Muinaiset alkuseurakunnan hellenistikristityt samaistivat Pyhän Hengen armolahjoja kreikkalaisten seitsemään vapaaseen taiteeseen seuraavalla tavalla:
Kielilläpuhuminen & kielten selittäminen = Grammatiikka (kielitiede)
Uskon lahja = Dialektiikka (väittelytaito)
Ilmestyksen sanat = Retoriikka (puhetaito)
Profetiat = Aritmetiikka (laskento)
Rohkaisun lahja = Geometria (pinta-alaoppi)
Tiedon sanat = Astronomia (tähtitiede ja tilavuusoppi)
Laulun lahja = Musiikki
Antiikin 7 taidetta ja armolahjat
4
148
Vastaukset
- Kertoisitko,
mistä tuollaisen tiedon olet löytänyt.
- umpihetero.
antiikin ajalla tarkoitetaan sitä aikaa, kun elettiin kreikan ja rooman kukoistusaikaa. tiedepuolella tämä tarkoittaa nimenomaan antiikin ateenaa, jonka huippukausi osui ajanjaksoon 600-350 ennen ajanlaskun alkua. tältä ajalta on myös peräisin tieteen, jotka tuohon aikaan luettiin filosofian alaisuuteen.
helleenien ajanjaksolla tarkoitetaan antiikin jälkeistä aikaa kun aleksanteri suuri yhdisti kreikan ja persian. aleksanterin opettajana muuten toimi aristoteles, yksi ateenan merkittävimmistä filosofeista. tieteet siis synyivät antiikin ateenassa. ei missään helleniskristittyjen hurmoskokouksessa.
lukekaa enemmän tai luulkaa sitten vaan enemmän...Tieteet toki syntyivät antiikin Kreikassa mutta että myöhemmät kristityt helleenit samaistivat ne asiat noin toisiinsa.
- umpihetero.
KTS kirjoitti:
Tieteet toki syntyivät antiikin Kreikassa mutta että myöhemmät kristityt helleenit samaistivat ne asiat noin toisiinsa.
kaiken muunkin kanssa liittyen uskontoon ja pyhäpäiviin...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle442982Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362631Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532584Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1012244Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle482094Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3401882- 1501546
- 731408
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231188Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.281175