Kieltenopettajaksi

Jos haluaisin kieltenopettajaksi, niin mitä lukiossa olisi syytä opiskella?
4259
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Sitten kannattaisi ruveta harrastamaan karatea tai nyrkkeilyä.

Äänestä

Mitä kieltä opiskeletkin, niin suomen kielioppi on osattava. Kaiken pohjana on oma äidinkieli; ei riitä että osaa hyvin jotain vierasta kieltä.

Äänestä

Matikkaa, kemiaa, fysiikkaa, liikuntaa, kuvaamataitoa jne. Et nimittäin ole sitten niin fakki-idiootti, kun keskityt vain kieliin!

Äänestä

Oletpas saanut asiallisia vastauksia! No tietysti sitä/niitä kieliä joita tahdot opettaa, ja lisäksi esim. esiintymistaidon kursseja, muistaakseni äikässä voi suorittaa jonkun diplominkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


xyx kirjoitti:

Jos haluaisin kieltenopettajaksi, niin mitä lukiossa olisi syytä opiskella?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu