painon kannalta pahimpia juomia ovat liköörit, koska niissä on sekä melko paljon alkoholia että tosi paljon sokeria.
Desilitrassa keskiolutta on suunnilleen saman verran energiaa kuin tuoremehussa tai rasvattomassa maidossa. Kuulostaa vähältä, mutta kuka juo mehua tai maitoa litrakaupalla? Oluen lihottavuus tuleekin minusta siitä, että sitä juodaan kerralla vähintään litra tai kaksi, väkeviä tai edes viinejä nyt harvemmin tuohon malliin latkitaan.
Väkevissä pitää lisäksi ottaa huomioon blandikset. Vain veden ja vissyn kanssa et lisää juomaasi kaloreita sitä laimentaessasi (no, kevytlimsoissa on myös mitättömän vähän energiaa).
Mitä siis suosittelen? Juo sitä mikä maistuu, kunhan määrä on kohtuullinen. Alkoholista saisi yleisten ravitsemussuositusten mukaan tulla korkeintaan 5 % energiasta, mikä tarkoittaa esimerkiksi 1500 kcal:n dieetillä korkeintaan muutamaa annosta viikossa.
Aivan niin, mulla on ollut tiukennus-kuuri tuon juomisen kanssa ja aloitin laihduttamisen persoonattomasti uudenvuodenlupausten kera. Kaksi kiloa on tippunut mutta alkoa en voi kokonaan jättää. Päädyin jättämään oluen ja koitan juoda kohtuudella kuivaa valkoviiniä. Ei se kirkaskaan huono vaihtoehto ole (painonvartijat suosittelevat;=)), mutta sehän menee päähän kuin häkä!!!
Eli mahdollisimman vähän olis oikea neuvo. Heti kun en ole juonut toimii aineevaihdunta ja laihdun, kun juon, se tyssää. Mitä tästä opimme???
Itsekuria tässä pitäs olla. Ja omaksua uudet elämäntavat johon ei kuulu juominen lainkaan tai ihan minimissään!!
Tipaton tammikuu auttaa hyvin alkuun tuossa laihdutusasiassa (siis että vähentää alkoakin samalla).
Tosin, ei ole paino vielä tipahtanut mihkään vaikka 2 viikkoa kohta ilman bisseä on menty ja syömisiä katsottu tarkemmin. Ehkä se siitä vielä tipahtaa ninku kevät hanget, kerralla :))))
Mutta huomaa tässä ainakin sen, että osaa sitä olla ilmankin, että ei ihan ole vielä alkoholisoitunut :)
Painonvartijat suosittelevat kirkasta, jossa on yli 2400 kcal / litra?
Hyvä painonvartijat. Kai ne juo ittensä niin känniin et ei tajuu kuinka läskei on.
Vodka ja light cola! (tm kaloriton lantrinki)
Ei tuu ku alkoholin kalorit, ja kun vodkaa ei tuu juotua kuitenkaan niin hurjan paljon :)
sekä vodkaa että olutta, ja sitten paistat voissa käristemakkaraa ja poronkäristystä ranskanperunoiden ja majoneesin kera.
Tai sit alat ihan oikeesti laihduttaan ja unohdat moiset paskat.
Laihdutusvaiheessa ei mitään. Ei yhtään mitään. Sitten kun olet päässyt tavoitepainoon niin punkkua lasi-kaksi taikka kirkkaita sokerittomilla blandiksilla.
Jos paino lähtee pieneenkään nousuun tämän takia niin ei kannata kupitella kuin pari kertaa vuodessa. Ei ole sen arvoista.
Aloha
Itse oon tänään lähdössä radalle ja poikkeuksellisesti aion ottaa ihan kunnon sokerilitkua eli kahvilikööriä josta teen valkovenäläisiä. Oon tässä tovin laihdutellut/kiinteyttänyt ihan kaloreita laskemalla ja liikunnalla. Tänään söin siis kevyen aamiaisen, banaanista ja jugusta tehdyn pirtelön. Äsken lounaaksi sitten hernekeittoa ja pari porkkanaa. Ehkä viel iltapäivällä muutama hedelmä. Sit illalla onkin hyvin varaa ottaa esim. kolme valkovenäläistä à 230kcal kukin. :)
Lisäisin vielä että jos on ihan baariin tai klubille menossa niin siinähän tulee helposti tanssittua ja käveltyä monta monta tuntia. Eli kulutus myös kompensoi ;)